Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

15 tysięcy zł i szansa projektowania atrium dla PWSIiP

Państwowa Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży rozstrzygnęła konkurs na koncepcję połączenia 2 starych budynków przy ulicy Akademickiej. Zwycięzca, Bogumił Kidziak z Wolicy koło Nadarzyna, połączył przeszklonym łącznikiem główną siedzibę PWSIiP z biurowcem po sąsiedzku. Przyszłe centrum uczelni spełnia funkcję atrium jako 2-poziomowy budynek z lekką i przejrzystą konstrukcją do spotkań i relaksu. Jeden poziom ma sale dydaktyczne, a hol zamienia się na uroczystość i wykład w salę z rozsuwaną widownią na 200 miejsc, dzięki ścianom przesuwnym. Rektor PWSIiP prof. Dariusz Surowik szacuje, że inwestycja nie przekroczy 16 milionów złotych.

Nagrodą dla Bogumiła Kidziaka jest 15 tys. zł i zaproszenie do negocjacji: udziału w postępowaniu w trybie zamówienia z wolnej ręki w sprawie udzielenia zamówienia publicznego, polegającego na szczegółowym opracowaniu projektowym zwycięskiej koncepcji. Drugą nagrodę i 10 000 zł dostała spółka z Gdańska Janowicz Architekci. Pracownia Architektoniczna Czora i Czora z Katowic ma 5 tys. zł i wyróżnienie. Komisja przyznała też dwa wyróżnienia niepieniężne. Oceniała 11 koncepcji. Zwycięska praca konkursowa i pozostałe są wystawione na parterze budynku przy Akademickiej 1.   

"Ślady meandrów Narwi"
Doktor inżynier architekt Janusz Grycel przewodniczył sądowi konkursu. Powiedział, że werdykt był jednogłośny. Zaprojektowany przez Bogumiła Kidziaka budynek to "wyraz tendencji łączenia, przenikania się przestrzeni wielofunkcyjnych", co daje możliwość równoczesnej nauki i rekreacji. Zdaniem dr. Grycela, budynek atrium ma szansę stać się ikoną architektury miasta, regionu, a nawet i Europy. Projektant chciał nawiązać do regionu. Bogumił Kidziak wylicza: ślady meandrów Narwi, sklepienie z liści, detal podobny do plecionego kosza, popularnego w kulturze ludu. W biurowcu za główną siedzibą znajdą się sale dydaktyczne, pokoje administracji i wykładowców. Wyrównana ma być wysokość, kolorystyka (jasna szarość); materiały wykończenia: beton, drewno, szlachetny tynk.

Pszczoły przyjazne studentom
Parking w północnej części terenu będzie pokryty kostką granitową. Oświetlenie ma być na panele fotowoltaiczne. Pojawią się szpalery drzew, a południowa część działki ma stać się ogrodem, łąką. Koncepcja zawiera: nowe ciągi zieleni pomiędzy budynkami, na dachu adaptowanego biurowca, w skrzyniach i donicach. Planowana jest pasieka uli, a sadzone rośliny mają być przyjazne owadom. Systemowi retencji wody będą towarzyszyć ogrody deszczowe.
Profesor Dariusz Surowik, rektor PWSIiP, uzależnia realizację atrium od tego, jak szybko powstanie dokumentacja projektowa. Część funduszy uczelnia ma - ponad 8 mln zł, ale będzie ubiegać się o dofinansowanie, aby zacząć prace budowlane w 2022 r. Rektor Surowik ocenia, że nowo inwestycja nie przekroczy 16 milionów zł.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

"Państwówka" ogłosiła konkurs z nagrodą 15 000 zł

PWSIiP ma nowy biurowiec

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę