sobota, 21 października 2017 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Dziś drugi, ostatni dzień Świąt Wielkanocnych - Lany Poniedziałek

Staropolski to obyczaj, żebyś wiedział i nie krzyczał, gdy w Wielkanoc, w drugie święto będziesz kurtkę miał zmokniętą. Dziś drugi dzień świąt wielkanocnych. Lany Poniedziałek, Śmigus-dyngus, Oblewanka, Polewanka, dzień świętego Lejka-to najczęściej spotykane nazwy pierwszego dnia po Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego.Tego dnia idziemy do kościoła, spotykamy się z rodziną i znajomymi a także polewamy się wodą. Drugi dzień świąt Wielkanocy to w Polsce dzień wolny od pracy. Poniedziałek należy do oktawy świątecznej i również dziś czcimy zwycięstwo Jezusa nad śmiercią- podkreśla wikariusz biskupi ks. prałat Jan Sołowianiuk.

Tradycja lania wodą nawet obcych nam ludzi, wywodzi sie z praktyk pogańskich i symbolizuje budzenie się przyrody do życia. W niektórych regionach Polski w poniedziałek wielkanocny gospodarze pokrapiają woda święconą pola uprawne, aby rodziły obfite plony. Na wsiach oprócz polewania wodą popularne jest robienie psikusów takich jak zamienianie bram czy chowanie wiader z wodą.
Poniedziałek Wielkanocny na Kurpiach był dniem spotkań towarzyskich. Tego dnia odwiedzano dalekich krewnych i wspólnie wykonywano pisanki. Służyły one później do zabawy. Popularny był na Kurpiach zwyczaj tzw. wykupu. Dzieci udawały się do swoich rodziców chrzestnych z życzeniami i w zamian za to otrzymywały pisanki. Innym zwyczajem było robienie psikusów sąsiadom, chowając im np. narzędzia lub inne przedmioty. W poniedziałek wszyscy oblewali się wodą. Oblana przez chłopca dziewczyna obdarowywała go jajkami. Panna, której nikt nie zmoczył miała pozostać w stanie wolnym przez najbliższy rok.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0