Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

18-latkowie i młodsi prowadzą ciężarówki

Duża ciężarówka z masywną "paką" stanęła na dziedzińcu przed Zespołem Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących w Łomży. W słoneczne, czwartkowe popołudnie odbywają się w niej zajęcia z prowadzenia samochodów ciężarowych. Uczniowie od godziny 6. rano do 8. wieczorem ćwiczą w drugiej kabinie wewnątrz jazdę z różnym obciążeniem i w zmiennych warunkach pogodowych.

- W ramach programu nauczania na kierunku kierowca - mechanik uczniowie klasy trzeciej Szkoły Branżowej mają kwalifikację wstępną do kierowania samochodem ciężarowym - opowiada Andrzej Borawski, kierownik szkolenia praktycznego w "Mechaniaku". - Jazda na symulatorze to najlepszy sposób na zapoznanie się ze specyfiką pracy kierowcy, który ma bezpiecznie, szybko i w zgodzie z przepisami, prowadzić pojazd o wadze kilkudziesięciu ton z ładunkiem. W naczepie, oprócz kabiny jak w prawdziwym tirze dla naszego ucznia, znajduje się stanowisko instruktora z Grupy Cargo w Jaworznie. Instruktor wprowadza różne warianty ciężaru ładunku i rozmieszczenia go w pojeździe. Uczniowie znający przepisy ruchu drogowego i mający prawo jazdy radzili sobie, oczywiście, dużo lepiej na trasie symulatora, niezależnie od pogody i pory roku.

Zamiast szyby w kabinie patrzyli w monitory, dające złudzenie autentycznej jazdy w prawdziwym pojeździe. Jednak nawet oni byli w szoku, jak gwałtownie może odmienić się sterowność i reagowanie pojazdu, w zależności od tego, na jakiej wysokości umieszczony został środek ciężkości z ładunkiem. Im wyżej, tym większe jest ryzyko wywrócenia. Na szczęście sprawdzali to w warunkach bezpiecznych. Oprócz tego, na kandydatów czeka 16 godzin w prawdziwej ciężarówce. Od wtorku do piątku kwalifikację wstępną na symulatorze zaplanowaliśmy dla 27 uczniów. Koszt szkolenia wynosi kilkaset złotych z subwencji oświatowej.


Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146 

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Andrzej Borawski, kierownik szkolenia praktycznego w
Foto:
mm
cz, 07 października 2021 14:38
Data ostatniej edycji: cz, 07 października 2021 15:33:29

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę