Nie wiadomo czy łomżyńskie przedszkola ruszą w środę
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 6 maja mają zostać otwarte przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, ale z dwoma zastrzeżeniami. Pierwsze dotyczy możliwego ograniczenia liczby dzieci, drugi że „w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć”. W Łomży władze miasta jeszcze nie wiedzą co zrobią...
- Ostateczny termin otwarcia placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd Miasta Łomża ma być podjęty po analizie warunków jakie należy spełnić oraz w porozumieniu z Sanepidem – podał Grzegorz Daniluk z ratusza zaznaczając, że w przypadku przedszkoli publicznych prowadzonych przez organ inny niż Miasto Łomża oraz przedszkoli niepublicznych i żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych decyzję o otwarciu podjąć mają organy prowadzące te placówki.
Decyzja prezydent Łomży o otwarciu 6 maja, lub dalszym utrzymaniu zamknięcia, będzie dotyczyła 2 żłobków i 9 miejskich przedszkoli, w których opiekę znajduje około 1500 dzieci, oraz oddziałów przedszkonych uruchomianych przy szkołach podstawowych. Będzie także dotyczyła pieniędzy dla ich rodziców. Z rządowych wyjaśnień nowych przepisów wywnika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy:
- przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
- gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.
W związku z decyzją o otwarciu przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia przygotował wytyczne dla dyrektorów przedszkoli i organów prowadzących. (załość publiklujemy w załączniku) Rządzący rodzicom zalecają m.in. prowadzenie do placówki tylko dzieci zdrowych – bez objawów chorobowych, zaopatrzenie dziecka, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Rodzice mają wyjaśnić dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek i przypominać mu regularnie o podstawowych zasadach higieny: o tym, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.