Program „Czyste powietrze” zawieszony
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej po 6 latach od powstania, ogłosił zawieszenie programu „Czyste powietrze”. „Celem tej zmiany jest naprawa programu i zabezpieczenie polskich gospodarstw domowych przed nadużyciami” - tłumaczy.
Samorządowcy i zainteresowani poprawą jakości powietrza nie kryją zaskoczenia i decyzję o zawieszeniu nazywają niezrozumiałą. Nadużycia zdarzają się wszędzie, ale nikt nie mówi, aby z tego powodu zawieszać jakiekolwiek usługi publiczne – komentują.
Z opublikowanego w czwartek komunikatu wynika, że zaprzestano przyjmowania wniosków, a program skupi się na pomocy powodzianom i na obsłudze wszystkich złożonych wniosków. Na tereny popowodziowe ma trafić 300 mln zł.
„W lepszej, nowej odsłonie program Czyste Powietrze zadebiutuje na wiosnę 2025 r. z jasnymi zasadami i nowym źródłem finansowania” - zapewnia NFOŚiGW.
– Chcemy położyć kres nadużyciom w programie Czyste Powietrze. Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje (wraz z odsetkami) lub zmniejszenie dofinansowania. Trzeba skończyć ze 100-procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta – wyjaśnia zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.
Od kilku miesięcy trwa kompleksowy przegląd programu Czyste Powietrze, którego elementem były m.in. analizy i konsultacje ukierunkowane na wypracowanie założeń nowego Czystego Powietrza. W dyskusji udział wzięło ok. 200 osób, w drugim etapie konsultacji nowa treść programu będzie przedstawiona opinii publicznej. Finalną wersję nowych zasad w Czystym Powietrzu Fundusz zamierza ogłosić jeszcze w tym roku.
Nowe reguły Czystego Powietrza obejmą:
- obowiązek wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy;
- limity dotacji na poszczególne kategorie kosztów;
- dotacje dla rzeczywiście najuboższych;
- uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji;
- więcej kontroli na miejscu i pod okiem na firmy, które będą przyłapane na nieuprawnionym działaniu.
W systemie pojawią się operatorzy, którymi będą także gminy wspierające gospodarstwa domowe w przeprowadzeniu inwestycji od jej planowania po rozliczenie. To pomoże uniknąć zagrożeń związanych z naciągaczami i poprawi efektywność termomodernizacji, a więc da większą pewność niższych rachunków za ogrzewanie. W dalszych planach jest też lista rekomendowanych wykonawców, czyli sprawdzonych firm.
– Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia. Przyspieszymy też obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków. Dzięki reformie, nowe Czyste Powietrze będzie kontynuowane na lepszych, zdrowych zasadach, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie – podsumowuje Robert Gajda.
-
Powolna wymiana kopciuchów
-
Słabe wyniki Łomży
-
Czy smogobus rozgrzeszy władzę?
-
Łomża, „zadymione” zielone płuca Polski
-
Dużo wniosków na dofinansowanie z "Czystego Powietrza"
-
Trzy lata programu "Czyste powietrze"
-
Od stycznia zmiany w programie „Czyste Powietrze”
-
Dotacje na wymianę „kopciuchów”
-
Idą zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Niektórzy powinni się śpieszyć.