Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Bezpieczna droga do szkoły

Sześcioro dzieci zginęło, a ponad 70 zostało rannych – to tragiczny bilans wypadków z udziałem najmłodszych, do jakich doszło na terenie województwa podlaskiego w ubiegłym roku. - Wielu z tych zdarzeń można by uniknąć, gdyby odpowiednio wcześniej dorośli pokazali dzieciom, jak należy zachować się na drodze, w jakich miejscach przechodzić przez jezdnię, czy w jaki sposób bezpiecznie podróżować samochodem – podkreślają policjanci przestrzegając rodziców. Policjanci apelują także do rodziców by wyprawiając dzieci do szkoły pamiętali o elementach odblaskowych na ubraniach czy tornistrach.

- Nieznajomość przepisów ruchu drogowego u dzieci i brak umiejętności przewidywania zagrożeń sprawiają, że maluchy swoim zachowaniem często same przyczyniają się do powstawania zdarzeń drogowych – ostrzegają policjanci tuż przez rozpoczęciem nowego roku szkolnego. - Dziecko często skupia swoją uwagę tylko na jednej czynności, dlatego też na drodze może nieświadomie narażać się na niebezpieczeństwo. 
W 2012 roku dzieci były sprawcami 23 wypadków. Główną przyczyną tych zdarzeń było najczęściej nagłe wtargnięcie na jezdnię. Dlatego teraz policjanci radzą i proszą rodziców aby jeszcze przed rozpoczęciem roku szkolnego wybrali bezpieczną drogę, którą dziecko ma chodzić do szkoły, przypomnieli mu,  że przez jezdnię powinno przechodzić wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych, i że pod żadnym pozorem nie wolno przebiegać przez drogę. 
Równie ważna jak podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się jest widoczność dziecka na drodze. To ona wpływa na czas reakcji kierującego i jednocześnie na drogę hamowania pojazdu. 
- Prawo o ruchu drogowym nakazuje wszystkim dzieciom do 15 roku życia poruszającym się poza obszarem zabudowanym noszenie elementów odblaskowych – przypominają policjanci. - Takie elementy u najmłodszych powodują, że kierowca jest w stanie w nocy dostrzec dziecko z odległości 150 metrów, gdzie przy ich braku ten dystans skraca się nawet do 20 - 30 metrów. 
Koszt zakupu kamizelki odblaskowej jest stosunkowo niewielki (kilka - kilkanaście złotych), a jej skuteczność jest bardzo duża. Można również kupując ubrania wybierać te, które już mają elementy odblaskowe. Sprawiają one, podobnie jak kamizelka, że dziecko jest dobrze widoczne na drodze zarówno w nocy, jak i w dzień i pozwalają kierującemu dużo wcześniej dostrzec zagrożenie, a co za tym idzie znacznie podnoszą bezpieczeństwo najmłodszych.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę