Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 23 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wśród najlepszych szkół STEM

STEM – czyli science, technology, engineering, mathematics (nauka, technologia, inżynieria i matematyka) to obszary kształcenia, przez które wiedzie najkrótsza droga do kariery w nauce i technice. Miesięcznik Perspektywy opublikował wyniki rankingu najlepszy w Polsce liceów i techników STEM. Wśród 200 liceów są dwa łomżyńskie, w 100 techników jest jedno z Grajewa.

Celem Rankingu Liceów i Techników STEM jest budzenie w młodych ludziach pasji do takich przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia i informatyka – a następnie inspirowanie ich do podejmowania studiów na kierunkach inżynierskich i w naukach ścisłych – podają organizatorzy rankingu wskazującego licea i technika, które najlepiej przygotowują kandydatów na takie właśnie studia i mogą być inspirującym przykładem dla innych. 

Ranking Liceów STEM 2016 został oparty na trzech kryteriach: wynikach matury na poziomie rozszerzonym z matematyki, fizyki, chemii, biologii oraz informatyki (50%); wynikach matury obowiązkowej z matematyki (25%); oraz sukcesach szkół w olimpiadach przedmiotowych, krajowych i międzynarodowych, odpowiadających swoim profilem zakresowi STEM (25%).
Łącznie sklasyfikowano 200 najlepszych liceów STEM w Polsce. Zwyciężyło XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, ale wśród najlepszych są także dwa licea łomżyńskie: I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki, które zostało sklasyfikowane na 74. miejscu, oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej, które znalazło się na 147 miejscu. 

Ranking Techników STEM 2016 również powstał o te same kryteria przy czym nieco zmieniono ich wagi (50% - 35% i 15%.) Łącznie sklasyfikowano 100 najlepszych techników STEM w Polsce. Wygrało Technikum Łączności nr 14 w Krakowie, a na liście są tylko dwa technika z województwa podlaskiego. Na 23. miejscu znalazło się Technikum Elektryczne w ZS Elektrycznych w Białymstoku, a na 81. miejscu – Technikum w ZS nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

Wyniki szkół z województwa podlaskiego
Ranking Liceów STEM Perspektywy 2016
19. I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza Białystok – wynik 54.78 pkt. 
30. II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej Białystok – 50.02 pkt.
74. I Liceum Ogólnokształcące im. T. Kościuszki Łomża – 42.46 pkt.
78. III LO im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego Białystok – 41.81 pkt.
138. I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej Suwałki – 37.31 pkt.
147. II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej Łomża – 36.72 pkt.

Ranking Techników STEM Perspektywy 2016
23. Technikum Elektryczne w ZS Elektrycznych Białystok – 47.70 pkt.
81. Technikum w ZS nr 2 im. 9 Pułku Strzelców Konnych Grajewo – 34.77 pkt.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę