Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 sierpnia 2020 napisz DONOS@

Czas namysłu – wkrótce nabór do klas 1. szkół podstawowych

Główne zdjęcie

Za trzy tygodnie, od 3. do 14. kwietnia, rodzice siedmiolatków lub sześciolatków (dla pierwszych to obowiązek, dla drugich prawo) będą składać wnioski o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej. To ważna decyzja na najbliższe trzy lata, zaś w perspektywie – może i na większy kawałek życia, w którym kształcenie bardzo długo jest głównym zajęciem człowieka. Od 23. do 31 marca rodzice będą składać wnioski o kontynuację edukacji w klasie 1. dzieci, realizujących obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne w oddziale przedszkolnym w szkole podstawowej innej niż szkoła, w obwodzie której mieszka. Urząd Miejski ogłosił harmonogram naboru, a na sesji Rady Miasta 22. marca prezydent Mariusz Chrzanowski zaproponuje kryteria w postępowaniu rekrutacyjnym szkół.

Podpisany przez prezydenta Łomży projekt uchwały mówi: do klas pierwszych z urzędu przyjęci będą  kandydaci zamieszkali w obwodach szkół. Kryteria są dla tych spoza obwodów, jeśli dziecko ma pokonać ruchliwą ulicę, a rodzic woli bezpieczniejszą drogę do szkoły alejką parkową i do „tej” znanej z dobrego poziomu nauczania i serdecznego traktowania dzieci nauczycielki. Punktowanych kryteriów jest 6: do tej szkoły chodzi rodzeństwo, dziecko ma niepełnosprawność, rodzice pracują w obwodzie szkoły, dziecko chodziło w niej do oddziału przedszkolnego, krewni mieszkający w jej obwodzie wspierają rodziców w opiece. 6. kryterium ma charakter finansowy: zamieszkiwanie w Łomży i rozliczanie się z podatku dochodowego w Urzędzie Skarbowym. Wniosek z dokumentami zostanie zweryfikowany przez komisję, a 25. kwietnia zostanie podana lista zakwalifikowanych. Od 26. do 28. kwietnia rodzice potwierdzą wolę przyjęcia. 4. mają zostaną ogłoszone listy przyjętych. 

W PP nr 14 może zostanie połowa sześciolatków
- W naszym przedszkolu około połowy rodziców dzieci z grup pięciolatków jest zainteresowanych kontynuacją wychowania przedszkolnego u nas, w grupach sześciolatków, natomiast około połowy planuje z różnych względów przenieść swoje dziecko do szkoły podstawowej – informuje dyrektor Grażyna Kowalewska z Przedszkola Publicznego nr 14 przy ul. Kołłątaja, w pobliżu Niemcewicza w Łomży. - Rzadko którzy są zainteresowani wcześniejszym wysłaniem dziecka do klasy pierwszej.
Inspektor Łukasz Czech z Urzędu Miejskiego w Łomży potwierdza, że na otwarcie od nowego roku szkolnego oddziałów przedszkolnych są gotowe wszystkie podstawówki w mieście: nowo tworzona SP nr 1 (w budynku i z kadrą po Publicznym Gimnazjum nr 1, likwidowanym przez reformatorów oświaty), SP 2, SP 4, SP 5, SP 7, SP 9, SP 10. Rodzice mają prawo decyzji, czy pozostawić dziecko w dotychczasowym przedszkolu, czy przenieść do podstawówki, jednak inspektor uprzedza, że dla wszystkich 6-latków faktycznie miejsca będą mieć oddziały przedszkolne w szkołach. Przedszkola miejskie muszą być gotowe na przyjęcie nawet około 600 trzylatków, jeśli rodzice zechcą umieścić pociechy tak wcześnie w przedszkolu. Natomiast możliwa zmiana na stanowiskach dyrektorów w niektórych placówkach nie ma związku z reformą oświaty. - Do końca sierpnia kończą się kadencje dyrektorom w publicznych przedszkolach nr: 2, 4, 5, 10 i 15 oraz w Szkole Podstawowej nr 2 i SP 7 – wyjaśnia inspektor Czech. - Miasto ogłosi konkursy otwarte na kontynuatorów lub ich następców. 

„Dziesiątka” chętnie przyjmie siedmiolatków
Na spotkanie rodziców sześciolatków do Szkoły Podstawowej nr 10 przyszło w Łomży – w ocenie dyrektora Leszka Sobocińskiego – około 80 osób. - Zamierzam utworzyć dwa oddziały zerówkowe na 45 do 50 miejsc – zapowiada dyrektor „Dziesiątki”. - Nie więcej, ponieważ mamy sześć klas 6. i dla ich uczniów jako siódmoklasistów będę potrzebować od nowego roku szkolnego pomieszczeń. 
Wprawdzie prawo do przyjęcia dziecka w poczet przedszkolaków  w szkole mają wszyscy, lecz ze względu na realne zainteresowanie i możliwości kadrowo-lokalowe stosuje się artykuł 131 ustęp 2. ustawy o systemie oświaty. Wymieniane są wśród sprzyjających kryteriów, m.in. wielodzietność, niepełnosprawność kandydata i rodziców oraz samotne wychowywania lub w pieczy zastępczej. - Robiliśmy wewnętrzne przyporządkowanie klas nauczycielom, ale na rozgłaszanie tego rodzicom jest za wcześnie, bo jeśli powstanie jeden oddział, wielu byłoby zawiedzionych zmianą nauczyciela – wyjaśnia przyczyny „tajemniczości”. - A nie wiadomo, ile wniosków o przyjęcie dziecka wpłynie.
To pierwszy etap kwalifikacji w rekrutacji, potem dojdą inne kryteria prezydenta Łomży. Rodzice dowiedzieli się, m.in., o zajęciach dodatkowych z logopedą, z gry w szachy i rytmiki oraz że posiłki kosztują 6 zł, łącznie za śniadanie, obiad, podwieczorek. - Co nie znaczy, że złożą wniosek – mówi dyrektor i uśmiecha się na pytanie o tegoroczny nabór do klas pierwszych w SP nr 10. Dlaczego...? - Na podstawie dotychczasowych danych mógłbym utworzyć 8, choć z obwodu szkoły zabrano nam dla nowo tworzonej SP nr 1 kilka małych ulic o niewielkim zasiedleniu. W skali szkoły uczniowie spoza obwodu to kilkadziesiąt osób. Liczbowo tyle samo z naszego rejonu uczęszcza gdzie indziej.
Zdaniem dyrektora Sobocińskiego, uczącego w SP 10 od 1991 r. i kierującego placówką od 2010, reforma oświaty nie wpłynie na szansę, że konkretnemu rodzicowi uda się umieścić dziecko akurat w klasie, gdzie wychowawcą będzie – w opinii rodzica czy rodziców - najlepsza nauczycielka. - My w statucie od lat mamy wpisane, że rodzic ma prawo wyboru, i to w około 70 procentach udaje się zrealizować. Gdy jest 30 kilka wniosków, a miejsc w danej klasie 25, to nie mamy możliwości, aby ta sama pani uczyła pozostałych. Nawet jak jest dużo wniosków, klasa nie może być 40-osobowa.

Mirosław R. Derewońko

200724092216.png

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę