Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

„Jeśli zdolny uczony, to...” z Białegostoku

Na 36 laureatów stypendium ministra edukacji i nauki aż 33 to uczniowie ze szkół w Białymstoku, 2 z Bielska Podlaskiego i 1 z Suwałk. - Najlepsi z najlepszych – tak określił laureatów wiceminister Dariusz Piontkowski podczas uroczystości wręczenia dyplomów do nagród po 3 tys. zł w II Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku, którego 20 uczniów lub absolwentów dostało stypendia MEiN. Na liście stypendystów ministerialnych nie ma w tym roku nikogo ze szkół w Łomży. Co się stało?

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że 753 uczniów otrzyma stypendium MEiN za wybitne osiągnięcia edukacyjne w roku szkolnym 2021/2022. Wysokość stypendium wynosi nadal 3 tys. zł jednorazowej nagrody, tak jak było cztery lata temu i przed trzema laty. Wartość nominalna nagrody ministra edukacji się nie zmienia, w odróżnieniu od cen w sklepach, choć skutki inflacji odczuwają praktycznie wszyscy. W rozdaniu aktualnej edycji stypendiów za miniony rok szkolny ministerstwo zapowiada, że przeznaczy około 2,3 miliona zł na docenienie „najlepszych z najlepszych” uczennic i uczniów w olimpiadach przedmiotowych i zawodach sportowych.

„Każdego roku do Ministerstwa Edukacji i Nauki wpływa ok. 2 tys. wniosków o przyznanie stypendium. Wszystkie one prezentują sylwetki uczniów, którzy mogą pochwalić się znakomitymi wynikami w różnorodnych dziedzinach, w tym sukcesami międzynarodowymi” - czytamy w komunikacie na temat stypendiów ministra.

Na przykład, 4 lata temu wniosków było 2665, zaś stypendiów przyznano 393, natomiast przed 3-ema laty wniosków z kuratoriów oświaty w całym kraju było 2096, a stypendia otrzymało 382 osoby. W sumie do MEiN w 2022 r. wpłynęło 2715 wniosków o przyznanie stypendium. Otrzyma je łącznie 753 uczniów, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i sporcie w roku szkolnym 2021 / 2022. 

Rok temu minister dał 5 stypendiów łomżyniakom 

Do Podlaskiego Kuratora Oświaty szkoły z województwa złożyły 101 wniosków o stypendium Ministra Edukacji i Nauki za rok szkolny 2021/2022. Z pięciu łomżyńskich szkół wpłynęło aż 13 wniosków: I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki w Łomży złożyło 8 wniosków, III Liceum Ogólnokształcące miało 2 wnioski, natomiast Katolickie Liceum Ogólnokształcące, Liceum Mistrzostwa Sportowego i Szkoła Podstawowa nr 7 składały po 1 wniosku o stypendium.

- Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka wszystkie wnioski z Łomży rozpatrzyła pozytywnie i przekazała do komisji ministerialnej, rozpatrującej wnioski z 16 województw – informuje rzecznik PKO Barbara Szutko. Zapewnia, że Pani Kurator i pracownicy Kuratorium Oświaty w Białymstoku kibicują wszystkim uczennicom i uczniom w województwie, trzymając kciuki za powodzenie w olimpiadach przedmiotowych i mistrzostwach sportowych.

Ale łomżyniacy mieli więcej szczęścia do stypendiów ministra jeszcze rok wcześniej. Stypendystami za rok szkolny 2020/2021 zostało 5 uczniów: z Liceum Mistrzostwa Sportowego w Łomży było 3 stypendystów, z III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego Armii Krajowej - 1 stypendysta i ze Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza – 1 stypendysta. Łączna liczba wniosków, które wpłynęły do Podlaskiego Kuratora Oświaty za rok 2020/2021 z województwa podlaskiego wynosiła 118, a z Łomży - 15 wniosków.

Po stypendium MEiN z laurami i medalami

Sukces stypendialny uczniów i absolwentów II LO w Białymstoku wcale nie zdumiewa, ponieważ to Liceum co roku pokazuje się jak najlepiej w Podlaskiem. W najnowszym rankingu „Perspektyw” ponownie II LO Księżnej ogłoszono najlepszą szkołą średnią województwa, co w kraju dawało 13. miejsce. Jednakże w rankingu na najlepszą szkołę olimpijską „Księżna” zdobyła arcy zaszczytne 8. miejsce w Polsce, gdy I LO imienia Tadeusza Kościuszki w rankingu ogólnym kraju było 145. (4. w województwie), lecz wśród szkół olimpijskich znacząco awansowało na 79 pozycję.

Jak czytamy w regulaminie nagrody, stypendium może być przyznane uczniowi szkoły publicznej i niepublicznej dla młodzieży, branżowej szkoły II stopnia i szkoły policealnej. Stypendystami mogą być laureaci międzynarodowej olimpiady; laureaci i finaliści olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju. Szansę mają też laureaci konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe. Jeśli uczeń liceum lub technikum uzyskał najwyższe wyniki w nauce, według indywidualnego programu lub toku nauki, to też potencjalny stypendysta, tak jak uczestnik w zajęciach na uczelni, przewidzianych tokiem studiów. A nagrodą jest dla sportowców z super wynikami we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym albo międzynarodowym.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

I LO w Łomży w pierwszej 100-ce szkół olimpijskich

4. miejsce dla I LO w Łomży w rankingu „Perspektyw” 2023

I LO w Łomży - trzecie w rankingu liceów w Podlaskiem

„Bernatowicz” w pierwszej setce, reszta dużo niżej

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę