Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 17 czerwca 2021 napisz DONOS@

Maturzyści znaleźli pracę w wybranej firmie

Główne zdjęcie
Sebastian Just i Przemysław Rogowski

Słońce nad "Ekonomikiem" rozświetla kłębiaste obłoki, a wietrzysko niesforne dmie i hula po ulicy Mikołaja Kopernika, którą dziarsko maszerują dwaj 20-letni maturzyści. Zadowoleni, wyszli jako jedni z pierwszych po egzaminie pisemnym z języka angielskiego. - Bardzo łatwa matura - oceniają Sebastian Just i Przemysław Rogowski. Bez trudu, w mig budują zdanie z bloga w 10. poleceniu: "I was very happy and excited because I've got a new job". Jeden wyjedzie, drugi zostanie w Polsce.

Poleceń na maturze z angielskiego było 10. Jak relacjonują chłopcy, 9 miało charakter zamknięty i polegało, m.in., na wysłuchaniu nagrań, udzielaniu odpowiedzi, uzupełnianiu tekstu. Sebastian Just z uśmiechem mówi, jak sam nauczył się angielskiego, grając w CS-Go z kolegami z całego świata. Z kilkoma znajomość się zacieśniła, choć nie na tyle, żeby znać imiona Niemców i Czechów. W tej grze komputerowej zawodnicy posługują się pseudonimami. Sebastian, chcąc z międzynarodowym towarzystwem się porozumieć, od wczesnej podstawówki używał do pisania czatów, a mikrofonu w komunikacji głosowej skype'm. Wiele razy wyjeżdżał do Niemiec. - Planuję wkrótce wyprowadzić się z Polski - opowiada śmiało sympatyczny technik turystyki. - Płaca w Polsce mnie nie jara. Mam zawód turystyczny i sobie poradzę. Jak pandemia się skończy, będzie duży obrót. W Niemczech nie odczuwa się ograniczeń z powodu pandemii. Jeżdżą wypoczywać wszędzie, gdzie chcą, bo ich stać.

"Precyzyjna komunikacja odgrywa kluczową rolę"
Sebastian powątpiewa, czy zda maturę z języka polskiego, ale liczy na punkty z rozprawki. Pisał o wrogim człowiekowi mieście, gdzie pośpiech i gonitwa za pieniądzem spychają troskę o człowieka na odległy plan. Uwzględnił przemyślenia Bolesława Prusa w "Lalce" i Władysława Reymonta w "Ziemi obiecanej". Z matematyki spodziewa się około 50 procent punktów. Sprawdził odpowiedzi w domu i przynajmniej tyle zagadnień i zadań rozwiązał prawidłowo. Podsumowuje czas edukacji z angielskiego: 4 lata w podstawówce, 3 w gimnazjum, 4 w technikum, a i tak więcej sam się nauczył z rozmów podczas gier w Internecie. Przemysław Rogowski angielskiego w szkołach uczył się o 2 lata dłużej, bo przez całą 6-letnią podstawówkę, a nie od 3. klasy jak Sebastian. Po 13 latach starań nauczycieli angielskiego on także uważa, że sam więcej się nauczył z rozmów z obcokrajowcami w czasie gry strategicznej Dota, w której - jak wyjaśnia Przemek - precyzyjna komunikacja odgrywa kluczową rolę. Maturzyści przez lata zasiadali do ulubionych gier po kilka razy w tygodniu i w ten sposób praktyczna konwersacja wzbogaciła słownictwo i wyrobiła nawyki językowe. Gramatyka z zasadami uświadomiła się w praktyce, co przypomina metodę stosowaną przez Beatę Pawlikowską. W odróżnieniu od technika turystyka, Przemek to technik logistyk. Po maturze pragnie studiować w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości logistykę, by dopiero potem zarabiać.

Młodzież wychodziła z "Ekonomika" uśmiechnięta
- W "Ekonomiku" mamy 126 tegorocznych abiturientów: 99 po technikum i 27 po LO - informuje ceniony i lubiany polonista Paweł Drożyner, dyrektor ZSEiO nr 6. - Oprócz tego, 18 absolwentów poprawia wyniki matur z lat poprzednich. Technicy pisali matury w sali gimnastycznej, a licealiści w salach lekcyjnych. Trzy dni matur przebiegały w spokojnej, sympatycznej i życzliwej atmosferze z kilku powodów. Młodzież była radosna, bo stęskniła się za swoją Szkołą w tradycyjnej postaci, z nauczycielami i kolegami, czasami dawno niewidzianymi. Matury dały okazję do spotkania z tymi, których polubiło się w czasie nauki i egzaminów w murach, które zostaną w pamięci na całe życie. Widziałem, że młodzież wychodziła z "Ekonomika" uśmiechnięta. Życzę wszystkim Maturzystkom i Maturzystom, ażeby mieli powody do radosnego uśmiech również 5. lipca, kiedy poznają wyniki. 

W 21 szkołach średnich, liceach i technikach w Łomży do zdawania matur jest uprawnionych 1227 tegorocznych abiturientów, z których angielski zdaje 1170 i tylko 57 inne języki obce: rosyjski - 31, niemiecki - 22, włoski - 2 i hiszpański - 2. Rosjanie, Niemcy, Włosi i Hiszpanie także grają w Sieci. Zrozumieją zdanie: "Hi everyone, I’ve just got a job in a company where I really wanted to work".   

Mirosław R. Derewońko 

 

Tel. red.: 696 145 146

 

Łatwa matematyka dla maturzystów I LO w Łomży
Matura z polskiego bez kwitnących kasztanów
Odebrali świadectwa gotowości do matury
Skromni triumfatorzy 50. Olimpiady Biologicznej

200609064623.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę