Badania nad żywnością przyszłości w Łomży
Czy w przyszłości będziemy zajadać się żołędziami zależy od badań jakie prowadzone są przez mgr inż. Emilię Szabłowską, doktorantkę i asystenta na Wydziale Informatyki i Nauk o Żywności w PWSIiP w Łomży. Wniosek o finansowanie takiego projektu badawczego, złożony w ramach konkursu Narodowego Centrum Nauki – PRELUDIUM 20, otrzymał dofinansowanie.
Mgr inż. Emilia Szabłowska w swojej pracy podejmie badania nad zastosowaniem żołędzi i mąki żołędziowej jako żywności przyszłosci. W ramach realizowanego projektu badawczego poruszone zostaną kwestie związane z wartością odżywczą żołędzi i mąki żołędziowej, których zalety przewyższają mąki tradycyjnie stosowane w przemyśle piekarskim i ciastkarskim.
- Żołędzie charakteryzuje stosunkowo wysoka zawartość tłuszczu bogatego w kwasy tłuszczowe nienasycone, błonnika, soli mineralnych (szczególnie wapnia, potasu, miedzi, żelaza i manganu), związków antyoksydacyjnych oraz folianów – wyjaśnia Emilia Szabłowska.
Skoro to taki wspaniały surowiec, to dlaczego nie jest wykorzystywany. Okazuje się, że żołędzie i mąka żołędziowa mogą pogarszać cechy jakościowe produktów, do których zostaną wprowadzone. Pozostawiają bowiem posmak goryczy, zmniejszają elastyczność chlebów i ciast i wzmacniają twardość ciastek kruchych. Badania mgr inż. Emilii Szabłowskiej mają pomóc znaleźć „złoty środek”, stanowiony przez podwyższenie wartości odżywczej przy jednoczesnym jak najmniejszym oddziaływaniu na cechy związane ze smakiem, zapachem czy teksturą.
Preludium to konkurs na projekty badawcze, kierowany do osób nieposiadających stopnia naukowego doktora, które rozpoczynają karierę naukową. W bieżącej edycji do NCN wpłynęło 2217 wniosków, z których do finansowania zakwalifikowano 495 projektów. Współczynnik sukcesu wyniósł tym samym 22%.
Co należy podkreślić: Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży jest jedyną uczelnią zawodową, która została beneficjentem w konkursie PRELUDIUM 20.