Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 23 lipca 2024 napisz DONOS@

Szkoła wiedzy i przyjaźni wyrusza na wakacje

Alicja Marcinowska ma 18 lat, trzy przyjaciółki w jednej Szkole i szczęście do nauki w „Wecie”, co doradziła jej mama. Jeżeli wszystko dobrze pójdzie, Alicja z tegoroczną średnią ocen 5, 22 zostanie studentką SGGW w Warszawie lub UWM w Olsztynie. Uczennica Technikum Weterynaryjnego jest jedną z ponad 800 nastolatek i nastolatków w Szkole przy ul. Stacha Konwy. Wyróżnieni na koniec roku szkolnego występowali po dyplomy i nagrody na czerwonym dywanie, jak gwiazdy w Gdyni, Cannes czy Hollywood. Emil Mayer 18-tkę ma za miesiąc, od soboty - wakacje i znakomity humor, jaki na koniec nauki ma ponad 13 tysięcy dzieci i około 1 400 nauczycieli w placówkach w Łomży.

System Informacji Oświatowej na 19. czerwca 2024 r. podaje, że: 1. dzieci w przedszkolach JST – 1 488; 2. dzieci i uczniowie w szkołach podstawowych JST – 5 113, w tym: oddziały przedszkolne – 537 dzieci, klasy VIII – 236 uczniów; 3. uczniowie szkół ponadpodstawowych – 4 961, w tym licea kl. IV – 497, technika kl. V – 390, branżowe szkoły I stopnia kl. III – 64. Zespół Szkół Specjalnych Nr 8: Przedszkole Specjalne Nr 3 - 16 dzieci, SP Specjalna Nr 8 – 80 uczniów, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 8 – 2 uczniów, Szkoła Specjalna Przysposabiająca do Pracy nr 1 – 41 uczniów. Liczba nauczycieli w placówkach samorządowych wynosi 1 336, w tym pełnozatrudnionych pedagogów jest 1 097, niepełnozatrudnionych – 239. Do całości trzeba by doliczyć również placówki prywatne.

Fortuna dała rower Dawidowi Dmochowskiemu
W „Wecie”, pięknie odremontowanej, lśniącej posadzkami i czystością, społeczność szkolna ma nie lada szczęście. Uroczystości można prowadzić pod błękitnym niebem na wewnętrznym dziedzińcu, którego nie zabetonowano przez 75 lat, nie pokryto asfaltem ani polbrukiem. Drzewa zielenią się w pobliżu i dają ożywczy cień. Wprawiają w dobry nastrój przed wakacjami sympatyczne środowisko uczniowskie w białych bluzkach albo koszulach, granatowych lub czarnych spódnicach i spodniach. Podczas uroczystości odbyło się losowanie: 7-oro uczniów miało szansę dostać nowoczesny rower za 100-procentową frekwencję, choć Fortuna uśmiechnęła się do Dawida Dmochowskiego, ucznia 1. klasy architektury krajobrazu. Z radością, a bez zazdrości przyjęli fakt drugoklasiści TW: Kacper Brzozowski, Mateusz Mystkowski, Bartosz Plona.

- Jestem zadowolony z życia w „Wecie” - ocenia Mateusz, kiedy na schodach klasy robią sobie zdjęcia pamiątkowe z nauczycielami, których później będą wspominać całe życie. - Bo nasi nauczyciele są otwarci na uczniów, zawsze chętni do pomocy.

Radość i duma nauczycieli z sukcesów uczniów 
Na tarasie zasiedli, m.in., emerytowany historyk Jerzy Modzelewski i przyjaciele „Wety”: Maria i dr Emilian Kudyba oraz nauczyciele przedmiotów i zawodów. Wychowawcy towarzyszyli na trawie swoim klasom, tak jak 3G nauczycielka historii i WOS Beata Gromek – Wysmułek. Jest dumna ze swojej uczennicy Alicji Marcinowskiej, która otrzymała świadectwo z biało-czerwonym paskiem, w gronie 45-orga wyróżnionych. Ala uważa, że skutecznym sposobem na osiąganie dobrych wyników jest koncentracja na lekcji i uważne notowanie. 3-klasistka ma rację, ponieważ kształci wyobrażenia o przedmiocie z wykładu nauczycieli. Wzmacnia pamięć: oprócz słuchowej i wzrokowej, korzysta z pamięci manualnej. Warto opracować system notowania, żeby móc szybko powtórzyć tematy lekcji. Metoda „mapowania” zagadnienia jest przydatna do szybkiego przygotowania przed zapowiedzianą klasówką, lecz ważniejsza jest wiedza, bo 18-latka ma cel: to studia weterynaryjne. Trzy lata temu spotkała w klasie TW Kingę Kosińską i od razu połączyła je przyjaźń, oparta na wspólnym dążeniu do zdobycia wykształcenia. Przyjaciółkom dopomaga atmosfera szczerości i odwagi w rozmowach.

Podwójna olimpijka ze średnią ocen 5, 42 
Z sukcesów uczniów cieszy się dyrektor ZSWiO nr 7 Bogumiła Olbryś. Laureatami konkursu UwB i ZST w Białymstoku „Matematyka w moim zawodzie” są: Jakub Kamiński (2. miejsce w kat. klas I – II szkół ponadpodstawowych za „Podaż leków”; matematyk Aneta Rabek); Abigail Strzelecka (1. miejsce w kat. klas III – IV za pracę „Wymiarowanie i skalowanie”; Magdalena Wróblewska). Julita Serafin z 4. kl. TW zdobyła 2. m. w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Rolniczej (blok produkcja zwierzęca; opiekun Elżbieta Bałazy; wychowawczyni Aneta Trzeciak-Kowalczyk). Ubiegłoroczna finalistka OOR ma średnią ocen 5, 42 i chce wystartować w olimpiadzie w bloku weterynaryjnym. Jej starsze o rok koleżanki z TW: Emilia Połowska i Gabriela Tkacz otrzymały w kwietniu Nagrodę Osobowość „Wety”, ufundowaną przez Krystynę Michalczyk – Kondratowicz (+ 83, zmarła przed rokiem), córkę 1. dyrektora „Wety”. Z 10 tys. zł od Fundatorki co roku rozdysponowano 2 x 500 zł.

Mieli szczęście spotkać ludzi godnych zaufania
Emil Mayer zdecydował się na naukę w Technikum Weterynaryjnym, zachęcony przez starszego brata Remigiusza, który zachwalał Szkołę, choć lojalnie uprzedził, że będzie ciężko. Sympatyczny chłopiec tłumaczy, że nauka w „Wecie” wymaga opanowania wiedzy z przedmiotów ogólnych oraz zawodowych, czego nie mają w programie nauczania ani w obowiązkach uczniowie z ogólniaków. Pamięta rozpoczęcie roku szkolnego sprzed trzech lat w 1. klasie w sali gimnastycznej. Zamknięci w sobie pierwszacy byli onieśmieleni nowym miejscem, koleżankami i kolegami. Na szczęście, to Paweł Rydzewski siedział w ławce, która czekała na przyjaciela. Emil odwzajemnił się pasjami: do sportu – uprawia kulturystykę i lubi bieganie oraz do smakowitych kanapek, którymi bez żalu dzieli się z Pawłem. Przyjaciół także łączy szczerość w rozmowach, jak Alicję z przyjaciółkami: Gabrielą Świderską, Emilią Tyszką i Zuzanną Marcinowską, siostrą cioteczną z 3. klasy. Ala i Emil zgodnie zapewniają, że mieli szczęście w spotkaniu na drodze ludzi godnych zaufania, którzy nie sięgają po papierosy, alkohol czy gorsze używki. Co wspominają 3-klasiści na koniec tego roku...? Wycieczkę klasową w Tatry, pokazy mody, festyny szkolne, jak np. Pupile Wety, i rozmowy z dobrymi ludźmi. Do takich Emil zalicza absolwenta „Wety” Kacpra Grzegorczyka, pracującego w Lecznicy „Oaza”.

- Kacper jest moim dobrym przyjacielem, który chętnie pomagał mi z przedmiotami zawodowymi i nie tylko – wyjaśnia z wdzięcznością Emil, który spowodował, że Paweł ćwiczy na siłowni. - Cenię Kacpra za duże wsparcie, nie tylko pod względem nauki. Wspierał mnie, gdy miałem cięższy okres w życiu. Jest bardzo inteligentnym i otwartym człowiekiem. Żeby trafić na tak pozytywną osobę jak on, trzeba mieć szczęście. 

Wakacyjne plecaki pełne szczęścia i wspomnień
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski napisał w liście okolicznościowym do dzieci i młodzieży, że rok szkolny to czas zdobywania wiedzy, nauki koleżeństwa, szacunku, wrażliwości, patriotyzmu, odpowiedzialności. Dziękował nauczycielom za trud włożony w proces dydaktyczny, wykształcenie i wychowanie dzieci i młodzieży, a dyrektorom - za pozyskiwanie środków zewnętrznych. Uczniom gratulował wyników w nauce, sporcie, sztuce, wynikających z talentów, ambicji, systematyczności i poświęcenia. Pracownikom administracji i obsługi dziękował za sumienność, dzięki czemu dzieci i młodzież uczą się i spędzają czas w bezpiecznych warunkach. Rodzice, babcie, dziadkowie również zasłużyli na wdzięczność za codzienne wsparcie, troskę i wyrozumiałość dla pociech. Społeczności szkolnej prezydent, absolwent SP nr 10 i I LO, życzył udanego i bezpiecznego wypoczynku. „Niech Wasze wakacyjne plecaki i walizki wypełnią szczęśliwe chwile, wspaniałe wspomnienia i zapał do nowych wyzwań w następnym roku szkolnym”. Alicja i Emil z „Wety” zasłużyli na dobre wakacje. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę