Szczepienia przeciw HPV – 118 programów w całej Polsce
Obecnie 118 samorządów w całej Polsce prowadzi programy szczepień przeciw HPV. To bezcenna profilaktyka zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. – Wirusy HPV związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przełyku oraz odbytnicy – tłumaczy profesor Jan Kotarski, ginekolog-onkolog, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej.
Szczepienie, które chroni przed rakiem
Związek między zakażeniem wirusem HPV a chorobami nowotworowymi został potwierdzony wiele lat temu – za jego odkrycie prof. Herald zur Hausen otrzymał w 2008r. nagrodę Nobla. Szczepionka przeciw HPV jest zatem szczepionką przeciwwirusową, która może skutecznie zapobiec zachorowaniu na raka m.in. szyjki macicy, gardła, jamy ustnej czy prącia. Warto pamiętać, że infekcje wirusami HPV są często bezobjawowe i nie istnieje na nie żadne lekarstwo. Najlepszą metodą profilaktyki są szczepienia.
– Nabycie naturalnej odporności, czyli po przechorowaniu, w przypadku HPV nie jest możliwe, gdyż miano przeciwciał po zachorowaniu jest za niskie, aby uchronić przed ponowną infekcją – wyjaśnia profesor Jan Kotarski w rozmowie z www.zaszczepsiewiedza.pl. – Tak więc ta sama osoba może zakazić się kilka razy tym wirusem.
Po szczepieniu miano przeciwciał jest 1000-10000 razy większe niż po infekcji, dzięki czemu chroni przed wniknięciem wirusa HPV do organizmu. Szczepionki są bezpieczne i dobrze tolerowane.
Gdzie zaszczepić się przeciw HPV?
Programy bezpłatnych szczepień są realizowane przez samorządy. Szczegółowe informacje o zasadach skorzystania z refundowanej profilaktyki zazwyczaj są dostępne na stronach internetowych miasta, powiatu czy gminy. W razie wątpliwości lub pytań można skontaktować się z jednostką organizacyjną również telefonicznie lub osobiście (np. w siedzibie urzędu czy starostwa).
Niestety w województwie podlaskim szczepienia prowadzą tylko Suwałki i Supraśl oraz Ełk z warmińsko-mazurskiego.