Karetki zabrały pierwszych pacjentów ze szpitala w Łomży
W sobotnie południe karateki Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Łomży rozpoczęły wywożenie ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży hospitalizowanych tu pacjentów. W związku z przekształceniem łomżyńskiego szpitala w szpital zakaźny ds. koronawirusa, hospitalizowani tu pacjenci wywożeni są do okolicznych szpitali powiatowych w Grajewie, Kolnie i Zambrowie.
Komunikat PUW: Szpital Wojewódzki w Łomży - jednoimiennym szpitalem zakaźnym w Podlaskiem
W związku z tym, że coraz więcej osób może potrzebować pomocy medycznej, Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, by 19 placówek medycznych w całej Polsce przekształcić w szpitale zakaźne. W Podlaskiem będzie to Szpital Wojewódzki w Łomży. - Decyzja była poprzedzona bardzo rozległą analizą zasobów naszych szpitali oraz analizą ryzyka bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców województwa podlaskiego – informuje Agata Dyszkiewicz, zastępca dyrektora Podlaskiego Oddziału NFZ.
Decyzja zapadła. Po 12. rozpoczyna się ewakuacja pacjentów szpitala w Łomży
Decyzja zapadła. Szpital wojewódzki w Łomży został wskazany przez pana ministra (ministra zdrowia – dop. red.) do tego, aby zabezpieczyć społeczeństwo, ludzi zagrożonych koronawirusem, którzy będą w przyszłości. Teraz przed nami poważne zadanie przeprowadzenia bezpiecznej ewakuacji pacjentów i przygotowania szpitala do pełnienia tej funkcji – mówił w sobotnie przedpołudnie wicewojewoda podlaski Marcin Sekściński.
Marszałek: Bardziej martwiłbym się o to, abyśmy byli w stanie zabezpieczyć kadrę medyczną
- Jesteśmy przygotowani do każdej możliwości – mówił marszałek województwa podlaskiego komentując nasze doniesienia o tym, że Szpital Wojewódzki w Łomży miałby zostać przekształcony w szpital zakaźny w związku z walką z koronawirusem. Marszałek przekonywał, że nie ma znaczenia, że szpital od miesięcy nie ma dyrektora, bo „pani, która pełni obowiązki, bardzo dobrze sobie radzi”. - Bardziej martwiłbym się o to, abyśmy - patrząc na sytuację we Włoszech - byli w stanie zabezpieczyć kadrę medyczną, aby walczyć z tym wirusem – mówi marszałek dodając: „To jest dla nas najważniejsza kwestia, bo jak widać po stronie rządu, jak też samorządu, środki finansowe są”.
Dyr. Chilińska: Żaden z dyrektorów szpitali nie jest zadowolony z tego powodu
Dowiedzieliśmy się, że Szpital Wojewódzki w Łomży podczas epidemii koronawirusa w Polsce mógłby stać się szpitalem zakaźnym dla całego regionu. - Tak, to prawda, taką informację dostałam wczoraj wieczorem – potwierdza doktor Joanna Chilińska, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. - Jest to informacja ustna, niepotwierdzona na piśmie, dlatego nie będę jej komentować. Ministerstwo Zdrowia o godzinie 14. ma podać listę szpitali, wskazanych jako szpitale zakaźne do walki z koronawirusem SARS-Cov-2, wywołującym chorobę COVID-19.
Szpital zakaźny będzie w Łomży – już jest na ministerialnej liście
Potwierdzają się nasze poranne informacje. Ministerstwo Zdrowia zmieniło listę placówek które w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mają być przekształcone w szpitale zakaźne. W miejscu, gdzie wczoraj był Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku, teraz jest Szpital Wojewódzki w Łomży.
„Nadzwyczajne rozwiązania” w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży, w którym od początku marca obowiązuje zakaz odwiedzi pacjentów przebywających w oddziałach szpitalnych, teraz wprowadza kolejne, jeszcze większe środki bezpieczeństwa. Tym razem dotyczą one ograniczenia przyjęć pacjentów w poradniach specjalistycznych.
„Koronawirus – co o nim wiemy” Prawda czy fałsz?
COVID-19 powoduje więcej zgonów, niż grypa sezonowa? Tak to prawda, podobnie jak prawdą jest, że mężczyźni ciężej niż kobiety chorują na COVID-19, a dzieci zakażenie przechodzą łagodnie. Fałszem jest jednak informacja, że alkohol chroni przed wirusem. Żeby zapobiegać nieuzasadnionej panice Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) stworzyła listę najczęstszych mitów, pomyłek i wątpliwości dotyczących nowego koronawirusa i wywołanej przez niego epidemii.
Więcej chętnych na dyrektora szpitala w Łomży
Do wczoraj mogli zgłaszać się kandydaci chcący zostać dyrektorem Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży. To drugi konkurs ogłoszony, po tym jak w poprzednim komisja konkursowa nie wybrała żadnej z dwóch kandydatek. Tym razem zainteresowanie pracą jest większe. Jak informuje Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzecznik prasowy marszałka województwa, do Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku wpłynęło pięć ofert.
Koronawirus: Informacja Głównego Inspektora Sanitarnego dla seniorów
- Duże skupiska ludzi to środowisko sprzyjające rozprzestrzenianiu się koronawirusa i innych wirusów przenoszonych drogą kropelkową. Jeżeli to możliwe, należy ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych i poprosić bliskich o pomoc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych - podaje Główny Inspektor Sanitarny kraju wskazując 8 rad dla seniorów, które mają pomóc w uchronieniu się przed zakażeniem także koronawirusem.
Wojewódzka lista podmiotów leczniczych przeciwko koronawirusowi
Wojewoda Podlaski ogłosił wykaz podmiotów udzielających świadczeń opieki zdrowotnej, w tym transportu sanitarnego w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, na terenie województwa podlaskiego. Na liście jest 11 podmiotów w tym szpital wojewódzki w Łomży i wojewódzka stacja pogotowia ratunkowego w Łomży. Powstania na podstawie nowej specustawy, która ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa.
Kobieta po izolacji w szpitalu wróciła do rodziny
- Wszyscy odetchnęliśmy z ogromną ulgą, ponieważ dzisiaj kobieta z podejrzeniem koronawirusa, która od wtorku przebywała na obserwacji w izolatce oddziału zakaźnego, została wypuszczona do domu – informuje doktor Joanna Chilińska, pełniąca obowiązki dyrektora Szpitala Wojewódzkiego imienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego (1980 – 1981) w Łomży. W szpitalu nadal obowiązuje do odwołania zakaz odwiedzin w oddziałach, oprócz opiekunów dzieci i osób niepełnosprawnych.
7 osób w województwie przebadanych pod kątem COVID-19
- Do tej pory w regionie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem – podał w komunikacie Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski. Z komunikatu wynika, że do tej pory otrzymano wyniki badań na obecność COVID-19 od 7 osób i wszystkie one dały ujemne wyniki.
Grajewianie podróżowali autobusem z polskim pacjentem „0”
W grajewskim szpitalu przebywa małżeństwo z podejrzeniem zakażenia koronawirusem. Para podróżowała autobusem z Niemiec do Polski i mieli potencjalny kontakt z mężczyzną, u którego potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. On przebywa w szpitalu z Zielonej Górze. Jak poinformował portal wyborcza.pl Białystok małżeństwo z Grajewa przebywa w izolatce na obserwacji i nie ma żadnych objawów choroby. Wyniki pobranych próbek mają być znane w piątek (6 marca) po południu.
Wyniki na obecność koronawirusa są ujemne
- Wprowadziliśmy całkowity zakaz odwiedzin chorych we wszystkich oddziałach szpitalnych, ze względu na bezpieczeństwo naszych pacjentów – informuje doktor Joanna Chilińska, p.o. dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, gdzie od wtorku przebywa w izolatce kobieta z podejrzeniem wystąpienia koronawirusa. - W czwartek poznaliśmy wyniki badania z laboratorium Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie: są ujemne na obecność koronawirusa. W piątek lekarze zdecydują, czy pani będzie izolowana. Co do wizyt: wyjątkiem są rodzice, opiekujący się dziećmi na oddziale pediatrycznym, i opiekunowie osób niepełnosprawnych. Drzwi na oddziały mają być pozamykane.
Podejrzenie koronawirusa
W szpitalu w Łomży znajduje się kobieta, wobec której zastosowano procedurę jak w przypadku wystąpienia koronawirusa. Kobieta przyjechała z Brukseli, miała gorączkę powyżej 40 stopni i uskarżała się na ból gardła. Lekarze zdecydowali o pobraniu od niej wymazu, który przekazano do badań w Państwowym Zakładzie Higieny w Warszawie.
Koronawirus z Chin i z Włoch nie sieje paniki w szpitalu
- Sytuacja jest dynamiczna, lekarze ciągle kogoś przyjmują albo wypisują, ale u żadnego z naszych pacjentów nie wykryto zakażenia koronawirusem – uspokaja doktor Henryk Perkowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Szpitala Wojewódzkiego w Łomży. P.o. dyrektora dr Joanna Chilińska i dr Piotr Owłasiuk, lekarz chorób zakaźnych i przewodniczący zespołu ds. zakażeń szpitalnych, zostali wezwani na naradę w czwartek o godz. 13. 30 do wojewody podlaskiego... Na 20 łóżek w oddziale obserwacyjno-zakaźnym szpitala w Łomży wolnych w piątek jest połowa, a na oddziale płucnym z 30-oma miejscami tylko jedno łóżko czekało na chorego z infekcją. Doktor Perkowski radzi, by nie siać paniki, a dr Chilińska informuje, że objętych obserwacją jest ok. 10 osób w Łomży i powiecie.
Detoks alkoholowy - od tego zaczyna się abstynencja
W przeciwieństwie do alkoholików, których w Polsce jest ok. 800 tysięcy i 3 milionów osób spożywających alkohol w sposób szkodliwy abstynentów jest niewielu. Szacuje się, że wśród mężczyzn nie pije ok.10% badanych osób, a pań ok. 20%. Alkohol potrafi zawładnąć życiem i uzależnić. Jak zacząć odzyskiwać kontrolę? W artykule dowiesz się o detoksie alkoholowym, jego wykonaniu w klinice i efektach.
Koronawirusa w Łomży nie ma, ale strach jest
W łazienkach łomżyńskiego ratusza wystawiono specjalne mydła dezynfekujące i wywieszono instrukcje mycia rąk. Wśród pracowników jest obawa... Wiceprezydent miasta, który kilka dni spędził na wycieczce w Północnych Włoszech, trafił na 14-dniową domową obserwację. - Na dzień dzisiejszy nie ma w Łomży i Powiecie Łomżyńskim osób, które miałyby objawy wskazujące na zakażenie koronawirusem – podkreśla dr Artur Arszułowicz, kierownik sekcji epidemiologicznej Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Łomży. Potwierdza, że pod nadzorem Inspekcji jest kilka osób.
Jeśli byłeś w Północnych Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i...
W związku z podejrzeniem zakażeniem koronawirusem 20 osób przebywa w Polsce na szpitalnej obserwacji, 14 objętych jest kwarantanną, a 681 jest w kontakcie z Państwową Stacją Sanitarną. Główny Inspektor Sanitarny kraju wydał specjalną informacje dla osób powracających z Północnych Włoch, która kolportowana przez stacje sanitarne w całym kraju. GIS podaje, że „na chwilę obecną, nie ma uzasadnienia dla podejmowania nadmiernych działań typu kwarantannowanie osób powracających z regionów Północnych Włoch, odmawianie udziału w zajęciach szkolnych oraz zamykanie szkół.