Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 30 września 2020 napisz DONOS@

Potrącenie na rondzie Kościuszki

Foto: Potrącenie na rondzie Kościuszki
mm cz, 30 lipca 2020 10:25

Na Rondzie Kościuszki, wjazd od ul. Rządowej doszło do potrącenia 93-letniej pieszej. Ranna kobieta trafiła do szpitala.

Wspólnota: Bogactwo w przededniu kryzysu

Foto: Wspólnota: Bogactwo w przededniu kryzysu
cz cz, 30 lipca 2020 09:23

Profesor Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska z Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali po raz kolejny ranking bogactwa samorządów. Dla każdego z nich wyliczyli zamożność per capita, czyli w przeliczeniu na głowę mieszkańca. Wyniki rankingu publikują od 2010 roku. W stosunku do naszych samorządów stałe jest tylko, że powiat łomżyński jest najbiedniejszym w Polsce. Miasto Łomża w ostatnich latach sukcesywnie spada, a z roku na rok bogaci się Wysokie Mazowieckie. W zestawieniu za 2019 rok jest 6. wśród miast powiatowych w Polsce i teraz goni... Zakopane.

Ochotnicy pierwszy raz mieli karabin w rękach...

Foto: Ochotnicy pierwszy raz mieli karabin w rękach...
cz cz, 30 lipca 2020 08:16

- Bohaterska, pięciodniowa obrona Łomży była, z jednej strony, inicjatywą dowództwa batalionu zapasowego 33. pułku piechoty, a z drugiej, łomżyniaków, którzy zaangażowali się w uratowanie miasta przed bolszewikami od 28. lipca do 1. sierpnia 1920 roku – oceniał płk Ludwik Zalewski. - Kopali okopy, donosili jedzenie, opatrywali rannych, przenosili informacje... Wówczas młody, 28-letni dowódca Marian Raganowicz (lat 28) poznał młodą łomżyniankę, zajmującą się zaopatrzeniem w żywność i gotowaniem dla walczących żołnierzy. Narodziła się miłość... Bardzo istotna była tak ofiarna postawa łomżyniaków wobec żołnierzy, że mają o co walczyć i kogo bronić.

Nierozłączni Bracia z Łomży światłoczuli na wspomnienia

Foto: Nierozłączni Bracia z Łomży światłoczuli na wsp...
cz cz, 30 lipca 2020 07:39

Napisałem dziesiątki wspomnień o Szacownych Zmarłych z Łomży, mniej i bardziej znanych, ale w wyrazistym stopniu dla miasta zasłużonych przez pracę w szkołach, kościołach, urzędach, muzeach czy instytucjach rozmaitych. Jednak nigdy mi się nie zdarzyło obserwować takiego zainteresowania jednym z tysięcy artykułów, jakie piszę w portalu 4lomza.pl. Nigdy nie przyjąłem tylu podziękowań osobiście, telefonicznie, mailowo, smsowo i czatowo, aż do wtorku, kiedy napisałem relację z pogrzebu Pana Jerzego Piotra Szczechowskiego (+ 54). Dlaczego poruszyło to tylu łomżyniaków...?

Wypadek w Piątnicy

Foto: Wypadek w Piątnicy
cz śr, 29 lipca 2020 20:58

Dwie osoby zostały ranne po zderzeniu dwóch samochodów osobowych w Piątnicy. Do wypadku doszło na głównym skrzyżowaniu miejscowości. Na miejscu pracują służby ratunkowe i są jeszcze utrudnienia w ruchu.

Śmieci trzeba donieść do... asfaltu

Foto: Śmieci trzeba donieść do... asfaltu
cz śr, 29 lipca 2020 17:01

- Dwa tygodnie temu po śmieci nikt nie przyjechał? Ciekawe jak będzie jutro – zastanawia się mieszkaniec domu przy ul. Dwornej. Jej odcinek od Giełczyńskiej do Sikorskiego jest rozkopany w związku z remontem, który ma potrwać do końca listopada. Podobny problem mają mieszkańcy domów przy ul. Woziwodzkiej. W środę po południu na oficjalnej stronie intranetowej Urzędu Miejskiego pojawiła się propozycja, aby właściciele tych domów śmieci donieśli do dróg asfaltowych...

Warsztaty uzdrowienia? "Nie polecamy katolikom"

Foto: Warsztaty uzdrowienia? "Nie polecamy katol...
cz śr, 29 lipca 2020 16:40

„Mając na uwadze dobro duchowe wiernych i odpowiadając na liczne zapytania o powyższą inicjatywę nie polecamy katolikom uczestnictwa w tego typu inicjatywach” napisał ks. Jacek Czaplicki, Wikariusz Biskupi ds. Duszpasterstwa Ogólnego w opublikowanym na stronie kurii diecezjalnej oświadczeniu. Odnosi się ono do zapowiedzianych w sobotę w Zambrowie „Warsztatach uzdrowienia”. Koszt udziału w reklamowanych „warsztatach” to 50 zł od osoby.

Włamywacz ze Śniadowa

cz śr, 29 lipca 2020 16:05

Policjanci w bezpośrednim pościgu, zatrzymali 20-latka podejrzanego o usiłowanie włamania do jednego z kiosków na terenie Łomży. Do zdarzenia doszło w poniedziałek o 2 w nocy, ale dopiero dziś poinformowano o nim.

Skuteczność naturalnych środków do sprzątania

JJS śr, 29 lipca 2020 13:40

Naturalne środki do sprzątania to nic innego jak domowe metody walki z brudem. Środki te znane są od bardzo dawna, ponieważ zanim w sklepach pojawiły się proszki i płyny do mycia wszystkiego nasi przodkowie musieli radzić sobie z zanieczyszczeniami w inny sposób.

Atak na biuro senatora Marka Komorowskiego

Foto: Atak na biuro senatora Marka Komorowskiego
cz śr, 29 lipca 2020 12:50

- Naliczyłem 11 uderzeń. Z zewnątrz te zniszczenia nie wyglądają tak znacząco, jak to jest w środku – mówi senator Marek Komorowski. W nocy ktoś zniszczył szybę biura senatora przy ul. Długiej 24 w Łomży. - Wydawało mi się, że na takim deptaku, w samym środku miasta, coś takiego nie może się wydarzyć – dodaje.

Idealna męska koszulka – jaką wybrać?

Foto: Idealna męska koszulka – jaką wybrać?
JJS śr, 29 lipca 2020 08:45

Najważniejsze to czuć się dobrze w swoich ubraniach i bez problemu dobrać dla siebie codzienną stylizację, bez konieczności długiego rozmyślania nad tym, co na siebie włożyć. Moda męska może być ciekawa, zaskakująca i kolorowa, co często udowadniają projektanci mody oraz blogerzy.

100 lat temu bolszewicy zaciekle atakowali Łomżę

Foto: 100 lat temu bolszewicy zaciekle atakowali Łomżę
cz śr, 29 lipca 2020 08:42

- Rano 29. VII. 1920 bolszewicy rozpoczęli na forty wściekłe ataki, popierane huraganowym ogniem artylerji. Dzięki nadzwyczajnej odporności naszego żołnierza, wysiłki ich były daremne. Forty pozostały w naszych rękach, przyczem nieprzyjaciel poniósł duże straty – wspominał kapitan Stanisław Marian Raganowicz, który początkowo tylko z 700 żołnierzami batalionu zapasowego 33 pułku piechoty dzień wcześniej obsadził forty w Piątnicy i rozpoczął obronę Łomży. Szacuje się, że na broniących się w piątnickich fortach Polaków mogło napierać nawet ponad 20 tysięcy czerwonoarmistów. - Zapomniana dziś bitwa nad Narwią o Łomżę, bo przyćmiona sławą Bitwy Warszawskiej, miała doniosłe strategiczne znaczenie - pisali przed 15. laty ppłk rez. Tadeusz Warec i płk w st. spocz. Leon Wagner prosząc ówczesnych posłów o wystąpienie do Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego o odznaczenie miasta Łomża Orderem Virtuti Militari w 85. rocznicę bohaterskiej obrony Łomży w 1920 r.

Mogą być nawałnice

Foto: Mogą być nawałnice
cz wt, 28 lipca 2020 15:30

Od godz. 17. do 4.w nocy nad Łomżą i powiatami grajewskim, kolneńskim, łomżyńskim i zambrowskim synoptycy przewidują możliwość wystąpienia burz z gradem. Wiesław Winnicki, dyżurny synoptyk Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB w Białymstoku prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska określił na 80%, a zagrożeniu nadał pierwszy stopień. - Dynamiczna sytuacja meteorologiczna może spowodować zmianę parametrów ostrzeżeniowych i stopnia ostrzeżenia – zaznacza.

Pożegnaliśmy Ś.P. Jerzego Piotra Szczechowskiego (+54)

Foto: Pożegnaliśmy Ś.P. Jerzego Piotra Szczechowskieg...
cz wt, 28 lipca 2020 13:25

„W dniu 23 lipca 2020 roku odszedł do Pana w wieku 54 lat Ś.P. Jerzy Piotr Szczechowski”. Krótka informacja z klepsydry na tablicy przed Kaplicą Epitafium w Łomży, gdzie w poniedziałek Ojciec Kapucyn odprawił mszę św. za Ś.P. Jerzego Piotra... Może z początku to nazwisko nie powie wiele nawet rodowitym łomżyniakom, ponieważ tak jak żył skromnie i bez rozgłosu, tak niespodziewanie i cicho odszedł. Był jednym z najbardziej znanych mieszkańców Łomży, której dodawał kolorytu...

Dworna zamknięta dla ruchu

Foto: Dworna zamknięta dla ruchu
cz wt, 28 lipca 2020 13:09

Od kilku tygodni z użytkowania wyłączony jest odcinek ul. Dwornej od skrzyżowania z Giełczyńską aż do ul. Gen. Władysława Sikorskiego, a od środy planowane jest wyłączenie z ruchu jej odcinka od alei Legionów do ul. Sadowej. Zgodnie z planami władz miasta cała ul. Dworna ma być wyremontowana do końca listopada.

Niebezpieczny spacer pijanej mamy z dziećmi przy ul.Zjazd

Foto: Niebezpieczny spacer pijanej mamy z dziećmi prz...
cz wt, 28 lipca 2020 12:03

„Wózek z małym dzieckiem, pcha chłopiec... Kobieta przed nimi, chwieje się na nogach, wchodzi na jezdnię”. Taką informację wczoraj wieczorem otrzymali policjanci z łomżyńskiej komendy. Okazało sie, że 36-latka „spacerująca” z dwójką dzieci przy stadionie miejskim miała w sobie ponad 2,2 promila alkoholu. Pijana mama trafiła do policyjnego aresztu, a dzieci pod opiekę cioci.

Wojska Polskiego znowu będzie remontowana

Foto: Wojska Polskiego znowu będzie remontowana
cz wt, 28 lipca 2020 11:53

Po wakacjach mógłby rozpocząć się remont kolejnego odcinka Wojska Polskiego. Urząd Miejski ogłosił przetarg na wyłonienie wykonawcy, który miałby sfrezować stary i wyłożyć nowy asfalt na skrzyżowaniu Wojska Polskiego z ul. gen. Władysława Sikorskiego i na niespełna 300 metrach jezdni w kierunku Ostrołęki. Wymagane jest, aby prace zostały zakończone jeszcze w tym roku.

100 lat temu rozpoczęła się bohaterska obrona Łomży

Foto: 100 lat temu rozpoczęła się bohaterska obrona Ł...
cz wt, 28 lipca 2020 09:03

„Po trupie Polski wiedzie droga do ogólnego wszechświatowego pożaru” - wzywał do boju czerwonoarmistów w lipcu 1920 roku generał Michaił Tuchaczewski, Dowódca Frontu Zachodniego armii bolszewickiej nacierającej na Polskę. 28 lipca batalion zapasowy 33 pułku piechoty w sile 700 ludzi, pod dowództwem kapitana Stanisława Mariana Raganowicza, zajął forty w Piątnicy i rozpoczął trwającą 5 dni obronę Łomży.

Średniowiecze wśród zieleni kontra szkło i granit

Foto: Średniowiecze wśród zieleni kontra szkło i granit
mm pon, 27 lipca 2020 20:16

Władze Łomży mają dylematy: jak wyeksponować wykopaliska archeologiczne na Starym Rynku? Jak pokazać fundamenty starych ratuszy miasta: z okresu książęcego w XV wieku i królewskiego w XVI w.? Które z 4 dużych studni i w jaki sposób pozwolić zobaczyć mieszkańcom i turystom? Jak podejść do kwestii drzew i zieleni, aby po remoncie plac o wymiarach ok. 70 m na 60 m, wyłożony granitem, nie był kamienną Saharą jak poprzednio przez 30 lat ten z czerwonego polbruku? - Skala odkryć nas wszystkich zaskoczyła – stwierdził Andrzej Garlicki, wiceprezydent Łomży, prowadząc spotkanie konsultacyjne z udziałem kierownika archeologów, projektanta i konserwatora zabytków.

Znowu pali się hałda śmieci w Czartorii

Foto: Znowu pali się hałda śmieci w Czartorii
cz pon, 27 lipca 2020 18:14

Pięć jednostek straży pożarnej ponownie pojechało do Czartorii gasić pożar dużej hałdy śmieci. Dym nad wysypiskiem po raz pierwszy zauważono w sobotnie popołudnie. Wówczas, po kilku godzinach polewania wodą stłumiono ogień, ale jak się okazuje ponownie odżył.

« · «« · 12 · 13 · 14 · 15 · 16 · 17 · 18 · 19 · 20 · 21 · »» · »
 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę