Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 23 listopada 2024 napisz DONOS@

Przygotuj grunt pod inwestycje. Wybierz działkę inwestycyjną

Działki inwestycyjne to grunty przeznaczone pod realizację takich projektów jak biurowce, magazyny czy hotele. Co szczególnie warto wiedzieć na ich temat i gdzie szukać atrakcyjnych ofert?

Grunt pod inwestycje – co go wyróżnia?

Działka inwestycyjna to teren atrakcyjny zwłaszcza dla inwestorów oraz deweloperów, przeznaczony do celów inwestycyjno-przemysłowych. Mogą powstać na niej m.in.:

  • obiekty przemysłowe i magazynowe;

  • budynki biurowe;

  • obiekty handlowe;

  • budynki pod centra przetwarzania danych;

  • grunty pod elektrownie słoneczne;

  • hotele i hostele.

Na terenie gruntu pod inwestycje nie może stać budynek mieszkalny. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury o warunkach technicznych budynków oraz miejsc, w których się znajdują, wskazuje również minimalną wielkość takiej działki. Działki inwestycyjne wyróżnia najczęściej prostokątny lub kwadratowy kształt, który gwarantuje duże możliwości w kwestii zabudowy.

To ciekawe!

Działki inwestycyjne przeznaczone są najczęściej na sprzedaż, jednak można spotkać się również z ofertami wynajmu. Czym jest działka inwestycyjna można dowiedzieć się w tekście: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/dzialka-inwestycyjna--co-to-znaczy

 

Nieruchomości inwestycyjne – przykłady

Nieruchomościami inwestycyjnymi nazywa się wszelkiego rodzaju nieruchomości, które właściciel utrzymuje, aby osiągnąć zyski – ze sprzedaży bądź z najmu. Nie może on jednak korzystać z nich w prywatnych celach. Oprócz wspominanych wyżej obiektów do nieruchomości pod inwestycje zaliczają się też mieszkania na wynajem długo- lub krótkoterminowy czy budynki usługowo-mieszkalne.

 

Działka inwestycyjna a budowlana – podstawowe różnice

Między działką inwestycyjną a działką budowlaną występują pewne kluczowe różnice, związane m.in. z samą zabudową. Pierwsza z nich jest przeznaczona przede wszystkim pod przemysł, a druga – pod zabudowę. Na działce inwestycyjnej nie może zatem powstać budynek mieszkalny – chyba że mowa o budynku mieszkaniowo-inwestycyjnym. Podział działek budowlanych uwzględnia:

  • MW – tereny zabudowy wielorodzinnej;

  • MN – tereny zabudowy jednorodzinnej;

  • U – tereny pod zabudowę usługową.

Grunty pod inwestycje dzielą się z kolei na:

  • tereny przemysłowe („Ba”);

  • inne obszary pozostające w zabudowie („Bi”);

  • zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie budowy („Bp”).

Obydwa typy działek obejmują działki usługowe, ale powstające na nich realizacje są zupełnie inne.

 

Działka inwestycyjna – cena. Od czego zależy koszt takiego gruntu?

Działki pod inwestycje leżą najczęściej na obrzeżach miast. Wynika to z faktu, że usługi świadczone na ich terenie generują często duży hałas. Wyjątek stanowią hotele, akademiki czy budynki biurowe, które zazwyczaj zlokalizowane są w centrum. Na ostateczną cenę gruntów pod inwestycję wpływa nie tylko lokalizacja, ale i takie czynniki, jak rozmiar działki czy zgodność z Miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Przeznaczenie gruntu określone w MPZP pozwala stwierdzić, czy może on zostać przeznaczony pod inwestycję, na jakiej zależy inwestorowi. Znaczenie ma także:

  • jakość gruntu;

  • poziom wód gruntowych;

  • bliskie położenie innych inwestycji;

  • dostęp do mediów;

  • dostęp do drogi dojazdowej i do miejskiej infrastruktury.

Kupując działkę inwestycyjną, należy zwrócić uwagę nie tylko na powyższe kwestie, ale i na sam stan prawny oraz stan faktyczny danego gruntu. Do weryfikacji pierwszego z nich służy księga wieczysta. Jej numer pozwala sprawdzić m.in. obciążenie gruntu hipoteką. Warto zastanowić się również nad potencjałem samej okolicy, w której zlokalizowana jest działka.

 

Gdzie znaleźć ciekawe działki pod inwestycje?

Poszukując gruntów pod inwestycje, warto zwrócić uwagę na:

  • ogłoszenia publikowane w sieci;

  • ogłoszenia o przetargach;

  • licytacje komornicze.

Ciekawe oferty znajdują się m.in. na stronie Nieruchomości Orange. To nie tylko działki, ale i same nieruchomości przeznaczone zarówno pod budynki usługowe, hotele czy usługi medyczne, jak również pod centra przetwarzania danych czy farmy fotowoltaiczne. Są wśród nich m.in. gabinety, biura czy obiekty magazynowe. Można więc zagospodarować je na różne sposoby.

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę