Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

„Mamy być godnymi uznania świadkami Boga żywego"- takie słowa skierował bp Stefanek do kapłanów

Główne zdjęcie
Bp Stanisław Stefanek

- Kapłaństwa nie można rozpisywać na role zawodowe – mówił w łomżyńskiej katedrze bp Stanisław Stefanek. Pasterz diecezji łomżyńskiej przewodniczył wielkoczwartkowej Mszy św. Krzyżma. Do zgromadzonych w katedrze kapłanów z całej diecezji apelował: „Mamy być godnymi uznania świadkami Boga żywego”. W homilii bp Stefanek wskazał na istotę kapłaństwa. Przypomniał, że wierni świeccy postrzegają kapłanów jako nauczycieli religii, „z tytułem zawodowym wpisanym w umowy o prace”.

Duchowni przechodzą kolejne stopnie awansu zawodowego, a do ich uszu dociera lansowany ostatnio pomysł, tzw(-e) – jak stwierdził biskup Stefanek - rozdwojenie jaźni: czym innym jest życie prywatne, a czym innym głoszone poglądy. - Świadek Boga żywego nie głosi poglądów – ale całą swoją istotą życiem, słowem, świadomością i czynem jest uosobieniem zbawczego dzieła Chrystusa – podkreślił dobitnie bp Stanisław Stefanek. BiskupStanisław zwrócił się do przyszłych kapłanów. Zaznaczył, że nauka w seminarium jest ważnym przygotowaniem do drogi kapłańskiej.
- Kapłan, w każdej sferze, powinien być „świadkiem Boga żywego aż do ostatniego tchnienia na tej ziemi” - przekonywał pasterz łomżyński. Przypomniał, że takie stwierdzenia jak: życie na próbę czy bycie w wieku nieużytecznym nie dotyczą kapłaństwa. - Bycie kapłanem to znacznie więcej niż awans zawodowy – przekonywał pasterz łomżyński.
Bp Stefanek wymienił też słabości kapłańskie. - Najsłabszym punktem kapłańskiej pracy jest brak konsekwencji w realizowaniu już ustaleniu programów – mówił pasterz. Jako powód wskazał m.in. słabą aktywności wiernych świeckich.
Po homilii zgromadzeni w katedrze księża odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Jednym z obrzędów towarzyszących Mszy św. Krzyżma było poświęcenie olejów.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę