Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 maja 2024 napisz DONOS@

Buon giorno, grazie, arrivederci

Między innymi te słowa wryły się w pamięć uczniom Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. chor. Jana Szymańskiego w Marianowie, którzy wrócili z 10-dniowych praktyk we Włoszech.

- Rimini, w którym mieszkaliśmy, przywitało nas iście letnią aurą tj. 25 stopni i słońcem – przybliża dyrektor centrum Sławomir Łomotowski.

Uczniowie klas II, III i IV, w sumie 29 osób z kierunków rolniczych, uczestniczyło w praktykach zawodowych we Włoszech. 

Poranki pierwszych dni wypełnione były wiadomościami związanymi z językiem włoskim oraz przygotowaniem do praktyk: zajęciami z budowy maszyn i rysunku technicznego, wizytą na targowisku miejskim gdzie uczniowie mieli za zadanie rozpoznać lokalne produkty rolne. Popołudniami mieli okazję skorzystać z kąpieli słonecznych i z kąpieli w słonych wodach ciepłego Adriatyku – czytamy w nadesłanej informacji.

Część praktyczna odbywała się na terenie gospodarstwa Agricola Grottarossa. Uczniowie zajmowali się tam między innymi obsługą oraz drobnymi naprawami maszyn rolniczych, pomocą w zbiorach płodów rolnych, przygotowaniem ziemi do kolejnych prac polowych, utrzymaniem obecnych upraw, przycinaniem drzewek owocowych i zbiorem oliwek.

Wyjazd w tak egzotyczne miejsce łączył się także z relaksem i zwiedzaniem. Niestety słoneczna aura dość szybko się kończyła i jak relacjonują uczestnicy, bardziej przypominała tę znaną z Polski.

Uczniowie zwiedzali zabytki Rimini z jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych mostów antycznych - Mostem Tyberiusza (21 r. n.e) oraz położoną obok niego prześliczną dzielnicę San Giuliano, klasyczny włoski plac-Piazza Cavour, Zamek Sismondo, łuk triumfalny na cześć cezara Augusta (27r. p.n.e.), kończący jedną ze sławnych dróg prowadzących do Rzymu-Via Flaminia. Zawitali do położonego obok Księstwa San Marino. Wrażenie zrobił przepięknie położony Asyż, wpisany do rejestru zabytków UNESCO - miejsce narodzin i pochowku Świętego Franciszka. W mieście na wodzie, czyli Wenecji wycieczka przeszła jednym z  najsłynniejszych i najpiękniejszych placów na świecie: Placem Świętego Marka. 

„Na koniec, tak zwanym „rzutem na taśmę” dotarliśmy do Bolonii by chociaż przez chwilę podziwiać jej rynek i Bazylikę św. Petroniusza, siódmy co do wielkości kościół Europy, w którym znajduje się największy na świecie zegar słoneczny (tzw. gnomon) wskazujący na posadzce miesiąc i dzień” – czytamy w relacji.

To trzecie zagraniczne praktyki uczniów szkoły w Marianowie w ramach projektu Erazmus+, ale pierwsze w słonecznej Italii. Wcześniej szkoła organizowała wyjazdy do Grecji. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
mm
cz, 21 października 2021 09:12
Data ostatniej edycji: cz, 21 października 2021 09:40:40

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę