Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Koparki na drodze Jedwabne - Wizna

Na początku czerwca ruszyły prace ziemne na drodze powiatowej Jedwabne - Wizna. Dziś samorządowcy zaangażowani w konstrukcję finansową tego kontraktu obserwowali przebieg prac.

O potrzebie remontu tej drogi mówiono od lat. Droga powiatowa Wizna - Jedwabne i dalej Stawiski, Kolno łączy zachodnie tereny województwa podlaskiego z Białymstokiem, a w drugą stronę pozwala dojechać tym ze wschodu na pojezierze piskie. Powiat Łomżyński jest jednym z najbiedniejszych w Polsce i udźwignięcie tego remontu samemu było trudne. Dopiero przygotowanie i zrealizowanie konstrukcji finansowej wielu podmiotów pozwoliło na zrealizowanie inwestycji. Dzięki finansowemu udziałowi województwa podlaskiego oraz Gmin Jedwabne i Wizny udało się spiąć budżet.

- Jesteśmy świadkami wykonywania już konkretnych robót na tej drodze. Przygotowania do tej inwestycji trwały dość długo, ale to wynikało z różnego rodzaju trudności, m.in. polegających na tym, że inwestycja jest finansowana z kilku różnych źródeł – mówił Lech Szabłowski, starosta łomżyński.

Niespełna 12 km odcinek między Wizną a Jedwabnem realizuje firma Trakt z Wysokiego Mazowiecka w systemie zaprojektuj i zbuduj. Zwycięzca przetargu musiał przygotować dokumentację techniczną, uzyskać pozwolenia na budowę i zrealizować inwestycję. 

Na koszt inwestycji wynoszący prawie 13,1 mln zł złożyli się: Rząd w postaci Funduszu Inwestycji Lokalnych (około 50% - 6,3 mln zł), marszałek województwa podlaskiego (około 20% - 2,75 mln zł) i Powiat Łomżyński, Gmina Jedwabne i Gmina Wizna (po około 10% - 1,5 mln zł).

- Jesteśmy z wizytą roboczą. Będziemy monitorować tę inwestycję, aby w 2022 przekazać mieszkańcom do użytkowania – mówił wicemarszałek województwa podlaskiego Marek Olbryś. - Dzisiaj wykonawca wszedł na plac budowy i realizujemy tę inwestycję. To dla nas najlepsza nagroda. Kto chce i się stara, jest pełen energii do działania, to zawsze będzie zakończone sukcesem. Potrafiliśmy, mimo trudności wykonać te zadanie – podkreślał Olbryś.

Zadowolony burmistrz Jedwabnego Adam Niebrzydowski wskazywał, że „dzisiaj możemy się spotkać na konkretach i głęboko w to wierzę, że w przyszłym roku pojedziemy przebudowaną trasą do Białegostoku, za co bardzo serdecznie dziękuję Panu marszałkowi, staroście i wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji. Było wiele sygnałów o kiepskim stanie od mieszkańców z naszej gminy, ale i okolicznych gmin także”. 

Wójt Gminy Wizna Mariusz Soliwoda dziękował za stworzenie konstrukcji finansowej i rozpoczęcie inwestycji. 

- Ponad 30 lat droga, która nie była remontowana i mało kto wierzył, że osiągniemy sukces, a pełnym sukcesem będzie jak inwestycja zostanie zrealizowana i odebrana – dodawał. 

Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec 2022 roku. Oznacza to wiele utrudnień i niedogodności. Krzysztof Święcki, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Łomży prosił mieszkańców, szczególnie, mieszkającej przy tej drodze i użytkowników tej drogi o cierpliwość, bo będzie potrzebna. 

- Inwestycja będzie realizowana przez najbliższe półtorej roku. Wymagać to będzie od rolników i mieszkańców trochę cierpliwości w związku z dojazdem do pól – wyjaśniał. - Są przygotowane dwa warianty objazdów i jak przyjdzie czas, to będziemy o tym informować, aby kierowcy mogli się z tym zapoznać, ale to w następnym etapie – dodawał.

Kierownik budowy ze szczerością deklarował, że „będziemy starali się robić jak najmniej tych utrudnień, ale one zawsze będą dopóki nie zostanie położona przynajmniej warstwa wiążąca – mówił.  - Inaczej będzie zawsze jakieś zwężenie, jakiś przekop. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, a później już będzie dobrze, bardzo dobrze”. 

 

Droga Wizna – Jedwabne – Stawiski doczeka się remontu?

Droga do remontu

Droga Wizna – Jedwabne bez właściciela?

„Wewnętrzny spór” o drogę Wizna – Jedwabne

Rządowe pieniądze na drogi w regionie

Inwestycja długo oczekiwana, potrzebna ... i zaczęta

Oferty na szeroką drogę z Jedwabnego do Wizny

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę