Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 08 maja 2021 napisz DONOS@

Towarzyska troska o tradycję, kulturę i obyczaje

Główne zdjęcie
Szczere życzenia, szczere pocałunki

- Łomża może Baden-Baden nie będzie, ale przypomina małe Los Angeles: takie morze światełek mieszkańców, rodzin, domów... widzimy, kiedy wjeżdża się nocą od Piątnicy lub Śniadowa – mówił wzruszonym łomżyniakom bp Janusz Stepnowski, który gościł na dorocznym spotkaniu oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Łomży, największego z 13 oddziałów w Polsce, na jakie przybyło ponad 170 gości do auli im. Hanki Bielickiej II LO w Łomży. - Bóg Wam zapłać za pielęgnowanie wizerunku naszej współczesnej Łomży i bogatej historii, która wypływa z tej ziemi...

Noworoczne spotkania oddziału TPZŁ w karnawale połączone są z dzieleniem się opłatkiem, jakim już wcześniej szacowni goście dzielili się w swych zakładach pracy, firmach, instytucjach i domach.
- W tym pędzącym świecie w okresie Bożego Narodzenia jest taki czas, aby się zatrzymać, składać dobre życzenia i spotykać w miłym gronie przyjaciół i ludzi życzliwych – witała gości Krystyna Michalczyk – Kondratowicz, prezes oddziału TPZŁ w Łomży i wieloletni prokurator okręgowy w stanie spoczynku, wymieniając przedstawicieli grup zawodowych w auli: od rektorów i profesorów, lekarzy, prawników, dyrektorów szkół, nauczycieli przez aktorów, ludzi kultury po przedsiębiorców i bankowców. - Emerytów nie witamy, bo na emeryturze też jest się nauczycielem czy prawnikiem.
Tak humorystyczne podejście do kwestii wieku rozbawiło salę, na której przynajmniej polowa gości zdawała się mieć lat 70 czy 80 - Nie kłócimy się, łączy nas miłość do Ziemi Łomżyńskiej i Łomży – kontynuowała prezes Michalczyk - Kondratowicz. - Dbamy o jej tradycję, kulturę i obyczaje.
Redaktor Maria Tocka przypomniała, że tradycyjnie artystyczne zaproszenia na spotkanie to dzieło malarza łomżyńskiego Przemysława Karwowskiego, który namalował Świętą Rodzinę w drodze.

Wdzięczni za promień słońca za oknem
„W straszne grzechy wpadła Ziemia, pełno wszędzie jest zgorszenia. Jedni piją, drudzy palą, inni się do dziewczyn smalą...” - tak ponury obraz degrengolady daje już na początku szatan, w którego wcielił się Patryk Zalewski, wkrótce 17-latek z Technikum Ekonomicznego, oplątany przez kilka łaknących zabawy i męskiego wdzięku dziewcząt. - Wystawialiśmy już nasze jasełka w szkole trzy razy, ale w auli była bardziej wymagająca, dorosła i dojrzała widownia – dzielił się wrażeniami po spektaklu chłopiec. - Do tremy już się przyzwyczailiśmy. A diagnoza społeczna i moralna...? Ja tak nie uważam, że Ziemię zalewa tylko i wyłącznie zło. Wśród młodych czy starych są i tacy, i dobrzy.
Symptomatyczne były reakcje wzruszonej widowni na sceny wartko toczącego się przedstawienia, jakie młodzież teatralnie i wokalnie przygotowała pod kierunkiem aktora Tomasza Rynkowskiego i opieką nauczycieli „Ekonomika”: religii Ewy Przestępskiej i historii Krzysztofa Domalewskiego. Powaga i uwaga w trakcie oglądania popisów młodzieży, uśmiech na myśl o własnej młodości, skry w oku, czasem łza wzruszenia, gdy Maryja (Klaudia Piaścik) i Józef (Dariusz Domurat) po długiej wędrówce znajdują stajenkę przy Zjeździe, gdzie łomżyńscy pasterze nic oprócz pokłonu nie mają. - Podobała mi się tak nowoczesna forma jasełek, przepleciona lekko z klasycznymi – oceniał „fach” rówieśników Paweł Wiski, absolwent PG nr 1 i uczeń II LO, występujący także w przedstawieniach szkolnych. - Oklaski widowni i obraz ze sceny publiczności pozostaną w sercach młodych aktorów.
- Cieszę się, że tak liczne grono zjawiło się, aby uścisnąć dłonie, powiedzieć sobie serdeczne słowa, złożyć życzenia najbliższe, najcieplejsze, najszczersze... - mówił prezes Zarządu Głównego TPZŁ i wieloletni dyrektor I LO w Łomży Zygmunt Zdanowicz, przybyły na to kolędowo-karnawałowe spotkanie z małżonką. - Zawsze jesteśmy wdzięczni, gdy możemy spojrzeć na promienie słońca za oknem... Wdzięczni, gdy przeżyjemy dzień bez trosk i kłopotów - niech znikną w ciemności nocy...  A potem opłatek - jak śnieg biały, co ledwo sypnął za oknem, i lekki jak cukier puder na pączkach. Przy kawie było o czym rozmawiać: o występach młodzieży, przemowach dorosłych i o inicjatywie Lokalnej Organizacji Turystycznej nt. Roku Adama Chętnika, patrona skansenu w Nowogrodzie.

Mirosław R. Derewońko

210407125521.jpg
Foto: Szczere życzenia, szczere pocałunki
Foto:
Foto: Grupa teatralna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży
Foto:
Foto: Grupa teatralna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży
Foto: Grupa teatralna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży
Foto: Grupa teatralna Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących w Łomży
Foto: Kolęda dla nieobecnych ...
Foto: Poseł RP Lech Antoni Kołakowski
Foto: Krystyna Michalczyk – Kondratowicz (prezes oddziału TPZŁ w Łomży) i Zygmunt Zdanowicz (prezes Zarządu Głównego TPZŁ i wieloletni dyrektor I LO w Łomży)
Foto: Biskup łomżyński Janusz Stepnowski wpisuje się do kroniki oddziału łomżyńskiego TPZŁ, którą od 2010 roku prowadzi Stanisław Ogrodnik
Foto: Bernadeta Krynicka wpisuje się do kroniki oddziału łomżyńskiego TPZŁ
Foto: Biskup łomżyński Janusz Stepnowski
Foto:
Foto: Biskup łomżyński Janusz Stepnowski i poseł RP Lech Antoni Kołakowski
Foto:
Foto: Andrzej Wszeborowski i biskup Tadeusz Bronakowski
Foto:
Foto: Aula im. Hanki Bielickiej w II LO w Łomży
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Profesor Henryka Sędziak, biskup Tadeusz Bronakowski i Józef Przybylski (dyrektor II LO w Łomży)

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę