Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 15 czerwca 2024 napisz DONOS@

Nie wiadomo czy łomżyńskie przedszkola ruszą w środę

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że 6 maja mają zostać otwarte przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych i inne formy wychowania przedszkolnego, ale z dwoma zastrzeżeniami. Pierwsze dotyczy możliwego ograniczenia liczby dzieci, drugi że „w wyjątkowych sytuacjach samorządy mogą je zamknąć”. W Łomży władze miasta jeszcze nie wiedzą co zrobią...

- Ostateczny termin otwarcia placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest samorząd Miasta Łomża ma być podjęty po analizie warunków jakie należy spełnić oraz w porozumieniu z Sanepidem – podał Grzegorz Daniluk z ratusza zaznaczając, że w przypadku przedszkoli publicznych prowadzonych przez organ inny niż Miasto Łomża oraz przedszkoli niepublicznych i żłobków, klubów dziecięcych i opiekunów dziennych decyzję o otwarciu podjąć mają organy prowadzące te placówki. 

Decyzja prezydent Łomży o otwarciu 6 maja, lub dalszym utrzymaniu zamknięcia, będzie dotyczyła 2 żłobków i 9 miejskich przedszkoli, w których opiekę znajduje około 1500 dzieci, oraz oddziałów przedszkonych uruchomianych przy szkołach podstawowych. Będzie także dotyczyła pieniędzy dla ich rodziców. Z rządowych wyjaśnień nowych przepisów wywnika, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,
  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

W związku z decyzją o otwarciu przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego, Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministrem Zdrowia przygotował wytyczne dla dyrektorów przedszkoli i organów prowadzących. (załość publiklujemy w załączniku) Rządzący rodzicom zalecają m.in. prowadzenie do placówki tylko dzieci zdrowych – bez objawów chorobowych, zaopatrzenie dziecka, jeśli ukończyło 4. rok życia, w indywidualną osłonę nosa i ust podczas drogi do i z placówki. Rodzice mają wyjaśnić dziecku, żeby nie zabierało do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów czy zabawek i przypominać mu regularnie o podstawowych zasadach higieny: o tym, że powinno unikać dotykania oczu, nosa i ust, często myć ręce wodą z mydłem i nie podawać ręki na powitanie.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę