sobota, 14 grudnia 2019 napisz DONOS@

Grypa szaleje

cz pon, 09 listopada 2015 12:31

Coraz więcej przypadków zachorowań na grypę lub na tzw. choroby grypopodobne notują lekarze. Tylko w październiku w województwie podlaskim takie objawy zdefiniowano u około 8,5 tys. pacjentów zgłaszających się do lekarzy. Zachorowań jest o 1/3 więcej niż przed rokiem. Specjaliści podkreślają, że w procesie obniżania liczby zachorowań na grypę profilaktyka odgrywa kluczową rolę.

20 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łomży

Foto: 20 lat Warsztatu Terapii Zajęciowej w Łomży
cz cz, 22 października 2015 16:04

– Sięgając myślami wstecz, a moja córka uczęszcza na te warsztaty 16 lat, przypominam sobie widok wystraszonych nastolatków, nie wiedzących, co je czeka za drzwiami tego budynku. Dziś większość z nich to ludzie dorośli, którzy z taką radością docierają na te warsztaty. Trudno sobie wyobrazić sytuację, gdyby tych zajęć nie było – mówiła jedna z mam podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Zakładach Spożywczych „BONA” Sp. z o. o.. WTZ dziś obchodzi swe 20-lecie. Na jubileuszowym spotkaniu był tort, gratulacje i występ warsztatowej grupy Gesty. Przede wszystkim była wielka radość podopiecznych i ich rodziców...

Poseł Kołakowski: Geriatria powinna być w Łomży

Foto: Poseł Kołakowski: Geriatria powinna być w Łomży
cz pt, 16 października 2015 16:03

- Z analizy przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że pacjent w podeszłym wieku lepiej funkcjonuje, a jego leczenie mniej kosztuje, jeśli jest prowadzony przez geriatrę – przytacza poseł Lech Kołakowski. W interpelacji skierowanej do Ministra Zdrowia przekonuje, że oddział geriatryczny powinien być utworzy w szpitalu w Łomży. - W obecnej sytuacji pacjenci ze względu na wiek i stan zdrowia nie są w stanie dojechać do oddalonego o wiele kilometrów od Łomży szpitala z jedynym w województwie podlaskim oddziałem geriatrii, liczącym zaledwie 25 łóżek.

Rzeczpospolita: Antyszczepionkowcy źle ukarani

cz śr, 14 października 2015 19:20

Wojewodom nie wolno upoważniać sanepidu do nakładania grzywien na rodziców odmawiających szczepienia dzieci – wynika z opinii sejmowych prawników. Wśród wojewodów, którzy podpisali umowy z sanepidem, upoważniając go do nakładania grzywien jest także wojewoda podlaski. Teraz się okazuje, że prawdopodobnie (wojewodowie - dop. red.) nie mieli prawa tego robić - pisze Rzeczpospolita ujawniając ekspertyzę dr Zofii Snażyk z Biura Analiz Sejmowych (BAS).

Zbliża się sezon chorobowy

Foto: Zbliża się sezon chorobowy
cz pt, 02 października 2015 13:00

Środek nocy i nagły atak choroby, albo pogorszenie stanu zdrowia. Każdy, kto był kiedyś w takiej sytuacji wie doskonale, że szukanie wtedy ratunku jest uciążliwe i nierzadko trwa bardzo długo. Pacjenci w Łomży mają już jednak alternatywę, dzięki istnieniu całodobowej apteki, w której non-stop można uzyskać nieograniczony dostęp do fachowej pomocy. O tym, jak radzić sobie w takich nagłych wypadkach oraz dbać o zdrowie w okresie wzmożonej zachorowalności, rozmawiamy z doktorem nauk farmaceutycznych Emilem Trofimiukiem, kierownikiem apteki.

Zimna woda zdrowia doda

Foto: Zimna woda zdrowia doda
cz pt, 02 października 2015 08:07

Dla większości ludzi wejście jesienią lub zimą do bardzo zimnej wody kojarzy się z brakiem rozumu, pijackim wybrykiem czy też młodocianym popisem przed dziewczyną. Jednak w przysłowiu, że zimna woda zdrowia doda jest wiele prawdy. Osoby, które korzystają z lodowatych kąpieli cieszą się dobrym zdrowiem, humorem i zapasem energii. Morsy - bo to o nich mowa, regularnie wchodzą do zimnej wody, nawet w największe mrozy, bez żadnego uszczerbku na zdrowiu. W październiku rozpoczyna się nowy sezon na „morsowanie”, w związku tym w najbliższą niedzielę łomżyńskie morsy zanurzą się w odmętach zimnej Narwi.

Pielęgniarki chcą podwyżek. Pojechały demonstrować w Warszawie

Foto: Pielęgniarki chcą podwyżek. Pojechały demonstro...
cz cz, 10 września 2015 08:47

Ponad sto pielęgniarek z łomżyńskiego szpitala wyjechało rano na protest do Warszawy. Pod kancelarią premiera i Sejmem ma demonstrować nawet około 10 tysięcy pielęgniarek z całej Polski domagających się przede wszystkim podwyżki płac. - Od 8 lat nie miałyśmy nawet złotówki podwyżki – mówi Izabela Metelska przewodnicząca łomżyńskiego oddziału Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych. - Nie może tak być, że dogania nas najniższa płaca krajowa, biorąc pod uwagę nasz wkład pracy wykształcenie i odpowiedzialność – dodaje.

Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak...

Foto: Idzie rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak...
mm pt, 31 lipca 2015 07:13

O pakiecie onkologicznym było tak głośno i nerwowo na przełomie minionego i bieżącego roku, że mogłoby się wydawać, iż Ministerstwo Zdrowia od wprowadzenia tzw. DiLO uzależnia przyszłość leczenia czy wręcz wyleczenia ludzi chorych na raka złośliwego. Batalia, jaka rozegrała się między urzędami a lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego o Diagnostykę i Leczenie Onkologiczne poszła prawie na noże. Czy warto było i o co chodziło...? - Pakiet zakładał przyspieszenie leczenia chorych na raka, ale życie niekoniecznie – komentuje Hanna Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie kartę DiLO od początku stycznia do końca czerwca ma 6 pacjentów od lekarza rodzinnego, 25 z poradni szpitalnych, 8 z oddziałów. Tylko 39 osób - podczas gdy w 2014 roku w szpitalu leczyło się 975 pacjentów, u których rozpoznano nowotwór złośliwy...

Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy

Foto: Bezcenny dar życia potrzebny jak nigdy
mm cz, 30 lipca 2015 15:56

Media alarmują, że w wielu Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaczyna brakować krwi. Ma to związek z większą ilością wypadków w sezonie letnim oraz jednoczesnym zmniejszeniem liczby wyjeżdżających na urlopy krwiodawców. W Łomży sytuacja nie jest tak zła jak w innych regionach kraju, nie odwołuje się zaplanowanych wcześniej zabiegów, ale krwi też może zabraknąć. – Sytuacja nie jest dramatyczna, nie musimy wstrzymywać planowych zabiegów operacyjnych, ale zapasy krwi są znacznie mniejsze – potwierdza Anna Ogrodnik-Wycik, kierownik łomżyńskiego Terenowego Oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Białymstoku, apelując do wszystkich chcących oddać krew, by zgłaszali się do siedziby oddziału w budynku Szpitala Wojewódzkiego. Na początku sierpnia w teren ruszą też ambulanse, które dotrą do kilkunastu miejscowości, umożliwiając też ich mieszkańcom uratowanie komuś zdrowia lub życia.

Do gastrologa za pięć miesięcy, a do chirurga od ręki

Foto: Do gastrologa za pięć miesięcy, a do chirurga o...
cz pt, 24 lipca 2015 15:12

- Z kolejkami do lekarzy specjalistów jest tak, że te kolejki, niestety, są – przyznaje Hana Majewska – Dąbrowska, wicedyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, która na urlop wybiera się dopiero pod koniec sierpnia. - Najlepiej byłoby, gdyby każdy nasz pacjent mógł zostać przyjęty jeszcze tego samego dnia, gdy się zgłasza z dolegliwościami. Niestety, kolejki do specjalistów w czasie wakacji nie uległy skróceniu. Do gastrologa nadal czeka się pięć miesięcy, natomiast do kardiologa cztery...

Będą nowe ambulansy

cz śr, 15 lipca 2015 09:16

Kolno, Grajewo, Wysokie Mazowieckie i Ciechanowiec – tu trafią cztery nowe ambulansy, na których zakup Zarząd Województwa Podlaskiego przyznał łomżyńskiej stacji pogotowia ratunkowego dofinansowanie w wysokości 386 tys. zł. Wartość inwestycji jest o blisko milion złotych wyższa.

Dodatkowe miliony na zambrowski szpital

cz śr, 08 lipca 2015 09:24

O 4,5 mln złotych – łącznie już od niemal 17 mln zł - zwiększył zarząd województwa podlaskiego dotację ze „starego” RPO dla szpitala w Zambrowie. Dodatkowe pieniądze – jak podaje Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku - pozwolą uruchomić w rozbudowanym i zmodernizowanym zambrowskim szpitalu także rezonans magnetyczny.

Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą

Foto: Apteki mają dyżurować, ale nie wszystkie chcą
cz śr, 01 lipca 2015 09:17

Czy mieszkańcy Łomży mogą nie znaleźć w mieście otartej apteki? Teoretycznie nie powinni, ale też teoretycznie teraz może coś takiego się wydarzyć. Radni Łomży na ostatniej sesji przyjęli harmonogram dyżurów aptek od 1 lipca do końca roku. Generalnie każda z aptek w mieście ma dyżurować raz w miesiącu. Problem polega na tym, że część aptekarzy twierdzi, że mimo wyznaczenia dyżurów swoich aptek i tak nie otworzą. Powodem są pieniądze... Jak mówią nie opłaca im się otwierać aptek, bo w centrum Łomży jest jeszcze apteka sieci 24h.

Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży

Foto: Telemedycyna ŁCM i elektroniczne recepty w Łomży
cz śr, 17 czerwca 2015 08:10

- Nowoczesna medycyna w Polsce i w Łomży wiąże się dziś z nowoczesną medycyną w Europie – mówi dr Waldemar Pędziński, prezes spółki Łomżyńskie Centrum Medyczne, która świętuje 15-lecie i po półtora roku budowy otworzyła z wielką pompą siedzibę przy ul. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Obecnie duża grupa Polaków nie widzi granicy: dzisiaj w Łomży, jutro w Dusseldorfie, Edynburgu albo Londynie. Mają tam teraz możliwość skorzystania z porady lekarza, który dostanie z Łomży wyniki badań laboratoryjnych, zaś w najbliższych kilkunastu miesiącach – badań kardiologicznych czy radiologicznych. Konsultacje u specjalistów nie będą wymagały kosztownych i czasochłonnych wyjazdów pacjenta i lekarza, gdyż będą odbywały się na odległość. Pracujemy już nad szczegółami.

Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysłów, nad którym dyskutuje się”

Foto: Połączenie WOPiTU i szpitala to „jeden z pomysł...
cz pon, 15 czerwca 2015 14:42

Połączenie Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień Ośrodka ze Szpitalem Wojewódzkim w Łomży jest „jednym z pomysłów, nad którym dyskutuje się”. - W chwili obecnej nie zostały podjęte jeszcze żadne wiążące decyzje odnośnie dalszego funkcjonowania Ośrodka, wszelkie koncepcje są jeszcze w fazie rozważań i konsultacji - napisał Bogdan Dyjuk, członek zarządu województwa, w odpowiedzi na list otwarty jaki trzy tygodnie temu poseł Lech Kołakowski skierował do Marszałka Województwa Podlaskiego Mieczysława Baszko, wyrażając swój protest przeciwko planom likwidacji WOPiTU poprzez włączenie go w struktury szpitala. Zdaniem posła to kolejny element „wygaszania Łomży”, a zrealizowanie go będzie oznaczało „utratę części miejsc pracy w Łomży i oszczędności w budżecie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku”.

Kleszcze atakują, lekarze apelują

Foto: Kleszcze atakują, lekarze apelują
cz cz, 11 czerwca 2015 14:41

- W czasie majowych i czerwcowych tygodni mieliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń ludzi, którym trzeba było fachowo i bezpiecznie usunąć kleszcze – informuje dr Krystyna Kamińska – Nizik, kierująca przychodnią Lekarze Rodzinni 3 w Łomży, gdzie poprosiliśmy o poradę, co począć z kleszczem na naszej skórze. - Ładna pogoda i wolny czas sprzyjają spacerom i wycieczkom na łonie natury: do lasu, na łąkę czy nad rzekę. Kleszcze usuwamy w warunkach poradnianych i podajemy antybiotyk, jeśli ukąszenie pojawiło się wciągu kilku lub kilkunastu godzin, w celu zapobieżenia boreliozie.

Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane

Foto: Łomżyńskie Amazonki wciąż niepokonane
cz wt, 09 czerwca 2015 08:14

Jak co roku członkinie Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym zorganizowały Czerwcowe Dni Walki z Rakiem, by na własnym przykładzie pokazać, że z tą chorobą można walczyć, wygrać i nadal normalnie żyć. – Tak, jak gdy kiedyś zachorowałam koleżanki ze stowarzyszenia pomogły mnie, tak teraz my staramy się pomóc innym – mówi prezes stowarzyszenia Barbara Porwoł. – Mamy dwa kierunki: pomagać kobietom które zachorowały i mówić wszędzie o profilaktyce chorób nowotworowych, żeby zdrowe osoby troszczyły się o swoje zdrowie, robiły badania – bo każdy lekarz podkreśla, że rak jest w 100 % wyleczalny, ale gdy jest wcześnie wykryty! Czerwcowe Dni Walki z Rakiem to prelekcje specjalistów i propagowanie profilaktyki, ale także część artystyczna tym razem z występami utalentowanych, a często już utytułowanych młodych artystów z Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Badania dla każdego

Foto: Badania dla każdego
cz pon, 08 czerwca 2015 08:33

Wprowadzenia pakietu corocznych nieodpłatnych dla pacjenta badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych: morfologia z rozmazem, ALT (aminotransferaza alaninowa), AST (aminotransferaza asparaginianowa), TSH (tyreotropina), mocznik, kreatynina, amylaza, glukoza, CRP (białko ostrej fazy), elektrolity, badanie ogólne moczu – chce poseł Lech Antoni Kołakowski z Łomży. W interpelacji skierowanej do ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza podkreśla, że dziś w Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA.

Pół miliona dla łomżyńskiego szpitala

cz wt, 02 czerwca 2015 15:26

Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował dziś o przekazaniu blisko pół miliona złotych łomżyńskiemu szpitalowi wojewódzkiemu na wkład własny do projektu budowy instalacji fotowoltaicznych i solarnych na terenie placówki - przekazała Urszula Arter z Urzędu Marszałkowskiego w komunikacie po posiedzeniu zarządu. - Budowa instalacji służącej do produkcji energii elektrycznej oraz ciepłej wody na potrzeby szpitala zakończyć się ma jeszcze w tym roku.

Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu

Foto: Nowa stacja dializ oczyści nerki pacjentów w lipcu
mm pt, 22 maja 2015 19:22

- Przez sztuczną nerkę przechodzi 300 ml krwi na minutę, która pobierana jest jedną igłą z przetoki na przedramieniu i kilkanaście centymetrów dalej wpuszczana drugą jako oczyszczana – objaśniał szczęśliwy ordynator oddziału nefrologii i kierownik stacji dializ dr Henryk Perkowski (lat 69), gdy pokazał dwie sztuczne nerki w eleganckiej nowej stacji dializ Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, którą poświęcił biskup łomżyński Janusz Stepnowski. - To będzie już poziom europejski – ocenił dr Jerzy Smoszna (lat 57), kierownik stacji w klinice chorób wewnętrznych, nefrologii i dializoterapii CSK MON przy Szaserów w Warszawie, który przyjechał podpatrzeć, co i jak wprowadzić u siebie.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę