Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Centrum Symulacji Medycznej w PWSIiP

Kubuś ma dwa miesiące, z objawami kaszlu i duszności został przyjęty do szpitala, dziecko jest senne i apatyczne. Chłopcem od października 2018 roku będą zajmować się studenci Pielęgniarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży. Kubuś to nie człowiek, to inteligentny fantom. Zaprogramowany, potrafi symulować objawy wielu chorób, w tym stanów bezpośredniego zagrożenia życia, takich jak wstrząs anafilaktyczny, obrzęk płuc czy odma prężna. Przedstawiony przez „Państwówkę” projekt Monoprofilowego Centrum Symulacji Medycznej otrzyma dofinansowanie z Ministerstwa Zdrowia na ponad dwa i pół miliona złotych.

Inteligentne fantomy, symulujące poród, choroby i dolegliwości staną się codziennym elementem procesu dydaktycznego, który przygotuje przyszłe pielęgniarki do komunikacji interpersonalnej i troskliwej, profesjonalnej opieki nad chorymi. 
- Studenci w centrum będą ciężko pracować, w ich przypadku nie będzie mowy o symulacji wiedzy. W praktyce, w sytuacji nagłej, będą musieli reagować zgodnie z warsztatem, umiejętnościami i empatią, bo fantomy będą odwzorowywać także ludzkie emocje, w tym cierpienie, zniecierpliwienie, agresję wynikającą na przykład z doświadczenia  ostrego, nie do zniesienia  bólu – mówi dr Joanna Chilińska, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu PWSIiP. 
Katarzyna ma 26 lat, jest w ciąży i zasłabła w poczekalni lekarskiej. Zanika tętno jej dziecka. Kolejna, dla studentów hipotetyczna scena, która w praktyce medycznej jest codziennością. I kolejny fantom, z którym będą obcować żacy łomżyńskiej uczelni. W pomieszczeniach dydaktycznych, urządzonych na wzór szpitalnych, studenci będą przebywać z fantomami dzieci oraz dorosłych. Reżyserka oraz pięć sal, narzucony przez wykładowcę scenariusz medycznej sytuacji, którego studenci nie znają – tak będzie wyglądać w niedalekiej przyszłości nauczanie Pielęgniarstwa w PWSIiP. 
- Sale do symulacji medycznej powstaną w prowadzonym przez naszą uczelnię Akademickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Wiejskiej. Dysponujemy tam infrastrukturą, którą na ten cel możemy wykorzystać, zaadoptować do potrzeb projektu – informuje Ewelina Rycerska, kierownik Działu Projektów PWSIiP. 
W Centrum Symulacji Medycznej studenci Pielęgniarstwa będą odbywać minimum pięć procent zajęć praktycznych. Będą z niego korzystać najprawdopodobniej już od października 2018 roku.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę