Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Honory od Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej

- Jestem szczerze wzruszona, bo wiem, że to najwyższe „odznaczenie” w naszym Stowarzyszeniu - mówi Krystyna Michalczyk-Kondratowicz, która była prezesem Oddziału Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w Łomży i została w sobotę wyróżniona tytułem Honorowego Członka TPZŁ. Podczas uroczystości w Muzeum Północno-Mazowieckim panowała podniosła i zarazem rodzinna atmosfera, gdyż działacze znają się od dziesiątków lat i nieraz współpracowali na niwie zawodowej, kulturalnej i społecznej. Zaszczytem honorowego członkostwa obdarowano jeszcze 4 społeczników.

Do sali wykładowej na parterze Muzeum przybyło przed południem około 20 osób z Towarzystwa TPZŁ, które w przyszłym roku może  świętować 65 lat działalności. XXXI Walny Zjazd Delegatów TPZŁ, odbywający się w czerwcu 2022 r. w auli I LO w Łomży, upoważnił Radę Główną TPZŁ do przyjęcia programu działania Towarzystwa na lata 2022 – 2025. Po uroczystości wręczenia 5 aktów honorowego członkostwa, co przebiegło w urzekającej sali historii Łomży na piętrze, Rada Główna TPZŁ jednogłośnie przyjęła uchwałę z programem przyszłości, o czym napisze wkrótce 4lomza.pl.

„Jestem jedną z setek świetnych osób...”

Jak w życiu rodzinnym i społecznym bywa, na radość istnienia i wspomnienia żyjących położył się cień śmierci wieloletnich działaczy TPZŁ, których uhonorowano chwilą zadumy w ciszy: 25. lipca zmarł Andrzej Tomaszewski z Oddziału w Koszalinie, zaś 13. października – Bogdan Sobociński z Oddziału w Zambrowie. W tym roku wybrany nowy prezes TPZŁ Józef Babiel przypomniał, że 11. XI 1958 r. powstało w Warszawie Towarzystwo. Sala muzealna została tak pięknie zaprojektowana, pełna pamiątek, zdjęć i dokumentów, że naturalnie i wymownie unaoczniała idee TPZŁ: pamiętać o bogatej historii Łomży, o wielkich ludziach stąd pochodzących i atmosferze dawnej świetności. Na monitorze zaprezentowano biało-czarny filmik Polskiej Kroniki Filmowej z czerwca 1958 r., kiedy zorganizowano 1000-lecie Łomży (nie potrafię wyjaśnić, czemu ta rocznica). Wśród oglądających archiwalną relację byli około 60-, 70- i 80-kilkulatkowie, więc wóz drabiniasty w środku miasta czy magistrat z 1826 r. bez ratusza nowoczesnego, dziś znanego, budziły rozbawienie z nutką nostalgii.

Dotychczas TPZŁ przyznało 66 tytułów honorowych. Otrzymali je, np.: archiwista profesor Piotr Bańkowski, etnograf Adam Chętnik, ekonomista Edward Ciborowski, prawnik Bohdan Winiarski, historyk Witold Suchodolski, autorka monografii Łomży Donata Godlewska... Prokurator Krystyna Michalczyk – Kondratowicz skromnie powiedziała, że jest jedną z setek świetnych osób, które tyle dobrego zrobiły dla rodzinnego miasta. Laureatka chce, by Łomża piękniała, była doceniana i stała się ośrodkiem kulturalnym i intelektualnym. - Obie nagrody cenię jednakowo – wspomniała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za pracę zawodową z rąk prezydenta Al. Kwaśniewskiego.

„Zygmuncie, jesteś niezastąpiony...”

Inżynier elektryk Andrzej Bebłowski należy do TPZŁ od 1970 r. Urodził się w Łomży 6 lat przed wojną. Gdy dostał sms od wiceprezesa TPZŁ Wawrzyńca Kłosińskiego, że jest wyróżniony tytułem honorowym, wyszeptał jak Francois Mitterrand na wieść o prezydenturze: „Ale numer”. Opowiadał o Akademickim Kole Łomżan w Warszawie i wspominał np. Jerzego Remiszewskiego i Lubomira Plebańskiego. Mama Pana Bebłowskiego Stanisława Kozłowska była absolwentką Gimnazjum im. Konopnickiej i należała do TPZŁ, a tata Mieczysław ukończył Szkołę średnią i jest na nieopisanym zdjęciu 13 maturzystów z 1919 r., których syn umie nazwać – widział to zdjęcie w zbiorach I LO w Łomży. Inżynier ze swadą i szczyptą humoru wyjawiał, jak ściskał rękę Adam Chętnika i podziwiał aktorki: Tolę Mankiewiczównę i tańczył na balu Zjazdu Łomżyniaków w Łomży z Hanką Bielicką.

Trzeci uhonorowany działacz TPZŁo to Jerzy Kierażyński,którego jako obywatela wyróżniają trzy miłości: do Miasta Łomża, TPZŁ, ŁKS. Absolwent Technikum Weterynaryjnego tańczył w zespole.

„Jesteśmy obaj spod znaku raka”

Józef Przybylski zawitał do Łomży w 1966 r. 24 godziny podróży z Przemyśla, 6 godzin pociągiem z Warszawy. - Łomża spodobała mi się od pierwszej chwili: baraczek stacji, tory się kończą, koniec świata – wspominał z humorem dawne dzieje współtwórca i pierwszy dyrektor II LO (w gmachu d. Gimnazjum Żeńskiego). - Jesteśmy obaj spod znaku raka, a to dobrzy ludzie – nawiązał do postaci Zygmunta Zdanowicza, prezesa Zarządu Głównego TPZŁ w latach 1998 – 2022 i dyrektora I LO w Łomży przy ul. Feliksa Bernatowicza od 1978 r. do 2005 r. O 85-letnim poprzedniku, matematyku i wychowawcy pokoleń wówczas młodych, a dzisiaj dojrzałych łomżyniaków i dzieci przyjezdnych, prezes Babiel twierdził: - Zygmuncie, jesteś niezastąpiony... Potwierdzi ten fakt niejedna i niejeden.

Szacownych działaczy TPZŁ w progach Muzeum witał, m.in., były dyrektor dr Jerzy Jastrzębski, a po wystawach na temat historii Łomży i przeszłości Żydów oprowadzał historyk Adam Sokołowski. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

 

Józef Babiel został nowym Prezesem Zarządu TPZŁ

Zacny Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz ma 85 lat

Maria Konopka to nowy prezes Oddziału TPZŁ w Łomży

Pamiętamy o Hance Bielickiej

TPZŁ przyznaje honorowe członkostwo i nagradza w konkursie

Współczesna i dawna Łomża wzrusza gości z Polski i świata

Pracowite życie dyrektora II LO Józefa Przybylskiego

Hala II LO otwarta dla sportowców i zakochanych

Towarzyska troska o tradycję, kulturę i obyczaje

Jak piękny sen 400 lat minęło jak jeden dzień...

Nauka i sztuka, wspomnienia i marzenia na 20-lecie II LO w Łomży

„W imię miłości, pokoju i pojednania...”

Rys historyczny

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę