Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Walki robotów na ziemi łomżyńskiej

Prawie 30 kilkuosobowych drużyn z województwa podlaskiego i mazowieckiego rywalizowało w Łomży w konkursach robotów mobilnych i sterowalnych. - Pierwszy raz w życiu bierzemy udział w takich zawodach, żeby poznać ciekawych ludzi, nawiązać nowe kontakty i zobaczyć, w którą stronę podążają nowe technologie – mówi Jarosław Makarewicz, nauczyciel matematyki i informatyki w Szkole Podstawowej w Klembowie.

W zawodach brali udział głównie uczniowie szkół średnich, m.in. z „Mechaniaka” w Łomży. Było kilka kategorii, np. roboty lego sumo, walczące o prymat siły i zręczności na tarczy średnicy około 1 metra; line followers, umiejące poruszać się po dużym, wyznaczonym krętymi liniami torze; free style – styl dowolny. Dwaj 8-klasiści: Aleksander Ćwiliński i Stanisław Szczygieł zbudowali robota z klocków abilix, poruszanego siedmioma silnikami. 4 służą do napędzania głównego pojazdu, zaś 3 do manewrowania ramieniem. Urządzenie wygląda jak masywna maszyna budowlana - spychacz z gąsienicami. Robot umie sam się poruszać i unosić napotykane, charakterystyczne kolorystycznie przedmioty. Chłopcy musieli nie tylko zbudować samą maszynę, ale i zaprogramować mechanizm jazdy i poruszania ramieniem o funkcjach dźwigu.

- Wyposażyliśmy go w czujniki, żeby uchronić przed przypadkowym zderzeniem ze ścianą czy innymi przeszkodami – opisuje Stanisław Szczygieł i wspólnie z kolegą na ekranach laptopów pokazuje kolorowe pola, służące do wydawania komend samojezdnej maszynie. Z satysfakcją przygląda się działaniom uczniów Pan Makarewicz, który ma w dorobku technicznym budowę częściowo ruchomego robota humanoidalnego Franek (wysokość 2 metry i waga około 40 kg). Główne elementy urządzenia w całości były wykonane drukarką 3D.

Koordynatorem, sędzią głównym pełnego emocji regionalnego turnieju robotów był doktor inżynier Tomasz Kuźmierowski, we współpracy z sędzią doktorem Janem Tykockim, wykładowcą Akademii Nauk Stosowanych w Łomży. Pierwszym zwycięzcą Robo Exe 2019 był uczeń technikum Kacper Malczyk, wychowanek Arkadiusza Górskiego w SP i Gimnazjum w Turośli i Ernesta Żebrowskiego w Łomży. Późniejsze zmagania przerwała pandemia, którą szczęśliwie przetrwali twórcy robotów.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

https://4lomza.pl/index.php?wiad=52007

https://www.4lomza.pl/index.php?wiad=33505

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę