Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 listopada 2024 napisz DONOS@

81. rocznica likwidacji łomżyńskiego getta

Przed wojną około 10 tys mieszkańców Łomży było wyznania mojżeszowego. 12 sierpnia 1941 roku utworzono getto, pewien rodzaj więzienia. 2 listopada 1942 roku Niemcy je zlikwidowali. Części ludności ginęła w Lesie Giełczyńskim, innych wywieziono.

Łomżyńskie getto mieściło się w obrębie ulic: Zatylnej, Senatorskiej, Woziwodzkej, Rybaki, Zielonej. Powołano Judenrat i policję żydowską, a brama do getta znajdowała się w pobliżu Wielkiej Synagogi, przy wejściu na ulicę Senatorskiej z ulicy Giełczyńskiej. Raz na jakiś czas do getta wjeżdżała niemiecka ciężarówka, na którą ładowano kilkadziesiąt osób, które już nigdy nie wracały. Prawdopodobnie we wrześniu ogrodzono getto drutem kolczastym. Jeszcze przed nadejściem zimy 1941/42 roku przystąpiono do wykonywania pierwszych masowych mordów w  lesie k/Giełczyna.

2 listopada 1942 roku zlikwidowano getto, a ludność przeniesiono do obozu przejściowego w Zambrowie. Operacja likwidacji getta w Łomży, była częścią szeroko zakrojonej akcji  likwidacyjnej prawie wszystkich 65 gett w tzw. prowincji białostockiej – zaplanowanej na nocno-ranne godziny. W styczniu 1943 roku Żydzi z Zambrowa ze stacji kolejowej w Czyżewie wywieziono do obozów zagłady – wedle najliczniejszych relacji zawartych w Księdze pamięci - do Auschwitz. 

Współcześnie o tej historii miasta przypomina tablica, wmurowana w kamienicę przy ul. Senatorskiej. Tu też odbywają się jubileuszowe uroczystości, którym  zwykle towarzyszy widok reklamy umieszczonej tuż nad tablicą.  Budynek jest prywatną własnością i przez te lata nie udało się władzom samorządowym wypracować jakiegoś modelu koegzystencji. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę