Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 maja 2024 napisz DONOS@

Triumf Redaktor Szczęsnej w Konkursie „Załomżenie”

Główne zdjęcie
Gabriela Szczęsna

Główną nagrodę 5. Konkursu Fotograficznego „Załomżenie” zdobyła redaktor Gabriela Szczęsna z Tygodnika Regionalnego „Kontakty”, która zgłosiła cykl zdjęć pt. „My z podwórka Dworna 5”. Tę tajemniczą, ozdobną bramę i długi dziedziniec wewnętrzny z basztą klatki schodowej w głębi pozna niejeden łomżyniak, gdyż zwracały uwagę oryginalnym wyglądem przez dziesiątki lat. Pomysłowa Autorka odebrała dyplom z licznym gronem wyróżnionych na spotkaniu świąteczno-noworocznym Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, jakie w sobotę odbyło się w II LO przy pl. Kościuszki.

Strojne choinki ze światełkami przy scenie stworzyły nastój w auli II LO. Krawędzie podwyższenia i parapety wyłożono śnieżnobiałą watą, na której czarowały piękne, duże, ozdobne bombki. Łukasz Sobczyński z zespołu teatralno-wokalnego The Larks wyśpiewał delikatnie to, co pomyśleli goście: „Niech pierwsza gwiazda błyśnie, by do spotkania wszystkim nam powód dać... Do mamy chcesz i taty, lecz dzisiaj to już światy dwa. Chwała na wysokości, dziecięcy słychać śpiew, niebiański pokój płynie do naszych serc...” - których w piersiach na sali biło około 100 do melodii TGD. Uczennice i uczniowie II LO zaśpiewali po polsku i angielsku piosenki świąteczne: „Santa Baby”, „Snow Man”,„Rocking  on the Christmas Tree”. Atmosferę spotkania trafnie oddała piosenka Blue Cafe: „Każdy dzieckiem staje się jak w białym śnie... Wszyscy razem są kolejny rok. Płonie życzeń moc. Każdy tęskni za tym dniem, gdy znowu tyle serc połączy się...” Redaktor Maria Tocka z „Kontaktów” była przewodniczką sentymentalnej wędrówki do wspomnień jako wiceprezes oddziału TPZŁ w Łomży.

„Ukazała prawdziwe życie mieszkańców miasta”
W eleganckiej, czarnej sukni do ziemi i w długim naszyjniku z pereł zadawała szyku, jak wiele pań na karnawałowym przyjęciu. - TPZŁ przez 65 lat pielęgnuje pamięć o ludziach z Łomży: zwykłych i niezwykłych, którzy zapisali się w historii miasta i kraju – mówiła dr Maria Bauchrowicz-Tocka. Przypomniała o wydawnictwach Towarzystwa, odświeżających i popularyzujących historię regionu, wydarzenia kulturalne i obyczaje. Głos zabrał też prezes TPZŁ Józef Babiel, któremu w rozdawaniu dyplomów pomógł wiceprezes Wawrzyniec Kłosiński.

W sumie na 5 edycji konkursu „Załomżenie” wpłynęło około 1000 zdjęć. Organizatorzy planują zaprezentować część w listopadzie w albumie na 65 lat TPZŁ. Zdjęcia ocenili: malarka Teresa Adamowska, historyk prof. Adam Czesław Dobroński, fotografowie: Mirosław Kucisz z Gabs Foto i Marek Maliszewski z 4lomza.pl, i Józef Babiel jako sekretarz jury. Omówiono 162 fotografie konkursowe: 144 w kategorii „Łomża dziś” i 18 fotografii w „Łomża dawniej”. Jak uzasadniał Marek Kucisz, jury doceniło cykl red. Szczęsnej za naturalność na zdjęciach, sytuacje nie były pozowane, dzięki czemu autorce udało się pokazać prawdziwe życie mieszkańców miasta.

Redaktor Szczęsna wspominała w rozmowie z 4lomza.pl, że 16. lipca w 1998 r. był piękny, słoneczny dzień. Na podwórku przy Dwornej 5 biegały dzieci, mieszkańcy prowadzili rozmowy. Zabawiła tam kilka godzin, poznała ludzi i robiła zdjęcia. - W moim zawodzie potrzebna jest odwaga, a przez ponad 24 lata nie odważyłam się pokazać tamtych fotografii – zastanawiała się nad tajnikami motywacji do tworzenia i prezentowania dokonań. - Jak niektórzy piszą do szuflady, tak ja sfotografowałam do szuflady... Jest nadzieja, że Pani Redaktor zechce jeszcze nieraz uchylić drzwi do swego archiwum fotograficznego, bo często wyruszała na miasto z aparatem, podobnie jak Gabor Lorinczy. Fotoreporter „Kontaktów” i „Gazety Współczesnej” został wyróżniony za zdjęcia z 1977 r. Zrobił je w piwnicy domu przy Nowogrodzkiej 5, na wprost Bernatowicza, gdzie mieściła się katownia ubecka po wojnie. Więźniowie wydrapywali w latach 50. napisy w tynku na ścianach. 

Łomża dzisiejsza i dawniejsza
Jury przyznało wyróżnienia: Annie Jankowskiej za fotografię  „Widok na Narew”; Agacie Gaickiej - Sagała za „Okienko i panienka”; Gaborowi Lörinczemu za: „Szef wykopalisk na Starym Rynku”, „Fragment kilkusetletniej studni na Starym Rynku”, „Miejsce kilkuwiekowej karczmy na Starym Rynku”- odkrycia archeologów w 2020 r.; Patrykowi Modzelewskiemu za: „Skok”, „Skupienie”, „Mistrz przy pracy”; Romanowi Świerżewskiemu za „Jadwiga Solińska”; Annie Urban - Górnik za zestaw „Łomżyńskie Aniołki”; Agnieszce Zielewicz za: „Ludwik do domu”, „Bezpieczna zebra”, „Czas zadumy”; Joannie Klama za „Łomżyńskie safari”; Andrzejowi Męczkowskiemu za „Bobrzy księżyc nad kościołem w Piątnicy”; Tomaszowi Roszkowskiemu za „Jogging koński”. Jury oprócz zdjęć na temat Łomży dzisiejszej wyróżniło prace o Łomży znacznie dawniejszej: Antoni Janicki za fotografię „Ostatnia dorożka” konna; Gabor Lörinczy za „Nowogrodzka 5”; Gabriela Szczęsna za „Portrety” - 4 zdjęcia z końca XIX w. i początku XX w., m.in., jedno autorstwa Tyburcego Chodźki. Nagroda główna 5. „Załomżenia” wynosiła 2 tysiące zł netto, zaś wyróżnienia od 200 zł do 500 zł. Konkurs zrealizowany został przy finansowym wsparciu prezydenta Łomży.

„Ojcze nasz” w intencji pokoju w Polsce i Ukrainie
Wzruszającym momentem spotkania była łomżyńska galeria pamięci: cykl fotografii portretowych, jakie gromadzi rok po roku Józef Babiel. Szczególnie dotkliwe było przypominanie sobie Zmarłych w latach ostatnich, np. muzyk Jan Suchodoła, tancerz Kazimierz Pawczyński, malarze: Kazimierz Wojewoda i Henryk Osicki, organista Katedry Stanisław Winiarski, historyk ks. Witold Jemielity, muzykoterapeutka Anna Starachowska... Zdjęć na ekranie Wielkich Nieobecnych sunęły dziesiątki, stąd rodziła się nieuchronna refleksja, czy ktoś po Nich zdoła przejąć pałeczkę w sztafecie pokoleń.

Biskup Tadeusz Bronakowski apelował o refleksję, czy prawda Bożego Narodzeniu ma odpowiedź w naszych sercach, życiu osobistym, rodzinnym, społecznym... Zebrani odmówili „Ojcze nasz” w intencji pokoju w Polsce, na Ukrainie, którą 24. lutego 2022 r. zaatakowała Rosja, i na świecie. Za dusze Zmarłych zmówiono „Zdrowaś Mario” i „Wieczny odpoczynek”. Głos zabrali politycy: poseł PiS i wiceminister rolnictwa Lech Kołakowski i Jacek Piorunek, działacz Platformy Obywatelskiej.

Przy schodach na parterze II LO potrzeba poręczy 
W korytarzu na gości czekały stoły z pysznymi pączkami, rogalikami, mandarynkami. Starsi ludzie z trudem pokonywali z laseczkami lub idąc z kimś pod rękę wysokie i długie stopnie schodów, jakie wiodą od poziomu drzwi wejściowych przy szatni na wyniesiony parter. Niektórzy schodzili prawie na czworakach, bojąc się upadku z wysokości, choć nie o takiej chwale śpiewali uczniowie z II LO. Czas najwyższy zadbać o poręcze, które uchronią przed upadkiem, wypadkiem nie tylko 94-latków. Przypomnijmy: w zabytkowym, ponad 100-letnim gmachu odbywają się głosowania do wyborów. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Betlejem Łomżyńskie

Towarzyska troska o tradycję, kulturę i obyczaje

Seniorzy TPZŁ dzielą się opłatkiem i nadzieją na progres

Maria Konopka to nowy prezes Oddziału TPZŁ w Łomży

Józef Babiel został nowym Prezesem Zarządu TPZŁ

Józef Babiel: harcerz, społecznik TPZŁ i mistrz ceremonii

Honory od Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej

Księżna Donata

Foto: Gabriela Szczęsna
Foto: Nagrodzona praca Gabrieli Szczęsnej w konkursie
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Maria Bauchrowicz – Tocka
Foto:
Foto:
Foto: Józef Babiel, prezes ZG TPZŁ
Foto:
Foto: Gabor Lorinczy
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Gabriela Szczęsna
Foto: Nagrodzeni w konkursie
Foto: Bp Tadeusz Bronakowski
Foto: Lech Kołakowski
Foto: Jacek Piorunek
Foto: Maria Bauchrowicz – Tocka i Józef Babiel
Foto: Nagrodzona praca Gabrieli Szczęsnej w konkursie
Foto: Nagrodzona praca Gabrieli Szczęsnej w konkursie

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę