Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 30 września 2020 napisz DONOS@

Niski poziom wody na Narwi i Biebrzy

Foto: Niski poziom wody na Narwi i Biebrzy
mm wt, 04 sierpnia 2020 09:18

W związku z niskimi przepływami wody na Narwi, IMGW wydał ostrzeżenie przed suszą hydrologiczną Zlewni Narwi do odwołania. Instytut w swoim komunikacie spodziewa się utrzymania trendu przepływów poniżej średniego niskiego z wielolecia.

Dziura na przejeździe kolejowym w Konarzycach

Foto: Dziura na przejeździe kolejowym w Konarzycach
mm pon, 03 sierpnia 2020 18:53

Na torach w Konarzycach, gdzie oddano do użytku nową obwodnicę, straszy dziura na przejeździe, i to kolejowym. Czytelnik gogus na forum 4lomza.pl podniósł alarm, że „od kilku miesięcy (….) jest uszkodzona płyta w torowisku. Drogowcy postawili pachołek, by oznaczyć miejsce, traf taki, że praktycznie na środku jezdni i auta w miarę mogą ominąć uszkodzony element. Ale czy tak trudno to naprawić, czy taka płyta jest nie do zdobycia, może z Chin trza sprowadzić...?” - rozmyśla gogus. Spytaliśmy o dziurę: Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i Budimex w Warszawie.

Ognisko ASF pod Grajewem

Foto: Ognisko ASF pod Grajewem
mm pon, 03 sierpnia 2020 17:09

Kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń w regionie. W miejscowości Marchewki pod Prostkami 708 sztuk trzody musi trafić do utylizacji.

Białorusini i Ukraińcy na kwarantannie w Łomży

mm pon, 03 sierpnia 2020 13:33

Po pierwszym sierpniowym weekendzie w Łomży i powiecie łomżyńskim nie przybyło chorych ani zarażonych koronawirusem. Natomiast gwałtownie skoczyła o ponad połowę liczba osób objętych kwarantanną. - Stalo się tak z powodu znacznej liczby cudzoziemców, którzy przyjechali do Łomży z Białorusi i Ukrainy, głównie w celu podjęcia w Polsce pracy – informuje Julia Gulanowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. - Dlatego liczba objętych kwarantanną skoczyła z 50 aż do 76. Nadal troje ludzi z Łomży – wszyscy to Polacy – jest w grupie osób aktywnych, mogących zarażać.

Człowiek wypadł z czwartego piętra

Foto: Człowiek wypadł z czwartego piętra
mm pon, 03 sierpnia 2020 12:16

- Zgłoszenie o tym, że jakiś mężczyzna wypadł z mieszkania na czwartym piętrze, otrzymaliśmy w sobotę o godzinie 19. z Centrum Powiadamiania Ratunkowego – informuje Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży. Była to informacja przekazana pod numer alarmowy 112 przez jednego ze świadków tragicznego zdarzenia. - Niestety, na miejscu okazało się, że to prawda.

Hołd bohaterom roku 1920 w Piątnicy.

Foto: Hołd bohaterom roku 1920 w Piątnicy.
mm nie, 02 sierpnia 2020 17:50

Setną rocznicę obrony Łomży podczas wojny polsko-bolszewickiej w roku 1920 upamiętniono w Piątnicy. Złożono kwiaty na mogiłach żołnierzy, w czym uczestniczyli przedstawiciele władz z ministrem Dariuszem Piontkowskim na czele. Odsłonięto też tablicę poświęconą uczestnikom walk w kościele parafii pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego, w którym uroczystą mszę świętą koncelebrował kardynał Gerhard Ludwig Müller, do niedawna prefekt Kongregacji Nauki i Wiary. – Setna rocznica tych wydarzeń to wspaniała okazja do przypominania i czczenia bohaterstwa Polaków – podkreśla starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. – Wszyscy możemy być i na pewno jesteśmy z tego dumni, że to właśnie nasi dziadowie, nie tylko żołnierze, ale też tutejsza ludność cywilna, obronili Polskę i Europę przed najazdem komunizmu i bezbożności!

Marszałek o cudzie nie mówił

Foto: Marszałek o cudzie nie mówił
mm nie, 02 sierpnia 2020 09:06

2 sierpnia 1920 roku był ostatnim dniem obrony Łomży przed maszerującymi na Warszawę hordami bolszewickimi. Wielotysięczne wojska Armii Czerwonej na przedpolach Łomży były powstrzymywane przez 5 dni i nocy. Powszechnie uznaje się, że tak długa obrona Łomży dała czas Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu na przygotowanie obrony stolicy i zaplanowanie kontrofensywy znad Wieprza, która robiła wojska sowieckie. Marszałek Piłsudski wyrażał uznanie dla żołnierzy bohatersko broniących Łomży, ale nigdy nie powiedział, że „Bez cudu nad Narwią, nie byłoby cudu nad Wisłą” - twierdzi historyk Adam Sokołowski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży.

Powstanie Warszawskie a moralność Polaków

Foto: Powstanie Warszawskie a moralność Polaków
mm nie, 02 sierpnia 2020 09:03

Mimo upływu 76 lat od wybuchu 1. sierpnia 1944 r. Powstania Warszawskiego przeciw Niemcom w okupowanej od września 1939 stolicy, dla części Polaków to ciągle ważna rocznica - również w Łomży. Przed pomnikami, poświęconymi pamięci żołnierzy: Narodowych Sił Zbrojnych (na lewym trawniku przed Szkołą Muzyczną) oraz Armii Krajowej (na prawym) w sobotę po godzinie 17., gdy przebrzmiała syrena Godziny W, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski, poseł Lech Kołakowski i delegacje: kombatanci, żołnierze, radni, partyjni złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pamięci.

Rowerzyści ruszyli szlakiem Bitwy Warszawskiej

Foto: Rowerzyści ruszyli szlakiem Bitwy Warszawskiej
mm so, 01 sierpnia 2020 15:18

Wyruszając do miejsc walk poprzedzających Bitwę Warszawską 1920 roku pragniemy podziękować Panu Bogu za wolną Polskę w jakiej możemy dziś żyć dzięki bohaterom sprzed stu lat. Modlitwą chcemy utrwalać pamięć o ofierze, jaką na ołtarzu Ojczyzny złożyli nasi bohaterscy przodkowie, a ziemią uświęconą ich krwią pragniemy ubogacić naszą budującą się wspólnotę parafialną – napisał w Karcie Pielgrzyma proboszcz parafii Krzyża Świętego ks. kan. Andrzej Godlewski.

Bolszewicy nie złamali obrońców

Foto: Bolszewicy nie złamali obrońców
mm so, 01 sierpnia 2020 11:25

W trakcie obrony Łomży od 28 lipca do 1 sierpnia szpitale miejskie opatrzyły przeszło 300 rannych a w kostnicy leżało 20 ciał poległych – wspominał Władysław Świderski (1879–1942), ówczesny prezydent Łomży. Pogrzeb obrońców mia się odbyć wieczorem o godzinie 18., ale się nie odbył. - O godzinie 11. rano nieprzyjaciel zaczął bombardować miasto. Padło około 200 pocisków armatnich. Uszkodzono kilkanaście domów i szpitale zarejestrowały dnia tego 5 zabitych i kilkudziesięciu rannych. Ostrzeliwanie miasta trwało do wieczora – opisywał w wydanej w 1925 roku książce pt. „Łomża”. Pod wieczór strzały ucichły. Mimo uporczywych ataków na linie fortów łomżyńskich, nie uzyskał nawet najmniejszego sukcesu. Tego wieczora obrońcy uświadomili sobie, że Łomży przez inwazją bolszewicką już się nie da uchronić.

Doznałem tego cudu Bożego ...

Foto: Doznałem tego cudu Bożego ...
mm so, 01 sierpnia 2020 10:36

- Dziękuję ks. Łukaszowi Brzostowskiemu za to, że mnie zaprosił, bo w tym roku jest pielgrzymka na zaproszenie i doznałem tego cudu Bożego – mówi brat Czesław - przeżyłem 30 pielgrzymek, były ciężkie, a ta jest trudna i smutna – dodał pielgrzym A.D. 2020 roku.

Sąd nad uchwałą śmieciową

cz pt, 31 lipca 2020 17:56

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku ponownie będzie musiał zając się sprawą „starej” uchwały śmieciowej Łomży. Jak przekazał Łukasz Czech z ratusza Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie, po skardze Rady Miejskiej uchylił w całości wydany w grudniu wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania przez WSA w Białymstoku. Przypomnijmy na początku roku, po ujawnieniu, że taki wyrok zapadł, „wybuchła afera” we władzach miasta. Okazało się, że radni Łomży nie wiedzieli, że wpłynęła skarga na uchwałę i że zapadł niekorzystny dla miasta wyrok.

Sortowanie śmieci w Czartorii przyspieszy

Foto: Sortowanie śmieci w Czartorii przyspieszy
cz pt, 31 lipca 2020 17:37

Za ponad 14 milionów zł netto od stycznia do maja zmodernizowano linię technologiczną sortowni śmieci w Czartorii, gdzie trafiają tysiące ton odpadków z Łomży i okolicznych gmin. Sortownia jest tak dużym i wysokim budynkiem, że nie zmieściłaby jej nawet hala sportowa II LO. - Po kilkunastu minutach albo nawet po kilku, w zależności od rodzaju odpadu, z przywiezionych tu ciężarówkami śmieci mamy przygotowane sprasowane paczki do wysłania firmom, przetwarzającym makulaturę i tworzywa sztuczne albo metale do produkcji nowych materiałów – objaśnia kierownik projektu inż. Wojciech Zabiegaj ze Spółki Sutco-Polska z Katowic, która zaprojektowała i zmontowała maszyny. W piątkowym przecinaniu wstęgi i wizycie uczestniczył prezydent Łomży i kilkudziesięciu gości.

Symboliczna „sztafeta” 36. Pielgrzymki Łomżyńskiej

Foto: Symboliczna „sztafeta” 36. Pielgrzymki Łomżyńskiej
cz pt, 31 lipca 2020 13:51

Pielgrzymka z Łomży na Jasną Górę od 36 lat wędrowała co roku z intencjami w sercach, modlitwą i śpiewem do Częstochowy. Od 1984 r. nie odbyła się tylko w 1991 r., gdy organizowano spotkanie z Papieżem Janem Pawłem II, który odwiedził Diecezję Łomżyńską 4. i 5. czerwca '91. Tegoroczna 36. Piesza Pielgrzymka Łomżyńska wyruszy tradycyjnie 1. sierpnia w sobotę. lecz będzie odmienna niż dotychczasowe. - Ze względu na warunku epidemiologiczne, to będzie taka sztafeta pielgrzymkowa. Każdego dnia będzie szło od 5 do 9 osób - mówi ks. Grzegorz Kosiorek, kierownik Pielgrzymki Łomżyńskiej.

Zmarła kobieta potrącona na Rządowej

Foto: Zmarła kobieta potrącona na Rządowej
cz pt, 31 lipca 2020 09:29

W szpitalu w Łomży zmarła potrącona wczoraj przy Rondzie Tadeusza Kościuszki 93-letnia kobieta. Mieszkanka Łomży przechodziła przez ul. Rządową. Ulica jest jeszcze remontowana i nie ma na niej wymalowanego przejścia dla pieszych. Pierwsze informacje wskazywały, że staruszka miała przechodzić przez ul. Rządową w miejscu, gdzie przed rozpoczęciem prac remontowych było wyznaczone przejście dla pieszych, ale zrobiła to kilka metrów obok, niemalże w miejscu połączenia Rządowej z Rondem Kościuszki.

W Łomży będzie „fachowiec dla seniora”

Foto: W Łomży będzie „fachowiec dla seniora”
cz pt, 31 lipca 2020 09:00

Przed tygodniem informowaliśmy o inicjatywie seniorów chcących przekonać władze miasta do uruchomienia w Łomży programu „złota rączka”, dzięki któremu osoby starsze mogłyby liczyć na darmową pomoc w drobnych naprawach domowych. Teraz Urząd Miejski poinformował, że od września w Łomży będzie „fachowiec dla seniora”. Z pomocy skorzystają seniorzy posiadający Łomżyńską Kartę Seniora, a także osoby z niepełnosprawnościami.

100-lecie bohaterskiej obrony Łomży

Foto: 100-lecie bohaterskiej obrony Łomży
cz pt, 31 lipca 2020 07:58

31 lipca 1920 roku był czwartym dniem obrony Łomży przed nacierającymi od północy wojskami Armii Czerwonej. Poprzedniego dnia wieczorem broniący fortów w Piątnicy polscy żołnierze otrzymali wsparcie w postaci plutonu czołgów i gen. Antoniego Longina Baranowskiego, który objął dowództwo odcinka Łomża — Nowogród. Jak przekazują historycy do południa nieprzyjaciel ograniczył swoją działalność jedynie do ostrzeliwania fortów silnym ogniem artylerii. Dopiero około godz. 16. po nadejściu 12 dywizji sowieckiej rozpoczęło się gwałtowne natarcie na fort Nr. 1. i zachodni skraj Kalinowa. Po trzygodzinnej walce natarcie nieprzyjaciela załamało się ostatecznie w ogniu obrońców.

Wywózka na Syberię jako temat muralu w Jedwabnem

Foto: Wywózka na Syberię jako temat muralu w Jedwabnem
mm cz, 30 lipca 2020 20:05

Ponure malowidło na murze, długie jak wstęga dymu nad burą lokomotywą z czterema wagonami, widnieje na murze posesji przy ulicy Wojska Polskiego w Jedwabnem. Mural zobrazował sowieckie deportacje na Wschód, czyli przymusowe wywózki Polaków na Syberię w czas II wojny światowej i represje, które okrutnie dotknęły około 500 mieszkańców gminy Jedwabne. - Najpierw NKWD-ziści aresztowali ojca i deportowali w wagonie na Białoruś, i słuch zaginął, a po dwóch tygodniach wywieźli i resztę rodziny: babcię, dziadka, mamę i mnie, jak miałam 6 miesięcy – opowiada Helena Karwowska z domu Bagińska z Kurków w gm. Szczuczyn. - Wywieźli nas, bo byliśmy kułakami...

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla Powstańca z Łomży

Foto: Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski dla ...
cz cz, 30 lipca 2020 15:50

– Powstańcy Warszawscy to najwięksi bohaterowie nie tylko tamtych wydarzeń, lecz także i bohaterowie naszych czasów. Chcę to z całą mocą podkreślić – powiedział Prezydent RP Andrzej Duda podczas dzisiejszych obchodów 76. rocznicy Powstania Warszawskiego. Nadał ordery i odznaczenia państwowe uczestnikom Powstania Warszawskiego. Wśród uhonorowanych jest 97-letni mjr Mieczysław Bruszewski ps. „Pudel” z Łomży. Prezydent nadał mu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Niestety, ze względu na wiek i stan zdrowia powstaniec z Łomży nie mógł uczestniczyć w uroczystości w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego.

Uciekali przed więzieniem

cz cz, 30 lipca 2020 13:37

Od 10 dni za nieopłacone grzywny do prawie 3 lat ma spędzić w więzieniu czterech mężczyzn, którzy tu ukrywali się przed wymiarem sprawiedliwości. Łomżyńscy policjanci ustalili ich miejsca pobytu i zatrzymali ich przekazując do zakładów, w których mają odbyć zasądzone kary.

« · «« · 11 · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę