Zaszczytne imię „Ofiar Katynia”
- Czasy się zmieniają i my jako szkoła patriotyczna mamy taką misję ożywiania ducha patriotyzmu, starań by tożsamość narodową w naszych uczniach, w tym najbardziej tradycyjnym wydaniu podtrzymywać i umacniać – mówi Beata Sejnowska-Runo, dyrektor Szkoły Podstawowej w Jeziorku w dniu nadania szkole nowego Patrona - Ofiar Katynia.
Szkoła Podstawowa w Jeziorku została pobudowana jako 1000-latka, a w 1963 roku otrzymała imię Władysława Broniewskiego. W Gminie Piątnica imię Ofiar Katynia było udziałem gimnazjum, które w związku z reformą edukacji, zakończyło działalność w 2019 roku.
- Patrzymy co dzieje się woków nas, w tej rzeczywistości geopolitycznej i stwierdziliśmy, że wobec wygaszenia gimnazjum piątnickiego, które miało zaszczytne imię „Ofiar Katynia”, to imię nie może nie zostać zagospodarowane – tłumaczyła dyrektor szkoły. - Nasza misja, priorytet wychowawczy to edukacja patriotyczna. Postanowiliśmy, czyli Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców i Samorząd Uczniowski i ja, osobiście zwrócić się do Rady Gminy Piątnica z wnioskiem o nadanie naszej szkole zaszczytnego imienia Ofiar Katynia, aby pamięć trwała, by prawdy nie dało się powtórnie zgładzić.
Wniosek do Rady został złożony już wiosną 2020 roku, a w czerwcu Uchwałą 118/XVIII/2020 Rada Gminy przychyliła się do wniosku.
Dyrektor Szkoły w Jeziorku im. Ofiar Katynia podkreśla, że z założenia szkoła jest już pomnikiem pamięci.
- Patriotyzm Jeziorkowski jest bardzo tradycyjny. Budowałam Go tu osobiście od 20 lat za sprawą wieczornic patriotycznych po kilka godzin trwających, gdzie przywoływaliśmy dzieła naszych wieszczy, gdzie na nowo przeżywaliśmy chlubne karty naszej historii, gdzie dzieci słyszały o męczeńskiej krwi wielu milionów Polaków na wszystkich frontach świata – mówiła Beata Sejnowska-Runo. - Ten patriotyzm jest w ujęciu tradycyjnym, nie współczesnym. Nie kosmopolitycznym, tylko Polak czyli Bóg, Honor, Ojczyzna.
Prof. Krzysztof Sychowicz podkreślał podczas okolicznościowego wykładu, że to bardzo duże wyzwanie i bardzo ciężka praca z młodymi ludźmi. Historyk IPN wskazuje, że obecna nazwa jest bliższa dlatego że zakres oddziaływania emocjonalnego jest dużo większy i ważniejszy dla historii Polski niż działalność Władysława Broniewskiego.
- Katyń jest symbolem, powinniśmy pamiętać, bo zamordowanych skazano na śmierć tylko dlatego, że byli Polakami – podkreślał.
Jako historyka nie zaskakuje go zmiana patrona. Po '89 roku wiele szkół utraciło swoich patronów, których władza ludowa przyjmowała, a dziś zależy to już od konkretnej społeczności.
- Szkoła w Jeziorku jest „zaprawiona” w utrwalaniu prawdziwej historii – najpierw doświadczaliśmy tego niejako „po cichu”, po prostu sprzątając co roku jako uczniowie groby w Lesie Jeziorkowskim. Będąc dziećmi wyjątkowo mocno odczuwaliśmy okrucieństwo wojny, patrząc za każdym razem, na buty dorosłych i dzieci umieszczone w gablocie przy wejściu na polanę. Były one niemym wołaniem, ale niezwykle sugestywnym, wzbudzającym pytania. Dlatego cieszę się, że i Szkoła i my – jej absolwenci – dziś o eksterminacji Polaków, niezależnie od tego, jaki to robił okupant – możemy mówić otwarcie, i może równie ważne - chcemy to robić - mówiła była uczennica szkoły Maria Dziekońska, obecnie widestarosta powiatu łomżyńskiego.
Sztandar szkoły ma kształt kwadratu o wymiarach 95 na 95 cm. Płatem sztandaru jest tkanina umieszczona na drzewcu wykonanym z jasnego toczonego drewna. Drzewiec jest dwudzielny, łączony metalową tuleją i zakończony okuciem z orłem w złotej koronie. Boki sztandaru, z wyjątkiem boku od strony drzewca, są obszyte złotymi frędzlami. Rewers sztandaru jest wykonany z tkaniny satynowej w kolorze biało-czerwonym. Na tym tle umieszczone jest godło państwowe, które zostało wyhaftowane kilkoma odcieniami srebrnej nici. Godłem jest orzeł biały ze złotymi szponami i dziobem, zwróconym w prawo. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najwyższego lotu, gotowość do pokonywania przeszkód i trudności. Na jego głowie znajduje się złota korona z czerwoną kroplą krwi w jej środkowej części - symbol dążeń narodowowyzwoleńczych Polaków i ich męczeństwa w służbie Ojczyźnie. Nad orłem w półkolu wyhaftowano złotą nicią napis: Bóg, Honor, Ojczyzna. Awers sztandaru jest wykonany z tkaniny satynowej w kolorze ekri. Na środku znajduje się ręcznie haftowany wizerunek Matki Boskiej Katyńskiej - Jej półpostać w niebieskiej szacie ze złotą aureolą wokół głowy troskliwie i z czułością matczyną przytulającej do siebie nagiego żołnierza - jego półpostać - z raną w głowie, z której broczy krew. Poniżej na tle fragmentu biało-czerwonej szarfy usytuowanej pionowo umieszczony został wyhaftowany złotą nicią rok 1940 - data zbrodni - w otoczce złocistych cierni.
Fundatorami sztandaru są: Wójt Gminy Piątnica Artur Wierzbowski, wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska, działacz katolicki Bernard Szymański, wnuk ostatniego właściciela majątku Jeziorko i Prezes Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego MARCIN Schirmer, Rada Rodziców i proboszcz parafii w Piątnicy ks. Szczepan Dobecki. Ksiądz proboszcz dokonał też poświęcenia sztandaru, który został przekazany społeczności szkoły.
Rada Gminy Piątnica wzbogaciła szkolną izbę pamięci o 3-tomowe wydawnictwo „Mord w Lesie Katyńskim. Przesłuchania przed amerykańską komisją Maddena w latach 1951 – 1952”. Wstęp, wybór i opracowanie Witold Wasilewski.
Uroczystość zaszczyciło wielu gości. Byli m.in.: wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski, starosta łomżyński Lech Szabłowski, przwodniczący Rady Gminy Piątnica Krzysztof Weber, prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz, dyrektor Muzeum Przyrody – Dwór Lutosławskich w Drozdowie Ewa Sznejder, dyrektor PUP w Łomży Elżbieta Olejniczak, dyrektorzy i przedstawiciele wielu instytucji publicznych z Gminy Piątnica i terenu powiatu łomżyńskiego.