niedziela, 18 marca 2018 napisz DONOS@

„Czas na zdrowie” w ZSS

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży przystąpił do VI edycji projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”. Powstał on w odpowiedzi na coraz większy problem jakim jest nadwaga i otyłość pojawiająca się już wśród dzieci w wieku szkolnym, a nawet wcześniejszym. Stwierdzone w badaniach Instytutu Żywności i Żywienia z wiosny 2013 roku dane są zatrważające, gdyż 28% chłopców i 22% dziewcząt ma nadmierną masę ciała.

Projekt realizowany jest przez Fundację Banku Ochrony Środowiska pod patronatem honorowym Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Sportu i Turystyki, a także Rzecznika Praw Dziecka.
- Celem podejmowanych działań jest przybliżenie uczniów do świata zdrowia, sprawności i pogody ducha. Zgodnie z założeniami projektu  stworzyliśmy grupę Zdrowomaniaków, która będzie koordynowała działania prozdrowotne w naszej szkole – przekazuje Edyta Darmetko, koordynator projektu Zespole Szkół Specjalnych w Łomży. - Realizację rozpoczęliśmy od wycieczki do gospodarstwa ekologicznego  Państwa Ziemczyk w okolicy Łomży. Dowiedzieliśmy się, że rolnicy prowadzący takie gospodarstwo mogą stosować tylko naturalne metody. Rolnictwo to charakteryzuje produkcja w cyklu zamkniętym gleba – roślina – zwierzę. W gospodarstwie ekologicznym wyklucza się  stosowanie syntetycznych nawozów mineralnych, pestycydów, regulatorów wzrostu i syntetycznych dodatków paszowych. Dlatego mamy pewność że żywność z niego pochodząca jest najwyższej jakości a do tego jest smaczna i zdrowa!!! 
Następnie wybraliśmy się do sklepu” Zielnik” do którego trafiają produkty z gospodarstwa ekologicznego. Właścicielka sklepu przygotowała dla nas krotką pogadankę na temat,  jak zioła pozytywnie wpływają na nasze zdrowie i jakie szerokie mają zastosowanie. 
Przekonaliśmy się że zdrowy tryb życia tkwi w nas w powrocie do naturalnych produktów i tradycyjnego sposobu życia, zrównoważonego żywienia i aktywności fizycznej.
Zdobytą wiedzę i działanie związane z realizacją projektu zaprezentowaliśmy na apelu całej społeczności szkolnej. Ogromne oklaski i uśmiechy odbiorców świadczyły, iż nasz występ był atrakcyjną zachętą do wzięcia udziału w Festynie Zdrowia, który zaplanowaliśmy na dzień 30 maja. Wówczas przestrzeń szkoły przy ul. Nowogrodzkiej zmieni się w teren aktywnego wypoczynku, sportowych wyzwań oraz zdrowego żywienia. Zachęcamy czytelników do  wzięcia udziału w promowaniu zdrowia w swojej najbliższej społeczności. Zdrowe  nawyki i  świadome wybory mogą zmienić jakość naszego życia. Na lepsze!

tekst i zdjęcia ZSS Łomża

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0