Zdrowie to frajda
- Bez zdrowia nie ma frajdy z tego życia – mówiła Maria Andrejczyk, wicemistrzyni olimpijska z Tokio na parkingu przed Kościołem Krzyża Świętego w Łomży. Fizjoterapeuta Łukasz Borowski zachęcał natomiast do ruchu, bo jak się okazuje, noszenie mebli jest mniej obciążające dla kręgosłupa niż siedzenie. To wszystko działo się na pikniku prozdrowotnym promujący idee programu Profilaktyka 40+ i badań profilaktycznych, zorganizowanym przez Podlaski oddział NFZ-tu.
Niedziela dla zdrowia 40+
Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z parafią Krzyża Świętego w Łomży organizuje na parkingu przed kościołem piknik zdrowotny z programem Profilaktyka 40 PLUS.
Możliwe obostrzenia na poziomie powiatów
Przy wprowadzaniu ewentualnych obostrzeń, kraj zostanie podzielony na strefy na poziomie powiatów – zapowiedział Minister Zdrowia Adam Niedzielski. Pojawiłyby się strefy: zielona, żółta i czerwona, a poziom wyszczepienia będzie brany pod uwagę.
ADHD a suplementy diety i witaminy
Nie ma wątpliwości, że niedobory żywieniowe mogą pogarszać przebieg ADHD i nawet zniweczyć efekty wielowymiarowej terapii. Jednak suplementy diety mogą tylko wspierać psychoterapię oraz – w razie konieczności – farmakoterapię, które są złotym standardem postępowania w razie zdiagnozowania tego zaburzenia. Jak w każdym innym przypadku przyjmowanie witamin i mikroelementów lepiej skonsultować z lekarzem.
Jak obniżyć poziom cholesterolu za pomocą diety
Zawały serca i udary mózgu to tylko niektóre z możliwych, groźnych następstw zaburzeń lipidowych, wśród których najczęściej rozpoznawana jest hipercholesterolemia. Na szczęście, tego rodzaju problemom można w dużej mierze zapobiegać – m.in. poprzez zdrowy sposób żywienia. Dowiedz się, co można jeść, a czego należy unikać w diecie „antycholesterolowej”.
Prawo.pl: za „kłamstwo covidowe” nawet 30 tys. zł kary
Sanepid zyska prawo do karania finansowego osób, które świadomie wprowadzą go w błąd podczas prowadzenia wywiadu epidemicznego – podaje Prawo.pl. Projekt nowelizacji przepisów zakłada, że każdy, kto nie poda informacji o osobach podejrzanych o zakażenie będzie musiał zapłacić grzywnę w wysokości od 5 do 30 tys. zł.
Pacjentka wyszła ze szpitala z okluderem w sercu
Kardiolodzy ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, wspomagani przez zespół anestezjologiczny, wykonali trwający niecałą godzinę zabieg przezskórnego i przeznaczyniowego zamknięcia ubytku przegrody międzyprzedsionkowej. Następnego dnia pacjentka, której wszczepiono okluder, zamykający ubytek międzyprzedsionkowy, została wypisana do domu. - W Szpitalu Wojewódzkim w Łomży wykonano pierwsze przezskórne zamknięcie nieprawidłowego połączenia między przedsionkami serca - opisuje z satysfakcją Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora szpitala Jarosława Pokoleńczuka.
Jak skutecznie poradzić sobie z bezsennością
Po 40-tce zaczynamy spać coraz krócej i coraz płycej, przez co sen nie jest już tak regenerujący i nie zawsze daje odświeżenie intelektualne. To efekt starzenia się ośrodkowego układu nerwowego i procesów, które zachodzą w mózgu wraz z wiekiem. Dowiedz się, kiedy wybrać się do specjalisty i jakie proste triki można zastosować, by poprawić jakość snu.
Czy podlaskiemu grożą obostrzenia extra
Województwo podlaskie należy do grupy pięciu z najmniejszym odsetkiem zaszczepionych przeciw Covid-19. Od jakiegoś już czasu słabnie dynamika szczepień, a rządzący już zapowiadają kolejną falę pandemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że „regiony, które będą słabiej wyszczepione będą na pewno bardziej narażone na wprowadzanie obostrzeń”.
"Chcemy widzieć czarno na białym, ile zarabiamy"
- Pobory według nowych zasad mamy otrzymać do 10. sierpnia 2021, ale nie mamy nowych angaży i nie znamy nowych stawek naszego wynagrodzenia zasadniczego po ministerialnych podwyżkach - denerwuje się ratownik medyczny Kazimierz Borkowski, przewodniczący związku zawodowego NSZZ Solidarność w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży. - Jak rozmawiałem z dyrektorem Sławomirem Szajdą, że załoga bardzo się denerwuje, ponieważ pracownicy nie wiedzą, co będzie z ich umowami, to odpowiedział, że kadrowa jest na urlopie, a później on idzie na urlop.
Parafie i OSP w służbie szczepień
Szczepienia przeciw Covid-19 posuwają się wolno, a rządzący mają coraz mniej pomysłów, aby to tempo zwiększyć. Czy będą obowiązkowe szczepienia pewnych grup społecznych jeszcze się okaże, teraz do szczepień zaangażowano niektóre parafie i strażaków ochotników.
Zaszczepili się na targowisku
54 osoby zaszczepiły się w sobotę 24. lipca przeciw Covid-19 podczas akcji Plenerowego Punktu Szczepień przy targowisku w Nowogrodzie. Akcja zostanie powtórzona 14. sierpnia w tym samym miejscu.
Wyszczepienie w regionie przyrasta powoli
Do tej pory w Łomży zaszczepiło się 23 096 osób. Oznacza to 36,9% populacji, która jest w pełni zaszczepiona. W powiecie łomżyńskim zaszczepiło się mniej bo 25,33% mieszkańców. To znacznie poniżej średniej krajowej.
Stomia – co to jest, rodzaje, życie ze stomią
Stomia jest zabiegiem chirurgicznym, który wykonywany jest u pacjentów, u których na skutek toczącego się procesu chorobowego dochodzi do niedrożności jelit. Czym tak dokładnie jest stomia? I jakie są jej rodzaje? Jak wygląda życie pacjentów po zabiegu stomii?
Sklep z CBD Konopie-Zdrowie.pl – dlaczego robić zakupy właśnie tutaj?
Na rynku dostępna jest niezliczona ilość dystrybutorów i producentów produktów CBD. Wiele osób czuje się zagubionych, stojąc przy półkach ze zdrową żywnością. Nie wiedzą, który produkt wybrać. Podjęcie decyzji jest trudne dla tych, którzy wcześniej nie stosowali CBD. Wiele osób zwraca uwagę na ceny, inni są bardziej podatni na działanie reklam różnych firm. Ale to, na co należy zwracać swoją uwagę to jakość i działanie produktu.
Profesor Lesiak i doktor Horszczaruk udrożnili tętnice
- Jeden z trzech naszych pacjentów nie mógł wejść na pierwsze piętro i nie mógł przejść więcej niż 500 metrów bez uczucia gniecenia w klatce piersiowej, lecz po zabiegu angioplastyki przewlekłej niedrożności tętnicy wieńcowej (PCI CTO) powiedział mi wczoraj, że czuje się dużo lepiej - mówi kardiolog dr Grzegorz Horszczaruk, kierownik Pracowni Hemodynamiki w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Przeprowadził wspólnie 3 zabiegi z udziałem prof. dr. hab. nauk medycznych Macieja Lesiaka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To specjalista ekstraklasy kardiologów w Polsce.
Mobilny punkt szczepień do soboty
Mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19, uruchomiony przy centrum przesiadkowym, będzie działał do soboty (10.07). Nie trzeba się wcześniej rejestrować, wystarczy być pełnoletnim, aby przyjąć jednodawkową szczepionkę.
Wariant Delta koronawirusa: fakty i mity
Internet rozgrzewają ostatnio informacje na temat wariantu koronawirusa Delta – przypisuje mu się m.in. inne objawy, a także fakt, że może on ulegać mutacji w kierunku znacznie bardziej śmiertelnego koronawirusa MERS (bliskowschodniego zespołu niewydolności oddechowej). Sprawdź, co jest prawdą, a co mitem, jeśli chodzi o wariant Delta.
Ginekologia i położnictwo wreszcie otwarte
- Od poniedziałku zaczynamy przyjmować pacjentki do porodu niecovidowe, tzw. ujemne, zgodnie z decyzją wojewody podlaskiego - cieszy się z postępującej normalizacji dr Anita Świętochowska, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. - Będziemy jednocześnie z Łomży i powiatu łomżyńskiego mogli przyjmować pacjentki z covidem i z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Od połowy października 2020, gdy wojewoda Oddział Ginekologiczno-Położniczy przeznaczonych dla pacjentek covidowych z województwa, kobiety z Łomży mogły rodzić dzieci w szpitalach sąsiednich miast, m.in., w Ostrołęce, Kolnie i Zambrowie oraz Białymstoku i Warszawie.
Szczepimy się … poniżej średniej
- Dzisiaj największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepienia - powiedział minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za szczepienia. W Polsce w pełni zaszczepionych jest około 35%, w powiecie łomżyńskim niecałe 23%.