Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 13 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Ugoda. Będzie przedszkole

Główne zdjęcie
Cecylia Sobolewska, Mieczysław Czerniawski i Witold Wincenciak

Miasto przekazało na 20 lat Towarzystwu Wiedzy Powszechnej w bezpłatne użyczenie budynek wraz z działką przy ul. Studenckiej 11, w którym przez ostatnie lata mieściły się ZDZ-ty, wcześniej zlecając jego remont za 100 000 zł. W budynku TWP ma utworzyć publiczne przedszkole i żłobek, co oznacza, że dzieci będą przyjmowane za darmo, a samorząd będzie przekazywał środki pokrywające w 100% koszty utrzymania dzieci. Ile warta jest użyczona nieruchomość? tego – jak zapewniano - nie wie ani prezydent Mieczysław Czerniawski, który dziś podpisał umowę z TPW, ani urzędnicy z ratusza, bo wyceny jeszcze nie ma. Prezydent tłumaczy zaś, że darmowa nieruchomość na przedszkole, to ugoda z Towarzystwem, które na 1,6 mln zł oszacowało swoje roszczenia z tytułu niewypłaconej dotacji oświatowej za 2008 i 2009 rok, i że przy okazji miasto rozwiąże też problem braku miejsc w przedszkolach, bo po ostatnim naborze zabrakło ich aż dla 161 dzieci.

Umowę użyczenia Mieczysław Czerniawski, prezydent Łomży podpisał z Witoldem Wincenciakiem, prezes TPW i Cecylią Sobolewską wiceprezesem. Jak mówił umowa została zawarta na czas określony - 20 lat, począwszy od 1 sierpnia 2013 roku. Przekazanie budynku, z którego do końca lipca korzysta jeszcze ZDZ, umożliwi Towarzystwu uruchomienie przedszkola w nim już od 1 września, i złożenie przez TPW wniosku o dofinansowanie jego organizacji z rządowego programu „Maluch 2”.  Prezydent Czerniawski poinformował także, że  polecił podległemu mu Zakładowi Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej dokonania jeszcze w wakacje remontu przekazywanego budynku na kwotę 100 tys. zł.   
- Od 1września w przedszkolu TWP będą trzy grupy po 25 dzieci, a w późniejszym terminie jeszcze trzy grupy żłobkowe na 45 miejsc – mówił Mieczysław Czerniawski.
- Przedszkole będzie publiczne, a to oznacza, że za pobyt dzieci – identycznie jak w przedszkolach prowadzonych przez miasto – rodzice nie będą płacić – dodawał Andrzej Piechociński, naczelnik wydziału oświaty, wyjaśniając że w przedszkolach publicznych samorząd przekazuje środki na pokrycie 100% kosztów utrzymania dzieci, a w przedszkolach niepublicznych 75%.
Jak zapowiadał Witold Wincenciak, prezes oddziału Regionalnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży, nabór do nowego przedszkola właściwie już rusza. Można zapisywać dzieci w siedzibie Towarzystwa przy ul. Mickiewicza 59. Mówił, że Towarzystwo ma także takie doświadczenie, bo przedszkole prowadzi już w Wiźnie. Podkreślał też, że przedszkole będzie stawiało na naukę języków, rozwój kulturalny i edukację „wielokulturowości”. 

W związku z uruchomieniem nowego przedszkola TWP w budynku przy ul. Studenckiej 11 zmiany czekają znajdujące się po sąsiedzku miejskie przedszkole nr 8. Jak tłumaczył Andrzej Piechociński chodzi o najmłodsze dzieci z tego przedszkola w wieku poniżej 3 lat, które miałyby zostać przeniesione do żłobka TWP.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę