Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 maja 2024 napisz DONOS@

Ostatnia próba przed nową maturą

Główne zdjęcie
Wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski i dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży Agnieszka Muzyk

Od języka polskiego rozpoczął się w poniedziałek cykl matur próbnych. To ostatni sprawdzian przed majową maturą. W roku 2023 uczniowie będą zdawali matury wg nowej formuły, o czym na wspólnej konferencji poinformowali wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski i dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej Agnieszka Muzyk.

- Nowa formuła matury nie oznacza, że egzamin maturalny całkowicie się zmienia. On jest tylko lekko modyfikowany w stosunku do tych reguł, które dotąd obowiązywały – mówił w Łomży wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski. - Ta zmieniona matura będzie przede wszystkim z języka polskiego. Tam będzie nieco większy nacisk położony na znajomość historii literatury, polskiej literatury, tak aby utrzymać kontakt międzypokoleniowy, tak aby ten sam kod kulturowy funkcjonował w kolejnych pokoleniach.

Dodawał, że minimalnie zmieniona została formuła z języka obcego nowożytnego i nieco łatwiejsza z matematyki. Ma być w niej mniej pytań czy zadań punktowanych na 5-6 punktów, a więcej na 1-2 punkty. I to właśnie zdaniem ministra powinno sprawić, że będzie łatwiej. 

- Nowy egzamin w systemie oświaty funkcjonuje od 5 lat – przypomniała dyrektor OKE Agnieszka Muzyk. Mówiła o szkoleniach, które przeszli nauczyciele poloniści, a także pracujący jako egzaminatorzy, co powinno wpłynąć na sposób przygotowania uczniów. „Do końca grudnia przeszkolimy prawie 1700 egzaminatorów” - podsumowywała Muzyk.

- Dzisiaj startujemy z nowym egzaminem próbnym na poziomie podstawowym, a od czwartku z rozszerzonymi – mówiła dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjne w Łomży.

Uczniowie szkół, które zadeklarowały udział, bo egzamin próbny jest dobrowolny, dziś pisali język polski na poziomie podstawowym. Jutro również na poziomie podstawowym będą zdawać język obcy nowożytny, a następnie matematykę na poziomie podstawowym. W kolejnym tygodniu uczniowie klas maturalnych zmierzą się z przedmiotami na poziomie rozszerzonym.

- Uczeń by móc zdać egzamin maturalny w 2023 musi przystąpić do egzaminu maturalnego w części ustnej z języka polskiego, obcego nowożytnego oraz pisemnie z 3 przedmiotów (język polski, język obcy nowożytny i matematyka) na poziomie podstawowym – wyjaśnia dyrektor Muzyk. - Aby zdać na poziomie podstawowym język polski, matematykę, czy  język obcy nowożytny uczeń musi uzyskać min. 30%. Musi także przystąpić do 1 przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale tu próg zdawalności nie obowiązuje. 

Agnieszka Muzyk prosiła, aby wyniki egzaminu próbnego nie traktować w szkole jako elementu oceny ucznia, a jako formę diagnozy umiejętności i kompetencji wiedzy ucznia, by pozostały czas lepiej wykorzystać do przygotowań.

Zachęcała do korzystania z materiałów dostępnych na stronach CKE i OKE, które mogą służyć nauczycielom i uczniom. Jest tam też lista zadań jawnych, które są niezbędne do matury ustnej.

To ostatni sprawdzian przed prawdziwą, majową maturą. Wiceminister Dariusz Piontkowski radzi uczniom, aby te najbliższe miesiące wykorzystać na uzupełnienie braków. Życzył ponadto, żeby „na same 6 zdali maturę z wybranych przedmiotów”. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę