Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

„To moja ziemia nad rzeką, a nie prezydenta Garlickiego”

Główne zdjęcie
Brzeg Narwi

Przesuwa się w czasie inwestycja nad Narwią na zbudowanie 2. części bulwaru od Portu Łomża do plaży przy nowym moście „Hubala”. Na dzień 17. listopada br. Miasto zakupiło 13 nieruchomości, składających się z 20 działek o powierzchni 1,3831 hektara. Tym samym do wykupienia pozostało 11 nieruchomości – tj. 18 działek o powierzchni 1,2239 ha. Pod budowę etapu II bulwaru trzeba 4,4185 hektara terenu. Miasto przesunęło na połowę stycznia 2023 r. termin przetargu na wyłonienie wykonawcy inwestycji, a w Starostwie odbywały się rozprawy administracyjne ws. wywłaszczenia.

Przypomnijmy: kilkunastu właścicieli działek, potrzebnych pod budowę 750 metrów II bulwaru od portu do plaży, nie zgodziło się na cenę za metr kwadratowy ziemi nad Narwią, jaką zaoferował im wiceprezydent Andrzej Garlicki. Wiosną 2022 r. mówiło się o kwotach rzędu 140-170 zł za mkw. Grupa mieszkańców skutecznie opierała się naciskom z Ratusza, aż Miasto wystąpiło do wojewody podlaskiego o wywłaszczenie opornych buntowników znad Narwi. Wojewoda Bohdan Paszkowski polecił prowadzenie procedury o wywłaszczenia staroście łomżyńskiemu Lechowi Szabłowskiemu. Zbuntowani Łomżyniacy doprowadzili przez to do wyznaczenia nowego rzeczoznawcy z Suwałk, a nie z Łomży jak poprzednio. W efekcie wyceny okazało się, że ziemia w Dolinie Narwi, tuż nad samą rzeką, jest dużo droższa niż proponował mieszkańcom Łomży wiceprezydent Garlicki. Na większości operatów od nowego rzeczoznawcy jest to około 260 zł za metr kwadratowy, dlatego jak na razie – formalnie rzecz ujmując – bunt właścicieli się opłacił.

- To moja ziemia nad rzeką, a nie prezydenta Garlickiego – mówi krótko Hanna Blusiewicz, jedna z inicjatorek solidarnego oporu.

Jedni deklarują wolę aktu, drudzy wolą wywłaszczenie 
We wtorek i środę minionego tygodnia w Starostwie odbywały się rozprawy administracyjne, jeden z etapów procedury wywłaszczeniowej. Właściciele działek zapoznali się z operatami i sprawdzali, czy wszystko w dokumentacji się zgadza. Prowadzono w sumie 8 rozpraw, a kilka ma wyznaczony termin na 25. listopada.

- Niektórzy mieszkańcy Łomży zgodzili się na tym etapie na podpisanie aktu notarialnego z Miastem, zaś wtedy starosta może umorzyć postępowanie w stosunku do tych osób – tłumaczy wicestarosta Maria Dziekońska. - Natomiast niektórzy mieszkańcy deklarują, że nie będą z Miastem podpisywać aktu notarialnego, i wobec nich może być podjęta decyzja o wywłaszczeniu.

Jednak na razie to deklaracje słowne. A jak będzie faktycznie, jeszcze nie wiadomo. Po rozprawach Starostwo Łomżyńskie rozsyła zawiadomienia, że właściciele mają teraz tydzień na zapoznanie się z całością dokumentacji, zgromadzonej przez ciągnący się od dobrego roku spór właścicieli działek nad Narwią z Miastem o faktyczną, rynkową cenę ziemi w okolicy ulic gen. Sikorskiego i Rybaki. Po terminie 7 dni od otrzymania pisma i jeżeli nie będzie zastrzeżeń właścicieli, starosta podejmie decyzję. - Dokładamy wszelkich starań, aby zachować obiektywizm – zapewnia Pani wicestarosta.  

W sumie na etap II bulwaru potrzeba 4 i pół hektara
Pod budowę nadnarwiańskich bulwarów potrzeba 4,4185 ha terenu, na który składa się 41 działek, w tym 3 o łącznej powierzchni 1,8115 ha należące wcześniej do Miasta. Jak wspomnieliśmy, przed tygodniem miasto miało zakupionych 20 działek, a na ewentualny zakup – w trybie notarialnym lub wywłaszczenia – czekało 18 działek. W poniedziałek, 21. listopada br. Urząd Miejski opublikował zarządzenia wiceprezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego o zakupieniu pod budowę bulwaru trzech działek za: 91 tysięcy 900 zł; 226 tys. 150 zł; 114 tys. 240 zł. Jednak wiceprezydent nie ujawnił ani wielkości terenu, ani ceny metra kwadratowego. W sumie Miasto wyda na grunty ponad 432 tys. zł.

47 000 000 złotych na bulwar od mostu do mostu...?
Prezydent Mariusz Chrzanowski chce nad rzeką prowadzić – jego zdaniem - kluczową inwestycję: zbudować parkingi, ścieżki rowerowe, piesze i edukacyjne, umocnić brzegi, odwodnić i oświetlić teren, postawić dużą – budynek - i małą architekturę, przebudować zbiornik wodny. Pieniądze na to może się znajdą, skoro jesienią 2021 r. Łomża dostała obietnicę z programu rządowego Polski Ład: ok. 38 milionów zł i wcześniej obietnicę 9 milionów zł Funduszy Norweskich. Ala zabetonowanie brzegów Narwi wymaga nadrzecznych terenów, których właściciele protestowali, że wiceprezydent Garlicki zaniżał ceny.

Magistrat w Łomży poinformował nas, że projekty zagospodarowania terenu bulwaru nadnarwiańskiego dostępne są pod adresem http://www.lomza.pl/index.php?wiad=11115. 4 miesiące temu w lipcu Ratusz potwierdził nam, że: „Podczas składania wniosku o wywłaszczenie, wystąpiono również o nadanie decyzji wywłaszczeniowej rygoru natychmiastowej wykonalności”. 

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Przetarg na budowę bulwarów ogłoszony, ale ...

List bezsilności na „betonozę”

Prezydent zastawił pułapkę na właścicieli gruntów, ale ludzie oczekują uczciwej ceny

Są miliony, nie ma ziemi

Ochrona, ostrożność, czy kumoterstwo?

Miasto kupuje działki pod bulwar

Kluczowa inwestycja prezydenta w powijakach

Jak uchronić zielony brzeg Narwi przed zalewem betonu?

Bulwar do plaży?

Ponad 9 milionów zł na budowę bulwaru w Łomży

Miliony wyrzucone w błoto i piach przy Porcie Łomża

Działka przy bulwarach sprzedana

Bulwar nad Narwią i Port Łomża oficjalnie otwarte i poświęcone

Nie będzie jelenia na otwarcie bulwaru

Bulwary skończone. Otwarcie dopiero 1 maja

Marzenia się spełnią...

Nadnarwiańskie fiasko

Nadnarwiańskie bulwary w Łomży


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę