(z)badaj się w kobiecym interesie
Aktualnie mniej niż połowa Polek deklaruje, że przeprowadza regularne badania profilaktyczne z zakresu ginekologii. W stosunku do ubiegłego roku odnotowano spadek o 26 proc., a w województwie podlaskim aż o 30 proc.! Powód? Strach przed zakażeniem koronawirusem, ale też strach o wynik diagnozy, ponieważ większość Polek nie wykonała żadnego badania ginekologicznego od stycznia 2020 roku. Dlatego w najbliższe dwa weekendy - w Łomży (4.07), Zambrowie (10.07) oraz Bielsku Podlaskim (11 lipca) zaparkuje gabinet mobilny, w którym mieszkanki regionu będą mogły wykonać bezpłatne, kompleksowe badania ginekologiczne w ramach akcji „(z)Badaj się w kobiecym interesie”. Ambasadorem akcji jest Krzysztof Hołowczyc – kierowca rajdowy.
Od dziś czynna poradnia diabetologiczna w szpitalu
W łomżyńskim szpitalu wznawia działalność poradnia diabetologiczna. Chorzy na cukrzycę w ramach kontraktu z NFZ, mogą zapisywać się na wizyty.
Łomżyńscy Medycy odznaczeni
Prezydent Andrzej Duda odznaczył osoby zasłużone w działalności na rzecz zwalczania epidemii SARS - CoV - 2. – Dziękuję, że chociaż w ten symboliczny Polska może, w imieniu wszystkich jej obywateli, podziękować za to, jacy Państwo jesteście i jak traktujecie przyjęte na siebie zobowiązania, do tego by służyć drugiemu człowiekowi, by służyć nauce i ją realizować – mówił zebranym Prezydent Andrzej Duda.
Zaszczep się w Łomży bez wcześniejszej rejestracji
Łomża jako trzecia dołączyła z mobilnym punktem szczepień w województwie podlaskim. Z możliwości przyjęcia jednodawkowej szczepionki przeciw Covid-19 Johnson&Johnson teraz będą mogli skorzystać mieszkańcy Łomży i powiatu łomżyńskiego. Od czwartku (24.06), przy centrum komunikacyjno-przesiadkowym (ul. Dworcowa 2) będzie działał punkt szczepień. Nie trzeba się wcześniej rejestrować, wystarczy e-skierowanie.
Jak poradzić sobie z bólem głowy? Niefarmakologiczne sposoby
Ból głowy wpływa znacznie na samopoczucie. Gdy się pojawia, zwykle niemożliwe jest podjęcie swoich codziennych aktywności. Dlatego warto znać metody, które pozwolą skutecznie uporać się z dolegliwościami bólowymi.
Ginekologia zacznie przyjmować pacjentki bez Covid
Poprawiła się sytuacja z przywracaniem szpitala pacjentom bez Covid-19 i bez podejrzenia zakażenia koronawirusem. - Covidowe są teraz tylko trzy oddziały: zakaźny, noworodkowy i ginekologiczno-położniczy - mówi Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - W najbliższych dniach, decyzją Wojewody Podlaskiego, Ginekologia będzie pracować hybrydowo, m.in., realizując zabiegi operacyjne u pacjentek niezakażonych i bez podejrzenia zakażenia. Natomiast Położnictwo nadal pozostaje wyłącznie dla pacjentek zakażonych Covid-19.
Luzowanie ograniczeń na wakacje
Otwarcie stref gastronomicznych m.in. w kinach, teatrach czy na koncertach oraz zwiększenie limitów 1 osoba na 10 m2. Osoby zaszczepione nie wliczają się do wszystkich limitów.
Wpływ pandemii na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży
W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy psychiatrzy odnotowali częstsze występowanie depresji, stanów lękowych, zaburzeń nerwicowych, problemów ze snem i apetytem, a także zespołu stresu pourazowego (PTSD) wśród dzieci i młodzieży. W związku z tym, specjaliści apelują do rodziców, opiekunów i pedagogów o wzmożoną czujność i podpowiadają, jak wspierać dzieci i młodzież w nowej, postpandemicznej rzeczywistości.
Strajk pielęgniarek w Polsce i protest w Białymstoku
Na Rynku Kościuszki w Białymstoku zaprotestowało około 150 pielęgniarek i położnych ze szpitali województwa podlaskiego, w tym 22 Panie ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. Region Podlaski Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych poparł strajk ostrzegawczy w ok. 40 szpitalach w Polsce. - Żądamy zwiększenia współczynników minimalnego wynagrodzenia, niż te zaproponowane przez ministra zdrowia dla pielęgniarek i położnych, ale z dodatkami, zależnie od kwalifikacji i stażu - wyjaśnia Katarzyna Jarocka, przewodnicząca OZZ PiP szpitala w Łomży.
Od dziś szczepienia dla 12-latków
Można zapisywać na szczepienia dzieci, które ukończyły 12 lat. Od dziś zostały przygotowane dla nich e-skierowania na szczepienie przeciwko Covid-19.
Dalsze luzowanie obostrzeń, np. wesela do 150 osób
Minister zdrowia Adama Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o poprawiającej się sytuacji epidemicznej w Polsce. Zapowiedział od niedzieli dalsze luzowanie życia społecznego i gospodarki.
Prawidłowe mycie zębów daje więcej korzyści niż myślisz
Warto po instruktaż mycia zębów udać się do gabinetu dentystycznego. Utrzymanie w dobrym stanie jamy ustnej to nie tylko świeży oddech i ładny uśmiech, ale i szereg innych korzyści: na przykład niższe ryzyko… zapalenia płuc, grypy czy zaostrzenia POChP. A ostatnie badania dostarczyły dowodów, że osoby zmagające się z chorobami dziąseł są 3,5 razy bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19!
Pielęgnacja na wypadanie włosów – praktyczne wskazówki
Wypadanie włosów to powszechny problem, który dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn w różnym wieku. Jeśli zauważyłaś, że na Twojej szczotce lub dłoni po przeczesaniu włosów pojawia się coraz więcej kosmyków, to znak, którego nie powinnaś lekceważyć ani bagatelizować. Choć nadmierne wypadanie włosów może mieć związek jedynie z nieodpowiednią pielęgnacją, może także stanowić sygnał od organizmu, że w naszym ciele dzieje się coś złego. Dowiedz się, jakie są przyczyny wypadania włosów oraz jak skutecznie temu zapobiegać.
Biegunka u dzieci i dorosłych – jak ją leczyć?
Biegunka u dzieci i dorosłych jest nie tylko nieprzyjemnym, lecz także niebezpiecznym objawem. Nasilona i długotrwała może prowadzić do odwodnienia organizmu i znacznego pogorszenia stanu zdrowia. Dlatego konieczne jest jej leczenie. Zobacz, jak pomóc osobie z biegunką.
Co się dzieje z piersiami w ciąży?
Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Zmiany te dotyczą także piersi, które nie tylko zmieniają rozmiar, ale dostarczają przyszłej mamie także innych „atrakcji”. Co dzieje się z piersiami w ciąży? Dlaczego bolą i jak poradzić sobie z dolegliwościami z ich strony? Czy wydzielina z sutka jest normalnym zjawiskiem, czy powodem do niepokoju? Odpowiadamy.
Teleporady medyczne wieczorem, w weekendy i święta
Narodowy Funduszu Zdrowia uruchomił Teleplatformę Pierwszego Kontaktu (TPK). Dzwoniąc pod bezpłatny numer TPK – 800 137 200 – pacjenci otrzymają niezbędną pomoc medyczną poza godzinami pracy lekarzy rodzinnych, w weekendy oraz święta – informuje NFZ. Teleporady jednak zostaną na dłużej.
Koronawirus odpuszcza
Zero nowych zakażeń w rejonie Łomży w ciągu ostatniej doby. Ministerstwo zdrowia opublikowało najnowsze dane. W województwie podlaskim wykryto 22 przypadki zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i dwa zgony z tego powodu. W Polsce ostatniej doby potwierdzono 1000 zakażeń koronawirusem i 151 osób zmarło.
Fundacja DR OTIS - podziękowania i podsumowanie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu w Łomży
Działań Fundacji DR OTIS nie ma końca. Pandemia, niedogodne warunki do organizacji jakichkolwiek działań społecznych, reżimy sanitarne, częściowo zamknięte placówki oświatowe… Rok 2021 przyniósł wiele trudności, z którymi musieliśmy się zmierzyć. Podsumowując tegoroczne obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, które przebiegły pod hasłem „Ja tu jestem- Szanuj mnie” - było warto!
Raport koronawirusa, szczepień i wolnych terminów
Ministerstwo zdrowia poinformowało o 4 zakażeniach koronawirusem w rejonie Łomży oraz jednej osobie zmarłej. W województwie podlaskim potwierdzono 68 zakażeń i jeden zgon. W Polsce ostatniej doby przybyło 2086 zakażonych, a 250 chorych zmarło. Na najbliższe 7 dni, w rejonie Łomży pozostaje wolnych 674 terminów szczepień.
Głos: złe nawyki przy jego emisji prowadzą do kłopotów
Stres, siedzący tryb życia, przekrzykiwanie hałasu, mówienie zbyt wysokim tonem mogą mieć wpływ na to, jak mówimy. A jeśli emisja głosu zbyt często jest zaburzona, w skrajnych przypadkach może nawet dojść do powstania w aparacie mowy guzków, polipów czy zmian naczyniowych.