Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@
Gazeta Bezcenna nr 139

Nadnarwiańskie fiasko

Zagospodarowanie nadnarwiańskich bulwarów miało być jednym z największych sukcesów ekipy Jerzego Brzezińskiego. Już w kilka miesięcy po objęciu urzędu prezydenta Łomży Brzeziński ogłosił otwarty konkurs na zagospodarowanie łomżyńskiego nabrzeża Narwi. Przed rokiem wyłoniono zwycięzcę, a teraz na pół roku przed końcem kadencji, prezydent zrezygnował z jego usług. Przez ponad rok nie powstało nic...

Nadnarwiańskie bulwary
Nadnarwiańskie bulwary
Zamówienie na przygotowanie dokumentacji pod realizację projektu zagospodarowania łomżyńskiego nabrzeża Narwi było nagrodą główną w ogłoszonym w 2004 roku otwartym konkursie. Na początku ubiegłego roku, po kilku miesiącach pracy, specjalna komisja wyłoniła jego zwycięzcę. Został nim architekt Krzysztof Domaradzki wraz z zespołem planistów z Warszawy i to właśnie ich opracowanie miało zostać zrealizowane... Nadnarwiańskie bulwary miały kosztować dziesiątki, miliony złotych i miały być budowane etapowo. Na początku trasa rowerowa i piesza wzdłuż brzegu rzeki... później - jeśli znalazłyby się pieniądze unijne – reszta.Tyle tylko, że jak dotychczas nic z tego nie wyszło i już nie wyjdzie. Władze miasta i zwycięzca konkursu przez rok nie potrafili się dogadać co do zakresu prac planistycznych. Architekt chciał od razu zaprojektować wszystko i wystawić rachunek. Prezydent proponował zlecenia na 1/5 zadania... 21 marca 2006 r. Jerzy Brzeziński wysłał do Zespołu Projektowego pod kierunkiem dra arch. Krzysztofa Domaradzkiego pismo, w którym poinformował, iż w związku z zaniechaniem współpracy „zmuszony jest do odwołania przyrzeczenia nagrody przewidzianej w regulaminie konkursu”. Oznacza to, że opracowana przez ten zespół koncepcja zagospodarowania łomżyńskiego nabrzeża Narwi nie będzie realizowana, bo pozostaje ona własnością projektanta.

Winni architekci(?)
Ratusz całą winą i odpowiedzialnością za zaistniałą sytuację obarcza warszawskich architektów. „Pomimo wielu działań ze strony pracowników Urzędu, mających na celu doprowadzenie do (...) opracowania dokumentacji projektowej brak było stosownego współdziałania ze strony Zespołu Projektowego” - napisał w odpowiedzi na nasze pytania Łukasz Czech z biura prasowego ratusza. „Zakres prac, jakimi zainteresowany był Urząd Miejski znany był zwycięzcy konkursu na zagospodarowanie bulwarów nadnarwiańskich już od 15 kwietnia 2005 roku. Od tego momentu wysłanych zostało przez pracowników Urzędu jeszcze wiele pism i ofert spotkań w celu wyjaśnienia i rozwiązania problemów związanych zarówno z zakresem prac jak i finansowaniem projektu. Niestety, propozycje spotkań były przez zespół Pana Domaradzkiego ignorowane.”

Bulwary będą
Władze miasta zapowiadają, że fiasko dotychczas podejmowanych wysiłków, aby nadnarwiańskie bulwary w Łomży zagospodarować, ich nie zniechęcają. Co prawda wszystko trzeba zaczynać od początku, ale... ponoć zacznie się jeszcze w tym roku. Jak napisano nam w odpowiedzi na pytania o przyszłość nabrzeża Narwi „Urząd Miejski podejmie wszelkie starania, aby jeszcze w tym roku opracowany został, już przez inną firmę, projekt techniczny w zakresie ścieżki pieszej i rowerowej wzdłuż bulwarów nadnarwiańskich.”

Szkoda
Przygotowany pod kierunkiem Krzysztofa Domaradzkiego projekt zagospodarowania łomżyńskiego nabrzeża Narwi był pierwszą całościową koncepcją zrobienia czegoś w miejscu, gdzie dziś nic nie ma. Słabością i jak się okazuje gwoździem do trumny było zaś to, że był on za szeroki... Projekt swym zasięgiem obejmował także zagospodarowanie terenów, które do samorządu Łomży nie należą. Coś co jak przypuszczano stworzy problem przy realizacji szacowanych na ponad 20 mln. zł inwestycji legło już na etapie ich planowania... a właściwie uzgodnienia kto za planowanie zapłaci... Nie powinna też zbytnio zaskakiwać opieszałość architektów, którzy stając do konkursu i wygrywając go zakładali, że zaprojektują wszystkie planowane tu obiekty, a nie zaledwie ścieżki piesze i rowerowe...
230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę