Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 21 września 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Radny może być tylko w jednym klubie

Radny może należeć tylko do jednego klubu, a te mogą tworzyć się na zasadach określonych w statucie gminy, a nie na podstawie kryteriów społecznych czy środowiskowych – uznał wojewoda podlaski. Jan Dobrzyński w trybie nadzoru jaki sprawuje nad uchwałami podejmowanymi przez samorządy unieważnił właśnie jeden z zapisów uchwały wprowadzające zmiany w Statucie Gminy Nowe Piekuty.

Rada Gminy regulując problematykę tworzenia i funkcjonowania klubów radnych ustaliła, iż radni mogą łączyć się w kluby tworzone na podstawie określonych kryteriów, jak w szczególności kryteria społeczne lub środowiskowe, i że radny może należeć do dowolnej liczby klubów.
Zdaniem prawników wojewody oba zapisy są niezgodne z prawem. Zgodnie z postanowieniami art. 23 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym radni mogą tworzyć kluby radnych, działające na zasadach określonych w statucie gminy. W związku z powyższym rada może ustalić tylko i wyłącznie zasady, które stanowią podstawę funkcjonowania lub konstrukcji klubów, nie jest upoważniona natomiast do określania kryteriów służących za podstawę łączenia się radnych w kluby. Przynależność do klubu jest dobrowolna, a zatem każdy radny samodzielnie wybiera klub, który chce tworzyć i brać udział w jego funkcjonowaniu.
Ponadto umożliwienie radnym przynależności do dowolnej liczby klubów w ocenie prawników urzędu wojewódzkiego nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa oraz kłóci się z ideą tworzenia i funkcjonowania klubów, które skupiają ludzi określonego środowiska o określonych zainteresowaniach lub poglądach – podkreśla w uzasadnieniu wojewoda.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę