Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Próbna matura w liceach i w Łomży zakwitły kasztany

Uczniowie liceów z czteroletnim okresem kształcenia o godzinie 9 rozpoczęli pisanie testowej matury. W województwie podlaskim przystąpiło 59 szkół (68%), a w Łomży... zakwitły kasztany.

Test diagnostyczny, bo tak poprawnie nazywa się ten egzamin, ma na celu zorientowanie uczniów i nauczycieli o poziomie wiedzy i stanie przygotowania do właściwego egzaminu maturalnego. Dziś (28.09) uczniowie liceów, którzy idą nową podstawą programową czyli po 8 klasach podstawówki, przez 240 minut piszą język polski, w czwartek przez 180 minut matematykę i w piątek przez 120 minut język obcy nowożytny. 

- Wszystkie testy przygotowane są na poziomie podstawowym – wyjaśnia Agnieszka Muzyk, dyrektor Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Łomży.

W Łomży do próbnej matury podeszły wszystkie licea, także te dla dorosłych. W województwie podlaskim 59 szkół tj. 68% wszystkich. 

Dyrektor OKE w Łomży przypomina, że matura w 2023 roku przeprowadzona zostanie na bazie dwóch podstaw programowych i każde z nich będzie miało inne arkusze. Licealiści po 4 latach nauki, czyli ci młodzi ludzie, którzy po ukończeniu 8 letniej szkoły podstawowej, kontynuowali naukę w 4 letnich liceach oraz ci o rok starszy, którzy jeszcze kończyli gimnazja. Dzisiejsza próba dotyczy tej pierwszej grupy.  

Dyrektor Agnieszka Muzyk uspokaja co do trudności nowej matury. Przypomina, że trudne to pojęcie względne, a uczniowie od 4 lat powinni byli być uczeni wg. nowej podstawy programowej. W 2023 roku  przerwie związanej z Covidem, na maturze wrócą egzaminy ustne. Więcej będzie też pytań otwartych. „Nowe arkusze mają atrakcyjniejszą formę, są bardziej kolorowe i przyjazne”– mówi dyrektor OKE. 

Aby tę pierwszą maturę opartą o nową podstawę programową przeprowadzić możliwie najlepiej w dniach 12-22 grudnia 2022 roku przeprowadzona będzie druga próba. Wówczas uczniowie będą pisać z przedmiotów podstawowych i dodatkowych. 

Tradycyjnie matura kojarzy się z kwitnącymi kasztanami. Nie mogło być inaczej i tym razem. W Łomży na alei Legionów, mimo jesieni, zakwitły kasztany. 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę