Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

„Edukacja z wojskiem” w Łomży

Wszystkie szkoły podstawowe, którego organem prowadzącym jest Miasto Łomża oraz I, II i III Liceum Ogólnokształcące wezmą udział z programie edukacyjno-obronnym pt. „Edukacja z wojskiem”.

Edukacja z wojskiem” to 6-tygodniowy (6 maja – 20 czerwca) program edukacyjno-obronny, przygotowany i realizowany we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Obrony Narodowej. Polega na przeprowadzeniu przez żołnierzy Wojska Polskiego specjalnie przygotowanych szkoleń w polskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jego głównym celem i założeniem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. 

Szkoły do programu mogły zgłaszać się poprzez samorządy, Łukasz Czech z Ratusza przypomina, że były limity: max. 10 szkół podstawowych i trzy ponadpodstawowe. W Łomży zgłoszono wszystkie podstawówki, a ze szkół ponadpodstawowych wybrano te, w których nie ma klas mundurowych czy zajęć z bezpieczeństwa, dlatego wybór padł na I, II i III liceum.

Wspomniane zajęcia, to odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem. 3-lekcyjne szkolenia połączą teorię i praktykę. Będą zawierały treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznają się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy” - 

Wojskowi szkoleniowcy przeprowadzą zajęcia w szkołach – w klasach, na boiskach i skwerach szkolnych. Ich nadrzędnym założeniem jest przekazanie wiedzy i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny, dostosowany do wieku i przyjazny. 

„Wakacje z wojskiem” jest to projekt skierowany do absolwentów szkół średnich i ponadpodstawowych przygotowany przez Ministerstwo Obrony Narodowej we współpracy z Wojskiem Polskim. W ramach szkoleń będą podstawowe ćwiczenia, czyli zapoznanie się z jednostką, umundurowaniem, regulaminem żołnierskim, obsługą broni. Do tego programu zgłaszają się ochotnicy pełnoletni poprzez Wojskowe Centra Rekrutacji. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę