Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 13 czerwca 2024 napisz DONOS@

Czy w kosmosie biegają psy?

W ramach XX Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki do Łomży przyjedzie Planetobus, którego załoga z ochotą odpowie na wiele pytań dotyczących kosmosu. Ciekawi mogą zapytać w czwartek 15 maja w Akademii Łomżyńskiej przy ul. Akademickiej 14.

Mobilne planetarium Kopernika w łomżyńskiej Strefie SOWA

By poczuć się jak astronom, wystarczy podnieść głowę i spojrzeć w niebo. Jak wyglądają najbardziej znane gwiazdozbiory? Gdzie ich szukać? Czy warto? Jest okazja, by się przekonać! Planetobus z Centrum Nauki Kopernik przemierza Polskę wszerz i wzdłuż, by spotkać się z dziećmi i młodzieżą. I tak 16 maja pojawi się w Akademii Łomżyńskiej na zaproszenie tamtejszej Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności z okazji Podlaskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Te dwie przestrzenie – mobilnego planetarium i Strefy SOWA twórczo się uzupełniają, inspirują młodych ludzi do samodzielnego eksperymentowania i uważnych obserwacji pokazując świat nauki w przyjaznej formie.

Wszyscy możemy być astronomami! 

Ekipa Planetobusu będzie do tego zachęcać, bo astronomia to fascynująca i łatwo dostępna dziedzina nauki. Do obserwacji nieba nie jest potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Wystarczy w bezchmurny wieczór wybrać się w ciemne miejsce, spojrzeć w górę i skupić wzrok. Pomocne są także specjalne aplikacje na smartfony, ułatwiające identyfikację konkretnych gwiazd i innych obiektów. Wszyscy uczestniczący w nieodpłatnych pokazach mobilnego planetarium otrzymają „Poradnik młodego naukowca - Planetobus”, pełen astronomicznych ciekawostek, informacji o gwiazdach i planetach oraz eksperymentów, które można samodzielnie wykonać w domu.  

 

Co przywozi Planetobus? 

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o  średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie i przedszkolaki zobaczą między innymi gwiazdozbiory: Psy Gończe, Warkocz Bereniki, Wolarz, Lew  i Mały Lwa. Zawarte w nich gwiazdy Cor Caroli, Kłos, Regulus oraz Arkur. Dodatkowo także galaktyki, takie jak WIR czy Sombrero.

Zaplanujcie dzień pełen odkryć!

Obserwacje nieba i podążanie szlakiem gwiazd i galaktyk warto połączyć z wizytą w rybnickiej Strefie Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności, w której dzięki interaktywnym i angażującym eksponatom na wystawie, można zrozumieć zjawiska rządzące światem nauki i przyrody. Część Strefy zwana Majsternią pomoże odkryć w sobie konstruktora. Do Strefy SOWA zostały przeniesione najlepsze doświadczenia wystawiennicze Centrum Nauki Kopernik, dlatego szczególnie cieszy, że mieszkańcy Łomży będą mieli okazję spędzić dzień pełen naukowych wrażeń dzięki wizycie w Planetobusie i Strefie SOWA.

 

Wspólny Program Ministra Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Nauki na podstawie umowy z dnia 23 października 2023 r. Nr MEiN/2023/DPI/3079. W roku 2024 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę