Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

Konkurs „Dbam o środowisko” rozstrzygnięty

Gabriela Tkacz z Łomży zwyciężyła w ogólnopolskim konkursie wiedzy „Dbam o środowisko”, pokonując ponad setkę uczestników z sześciu województw i wykazując się najlepszą wiedzą z zakresu prawnych aspektów ochrony przyrody. Ochroną przyrody osiemnastolatka interesuje się holistycznie – od naukowej problematyki ocieplenia klimatu po praktyczne ograniczanie własnego „śladu węglowego” na planecie Ziemia.

O tym, że o środowisko naturalne trzeba dbać, nikogo nie trzeba przekonywać. Do sfery faktów przeszły: utrata bioróżnorodności czy szóste wielkie wymieranie gatunków. Konkurs „Dbam o środowisko” został zorganizowany online przez Zakład Administracji Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Na początku grudnia młodzież zmierzyła się z prawnymi aspektami ochrony środowiska, a 19 grudnia 2022 roku na przygotowanej przez uczelnię uroczystości – finaliści i laureaci konkursowych zmagań odebrali dyplomy, gratulacje oraz nagrody. 

Gabriela Tkacz, która zdobyła najwyższy stopień podium, uczy się w Zespole Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży. Planuje zostać lekarzem weterynarii. 

- Tematyką ochrony przyrody interesuję się od dawna. Jeżdżę rowerem, środkami transportu publicznego, staram się ograniczać własny „ślad węglowy” w przyrodzie. Konkurs poszerzył moją wiedzę o aspektach prawnych ochrony przyrody. Przygotowanie się do niego było wymagające, ale też sprawiało mi dużą przyjemność – komentuje zwyciężczyni. 

Marta Bruździak, która zajęła drugie miejsce, uczy się Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Iłowie-Osadzie. Czyta książki, artykuły o ochronie środowiska naturalnego, a w wolnych chwilach odwiedza parki narodowe, przyrodnicze i krajobrazowe. 

–  Recykling, dbałość o środowisko na poziomie konsumenckich decyzji, towarzyszą mi od dawna. Młodzi ludzie chcą żyć w świecie, który jest piękny i zróżnicowany przyrodniczo. Chcemy żeby taki świat przetrwał i mogły się nim cieszyć następne pokolenia – mówi Marta Bruździak. 

Konkurs „Dbam o środowisko” przeprowadzony został zdalnie 5 grudnia, za pośrednictwem platfomy Moodle. Zmagania uczestników składały się z dwóch części. W pierwszej  – teście ze znajomości przepisów ochrony środowiska, ochrony przyrody – wzięło udział 117 uczestników z województw: mazowieckiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, opolskiego i lubuskiego. Do finału obejmującego ustne odpowiedzi na wylosowane zagadnienia awansowało 15 najlepszych uczniów, tj.: Marietta Robkowska (Łomża), Philip Cimoch (Łomża), Amelia Piaścik (Nowogród), Mateusz Radziński(podlaskie), Weronika Wachowska (Pisz), Kacper Jankowski (warmińsko-mazurskie), Łukasz Bajor (Śniadowo), Sylwia Żebrowska (Łomża), Maciej Faryna (Stare Kupiski), Konrad Gałązka (Łomża), Wiktoria Lis (Krasnosielc), Adrian Mościcki (podlaskie), Abigail Strzelecka (podlaskie), Gabriela Tkacz (podlaskie), Marta Bruździak (warmińsko-mazurskie). 

W zgodnej opinii Komisji Konkursowej, działającej pod przewodnictwem dr hab. Anny Ostrowskiej, prof. ANSŁ, reprezentowany przez Finalistów poziom wiedzy na temat złożonych zagadnień prawa ochrony środowiska oraz umiejętności jej przekazania oceniono bardzo wysoko. Bezapelacyjną zwyciężczynią zmagań konkursowych okazała się Pani Gabriela Tkacz z Łomży, drugie miejsce przypadło Pani Marcie Bruździak z Mławy, zaś na trzecim uplasowała się Pani Abigail Strzelecka z Łomży. 

Honorowy patronat nad Konkursem objęli: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Białymstoku, Prezydent Miasta Łomża, Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. 

Nagrody w konkursie ufundowali: Rektor Akademii Nauk Stosowanych w Łomży dr hab. Dariusz Surowik, prof. ANSŁ, Prezydent Miasta Łomża dr Mariusz Chrzanowski, BNP Paribas Bank Polska S.A. - oddział w Łomży. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę