Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 kwietnia 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Dziś drugi, ostatni dzień Świąt Wielkanocnych - Lany Poniedziałek

Staropolski to obyczaj, żebyś wiedział i nie krzyczał, gdy w Wielkanoc, w drugie święto będziesz kurtkę miał zmokniętą. Dziś drugi dzień świąt wielkanocnych. Lany Poniedziałek, Śmigus-dyngus, Oblewanka, Polewanka, dzień świętego Lejka-to najczęściej spotykane nazwy pierwszego dnia po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.Tego dnia idziemy do kościoła, spotykamy się z rodziną i znajomymi a także polewamy się wodą. Drugi dzień świąt Wielkanocy to w Polsce dzień wolny od pracy. Poniedziałek należy do oktawy świątecznej i również dziś czcimy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią- podkreśla wikariusz biskupi ks. prałat Jan Sołowianiuk.

Tradycja lania wodą nawet obcych nam ludzi, wywodzi sie z praktyk pogańskich i symbolizuje budzenie się przyrody do życia. W niektórych regionach Polski w poniedziałek wielkanocny gospodarze pokrapiają woda święconą pola uprawne, aby rodziły obfite plony. Na wsiach oprócz polewania wodą popularne jest robienie psikusów takich jak zamienianie bram czy chowanie wiader z wodą.
Poniedziałek Wielkanocny na Kurpiach był dniem spotkań towarzyskich. Tego dnia odwiedzano dalekich krewnych i wspólnie wykonywano pisanki. Służyły one później do zabawy. Popularny był na Kurpiach zwyczaj tzw. wykupu. Dzieci udawały się do swoich rodziców chrzestnych z życzeniami i w zamian za to otrzymywały pisanki. Innym zwyczajem było robienie psikusów sąsiadom, chowając im np. narzędzia lub inne przedmioty. W poniedziałek wszyscy oblewali się wodą. Oblana przez chłopca dziewczyna obdarowywała go jajkami. Panna, której nikt nie zmoczył miała pozostać w stanie wolnym przez najbliższy rok.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę