poniedziałek, 17 czerwca 2019 napisz DONOS@

Przelewanie krwi za Łomżę

Foto: Przelewanie krwi za Łomżę
cz pon, 15 września 2014 08:21

W hołdzie żołnierzom września 1939 r. trzy łomżyńskie organizacje po raz drugi zorganizowały akcję Przelej krew dla Łomży. W niedzielę krew w punkcie krwiodawstwa w łomżyńskim szpitalu krew oddało 30 osób.

Start Rady Społecznej szpitala... z wyborami w tle

Foto: Start Rady Społecznej szpitala... z wyborami w tle
cz pt, 12 września 2014 14:56

W piątek na swym pierwszy posiedzeniu zebrała się nowa Rada Społeczna szpitala w Łomży. Jej przewodniczącym – decyzją marszałka województwa - został Jacek Piorunek (PO), pochodzący z Łomży członek zarządu województw podlaskiego. Członkami są – jak mówił przewodniczący – „są znani, popularni i aktywni...” działacze przede wszystkim polityczni, z których co najmniej trzech ma aspiracje prezydenckie. Najważniejszymi celami pierwszego posiedzenia miało być uchwalenie regulaminu Rady i wybór wiceprzewodniczącego. Nie udało się ani jedno, ani drugie.

W kolejkach po zdrowie

Foto: W kolejkach po zdrowie
cz cz, 21 sierpnia 2014 11:24

Nawet blisko 500 dni trzeba spędzić w kolejce aby dostać się do lekarza specjalisty. Tak wynika z dokonanej przez specjalistów analizy opieki zdrowotnej w województwie podlaskim w 2013 roku. Generalnie rzecz ujmując dobrze wygląda tylko podstawowa opieka zdrowotna – czyli lekarze rodzinni i system ratownictwa medycznego - czyli pogotowie. Resztę usług – co podkreślono w dokumencie - pomimo wzrostu środków finansowych przeznaczonych na kontraktowanie tych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia „należy uznać za nie w pełni zaspokajające potrzeby pacjentów”. Powodem są przede wszystkim zbyt małe środki przekazywane przez NFZ, ale także brak lekarzy specjalistów.

Miliony na łomżyński szpital

Foto: Miliony na łomżyński szpital
cz wt, 05 sierpnia 2014 12:30

Niemal 2 miliony złotych otrzymał łomżyński szpital. Pieniądze to dotacja celowa z budżetu Województwa Podlaskiego z przeznaczeniem na dofinansowanie przebudowy pomieszczeń Stacji Łóżek na potrzeby Oddziału Nefrologicznego ze Stacją Dializ. Inwestycja, szacowana w sumie na ponad 3,2 mln zł, ma być zrealizowana w latach 2014-2015.

Nowa Rada, nowy przewodniczący

cz wt, 29 lipca 2014 15:33

Jacek Piorunek (PO), pochodzący z Łomży członek zarządu województw podlaskiego został przewodniczącym nowej Rady Społecznej szpitala w Łomży. Zastąpi na tym stanowisku Józefa Mioduszewskiego (PSL), który w dalszym ciągu będzie jednym z jej członków. Nową Radę Społeczną szpitala na czteroletnią kadencję powołał we wtorek zarząd województwa.

Na upały woda - nie lody

Foto: Na upały woda - nie lody
cz pon, 28 lipca 2014 13:49

Fala 30-stopniowych upałów utrzymująca się od kilku dni szczęśliwie nie miała dotąd poważniejszych konsekwencji dla zdrowia mieszkańców Łomży i pięciu powiatów: łomżyńskiego, zambrowskiego, kolneńskiego, grajewskiego i wysokomazowieckiego. Tak przynajmniej wynika z lipcowych informacji Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Łomży. - Nie zanotowaliśmy, na razie, zwiększonej liczby przypadków omdleń i udarów słonecznych – podkreśla Alicja Iwanicka, pracująca w dyspozytorni CPR od 1997 r. - Na około 70 zgłoszeń dziennie dominują: bóle w klatce piersiowej, ataki padaczki, nagłe skoki ciśnienia i wezwania w nocy do leżących na ulicy pijaków. Lekarz medycyny Mariusz Szczupak (lat 46) ze Stawisk przestrzega, że tak wysokie temperatury to bardzo duże obciążenie dla układu krążenia, dlatego należy zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu.

Szpital w Zambrowie zyska nowy blok operacyjny

cz wt, 08 lipca 2014 13:14

Ponad 12 milionów złotych będzie kosztowała budowa bloku operacyjnego oraz oddziału anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Zambrowie. Zarząd Województwa podczas wtorkowego posiedzenia zdecydował o dofinansowaniu tej inwestycji ze środków unijnych kwotą rzędu 8,8 mln zł.

Coraz więcej przypadków wirusowego zapalenia opon mózgowych

cz wt, 08 lipca 2014 10:39

Od 1 czerwca do 7 lipca w województwie podlaskim zgłosiło się 198 osób z podejrzeniem zachorowań na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych enterowirusowych i nieokreślonych. Niemal wszyscy trafili do szpitali, ale jak podaje Joanna Gaweł, rzecznik prasowy wojewody podlaskiego, w tym samym czasie potwierdzono 46 przypadków zachorowań na enterowirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Przyczyną zachorowań były enterowirusy ECHO typ 30.

Dotacja na zakończenie remontu

cz śr, 02 lipca 2014 08:57

Zarząd Województwa zdecydował o udzieleniu szpitalowi wojewódzkiemu w Łomży blisko 3 mln zł dotacji. Pieniądze mają pójść na dokończenie remontu pomieszczeń, zakup sprzęt i aparatury medycznej na potrzeby Oddziału Ginekologiczno-Położniczego.

Choroba atakuje dzieci

Foto: Choroba atakuje dzieci
cz wt, 01 lipca 2014 08:39

Aż 65 dzieci zachorowało w czerwcu w województwie podlaskim na wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. To niemal pięć razy więcej niż we wszystkich pozostałych regionach kraju i aż 11 razy więcej niż w całym zeszłym roku. Najwięcej zachorowań zdiagnozowano w Białymstoku, oraz w podbiałostockim Wasilkowie i Czarnej Białostockiej.

Jak uchronić się przed rakiem, również w Łomży...?

Foto: Jak uchronić się przed rakiem, również w Łomży...?
cz so, 28 czerwca 2014 09:50

Kilka miesięcy temu 19-letni, inteligentny chłopiec został przywieziony przez matkę do szpitala w Łomży. Licealista rozstał się z dziewczyną, nie chciał wychodzić ze swego pokoju. - Miał guz jądra ważący ponad kilogram, śmierdziało, gniło to wszystko... - opowiadał tłumnie przybyłym gościom znany urolog Telesfor Saracyn, ordynator oddziału urologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, w trakcie spotkania z cyklu „Medycyna i sztuka” w Restauracji Na Farnej, gdzie gościł z wykładem prof. Andrzej Gomuła, b. wykładowca Akademii Medycznej w Warszawie i lekarz z renomowanego szpitala wojskowego przy Szaserów na Grochowie. - Czy mamy czekać na tragedie bezczynnie...?!

Pieniądze na inwestycje w szpitalu

cz śr, 25 czerwca 2014 08:35

Prawie 700 tysięcy złotych dotacji przyznał zarząd województwa podlaskiego szpitalowi wojewódzkiemu w Łomży. Pieniądze mają pójść remont wind i przygotowanie dokumentacji pod nowe inwestycje.

Bezcenna krew w wakacje nie ma wakacji

Foto: Bezcenna krew w wakacje nie ma wakacji
cz śr, 25 czerwca 2014 08:19

W domu wypiła tylko kawę, szybko, żeby zdążyć na 7. 15 do pracy. Potem lekkie śniadanie: płatki musli, kilka truskawek i jogurt naturalny. W czasie drugiej kawy z mlekiem przeglądała już papiery, bo czekało ją podpisywanie upoważnień i delegacji dla funkcjonariuszy, wyjeżdżających w teren. Jeszcze trzy spotkania z kierownikami, rozdysponowanie pracy podwładnym i wreszcie mogła po godzinie 10. zejść na parter. Usiadła w lekko pochylonym fotelu z uniesionym w górę podnóżkiem, wystawiła pielęgniarce łokieć do nakłucia. - Pierwszy raz oddałam krew dwanaście lat temu, jak koleżanka z Zambrowa miała wypadek samochodowy... – opowiada Joanna Tatko z rzadką grupą krwi 0 Rh-, naczelnik Urzędu Celnego w Łomży, gdzie w ramach wakacyjnej akcji zbiórki krwi 15 celników i kierowców tirów oddało po prawie pół litra bezcennego leku. - Wówczas to była szybka interwencja grupy znajomych, aby mogła odbyć się poważna operacja. A na wakacje potrzeba krwi.

Mały Karolek potrzebuje jeszcze pomocy

Foto: Mały Karolek potrzebuje jeszcze pomocy
cz wt, 24 czerwca 2014 10:42

W piątkowe popołudnie prosiliśmy Państwa o pomoc w „zorganizowaniu” koncentratora tlenu - specjalistycznego urządzenia medycznego - dla ciężko chorego małego Karolka. Już kilka minut po opublikowaniu tekstu do redakcji zadzwoniła osoba, która posiada takie urządzenie i chciała je bezpłatnie udostępnić Karolkowi. Radość była wielka, ale niestety okazało się, że oferowane urządzenie nie jest przenośne i potrzebuje stałego podłączenia do prądu. Gdy wyłączą prąd niestety będzie bezużyteczne, a rodzice bezsilni...

Mały Karolek będzie miał koncentrator tlenu. Dziękujemy!

Foto: Mały Karolek będzie miał koncentrator tlenu. Dz...
cz so, 21 czerwca 2014 10:10

W piątkowe popołudnie prosiliśmy Państwa o pomoc w „zorganizowaniu” specjalistycznego urządzenia medycznego, koncentratora tlenu dla ciężko chorego małego Karolka. Państwa reakcja przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Zgłosiło się wielu gotowych pomóc. Najważniejsze jest jednak to, że dosłownie już kilka minut po opublikowaniu tekstu do redakcji zadzwoniła osoba, która posiada takie urządzenie i zgodziła się je bezpłatnie udostępnić Karolkowi. - Jestem ogromnie szczęśliwa! – mówiła w piątek późnym popołudniem wzruszona Beata Łepkowska. – Dzwoniłam już do tej pani – dziś jest to już niemożliwe, ale umówiłyśmy się na sobotę, bo zgodziła się wypożyczyć nam koncentrator na tak długo, jak to będzie potrzebne.

Mały Karolek walczy o życie, a jego rodzice potrzebują pomocy

Foto: Mały Karolek walczy o życie, a jego rodzice pot...
cz pt, 20 czerwca 2014 15:19

Sygnał alarmu przerwa ciszę w mieszkaniu przy ulicy Senatorskiej w Łomży. Wszyscy zrywają się do łóżeczka, w którym leży mający niecałe trzy miesiące Karolek. Donośny dźwięk sygnalizuje, że organizm chłopczyka jest niedotleniony i wymaga on natychmiastowej pomocy. Powtarza się to nawet setki razy każdego dnia, bo cierpi on na nieuleczalny zespół Edwardsa – zespół wad wrodzonych, ale zmaga się też z kilkoma wadami serca i innymi schorzeniami. Karolek przez 24 godziny na dobę leży „pod tlenem”. Musi być on podawany nieustannie, nawet gdyby doszło do awarii prądu. Zakup specjalistycznego koncentratora tlenu przekracza jednak ich możliwości finansowe dlatego proszą o pomoc wszystkich, którzy mogą jej udzielić. – Moje dziecko jeszcze żyje – mówi Beata Łepkowska. – Muszę mu zabezpieczyć najlepsze warunki, nie mogę czekać jak będzie umierał, bo zabraknie prądu!

W kolejce po... rehabilitację

cz śr, 18 czerwca 2014 18:03

Czy istnieje rehabilitacja w Łomży? - pyta w e-mailu do redakcji „zatroskany mieszaniec Łomży”. Jego żona 10 kwietnia uległa wypadkowi w wyniku którego po zakończeniu leczenia – na początku maja - została skierowana na rehabilitację. - Po zarejestrowaniu się w placówce szpitalnej w Łomży uzyskaliśmy termin spotkania z lekarzem od rehabilitacji 11 czerwca. Po zaliczeniu wizyty, pani doktor wypisała kartę zabiegów z którą udaliśmy się do okienka w celu ustalenia grafiku zabiegów. Szok! Pierwszy zabieg wyznaczono na 25 sierpnia pocieszając nas że to jest preferencyjna data ponieważ skierowanie było na CITO – opisuje zbulwersowany. - Każdy normalny obywatel tego kraju wie, że aby rehabilitacja była skuteczna, powinna być przeprowadzona w odpowiednim czasie, niezbyt odległym od daty zakończenia leczenia.

Kara finansowa dla szpitala Łomży po kontroli NFZ

Foto: Kara finansowa dla szpitala Łomży po kontroli NFZ
cz śr, 11 czerwca 2014 08:40

Niemal 2 miliony złotych musiał zwrócić Szpital Wojewódzki w Łomży na konto Narodowego Funduszu Zdrowia. Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ zakończył kontrolę realizacji umów przez łomżyński szpital zawieranych z Funduszem w latach 2012-2013. NFZ doszukał się nieprawidłowości przede wszystkim rozliczeniu leczenia udarów, ale także zakwestionował niektóre hospitalizacja na oddziale urologicznym. - Skutkiem finansowym kontroli był zwrot przez szpital kwoty 1 mln 757 tys. 912 zł za świadczenia nienależnie opłacone przez Fundusz w latach 2012-2013, a także dodatkowo 184 tys. 309,27 zł kary umownej w związku z ujawnionymi nieprawidłowościami – podaje Adam Dębski, rzecznik NFZ w Białymstoku zaznaczając, że szpital złożył zażalenie do prezesa centrali Funduszu.

Na liście dobrych szpitali

Foto: Na liście dobrych szpitali
cz pt, 23 maja 2014 13:40

W Polsce dochodzi do ok. 40 tys. poronień rocznie, ok. 27% rodziców, którzy utracili nienarodzone dziecko, nie ma możliwości pożegnania się z nim ani zorganizowania godnego pochówku (głównymi przyczynami takiej sytuacji jest niewiedza rodziców oraz nieznajomość prawa), 10% par, które straciły nienarodzone dziecko, przeżywa kryzys, a w konsekwencji – rozstaje się, 30% kobiet, które doświadczyły poronienia, popada w depresję wymagającą leczenia psychiatrycznego, a 7% kobiet z nieleczoną depresją po poronieniu podejmuje krok targnięcia się na własne życie – alarmuje Fundacja Przetrwać Cierpienie i przedstawia raport „Szpitale wobec rodziców po stracie dziecka. Dobre praktyki”. To lista tylko dobrych szpitali. Jest na niej m.in. szpital z Łomży, choć znacznie lepiej ocenione zostały szpitale z Kolna i Grajewa.

Autyzm – integracja sensoryczna dla rodziców

Foto: Autyzm – integracja sensoryczna dla rodziców
cz cz, 22 maja 2014 09:03

Psycholodzy - terapeuci z Centrum Terapii Integracji Sensorycznej „Niedźwiadek” w Lublinie poprowadzili w Łomży szkolenie i warsztaty dla rodziców dzieci dotkniętych spektrum autyzmu. Zorganizowane przez łomżyński oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu zajęcia, w których uczestniczyło 20 rodziców miały dać im praktyczne umiejętności niesienia codziennej pomocy swoim dzieciom, jako domowi terapeuci wspomagający.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę