Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 30 września 2023 napisz DONOS@

Droga Wizna – Jedwabne bez właściciela?

Główne zdjęcie
Droga: Wizna - Jedwabne - Stawiski dziś jest drogą powiatową, czy zostanie drogą wojewódzką?

W poniedziałek nieoczekiwanie marszałek województwa wycofał wniosek o przejęcie przez samorząd województwa drogi Wizna – Jedwabne. Dwa dni później w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego został opublikowana uchwała o pozbawieniu tej drogi kategorii drogi powiatowej. - Na pewno nie będzie tak, że droga ta nie będzie miała właściciela – mówi Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński.

Droga powiatowa nr 1961B  biegnąca z Wizny przez wsie Męczki  i Kotowo-Plac do Jedwabnego ma około 10 km długości. Wąska droga do lat nie była remontowana, jeżdżące nią ciężarówki i coraz większe i cięższe maszyny rolnicze powodują jej szybką degradację. Dziś jej nawierzchnia należy do najgorszych w regionie. Samorząd powiatu łomżyńskiego, który jest jednym z najbiedniejszych w kraju od lat nie mógł wygospodarować środków na jej remont, a wykonywane na drodze prace ograniczały się zalepiania kolejnych dziur. Pomysł przejęcia drogi przez bogatszy samorząd województwa wszyscy zainteresowani przyjęli z radością.  Aby doszło do przejęcia drogi  stosowne uchwały miały podjąć Sejmik Województwa Podlaskiego i Rada Powiatu Łomżyńskiego. Ta droga uchwałę w sprawie pozbawienia kategorii drogi powiatowej nr 1961B i odc. nr 1928B na terenie Gminy Wizna i Gminy Jedwabne, podjęła 11 września. 
Sejmik swoją uchwałę w sprawie zaliczenia dróg do kategorii dróg wojewódzkich, miał podjąć w poniedziałek. Na liście przejmowanych dróg była także ta Wizna – Jedwabne, której Rada Powiatu Łomżyńskiego pozbawiła  kategorii drogi powiatowej. Tyle tylko, że Artur Kosicki, marszałek województwa tuż przed głosowaniem radnych wycofał z uchwały punkty dotyczące przejęcia przez samorząd województwa tej drogi. Marszałek na sesji nie wyjaśniał dlaczego zmienił uchwałę, którą przygotował zarząd województwa.
Nieoficjalnie mówi się, o dwóch wersjach. Pierwsza: że nie wszyscy członkowie zarządu godzą się na przejęcie i wyłożenie pieniędzy na remont kolejnej drogi na Ziemi Łomżyńskiej. Druga wersja tłumaczenia sprowadza się do tego, że władze województwa powinny przejąć i wyremontować całą drogę Wizna – Jedwabne – Stawiski, a nie tylko jej połowę. Póki co nie wiadomo kiedy będzie ciąg dalszy sprawy, ale aby móc przejąć drogę w od 2020 uchwałę trzeba podjąć do końca września.

Zostanie bezpańską?
Tymczasem w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego został opublikowana uchwała Rady Powiatu Łomżyńskiego o pozbawieniu drogi Wizna – Jedwabne kategorii drogi powiatowej. Uchwała ma wejść w życie od 1 stycznia 2020 r. Jeśli samorząd województwa drogi jednak nie przejmie, to zostałaby ona bez właściela. 
Maria Dziekońska, wicestarosta łomżyński, mówi, że na pewno tak nie będzie. Tłumaczy, że uchwała Rady Powiatu Łomżyńskiego o pozbawieniu tej drogi  kategorii drogi powiatowej, była podejmowana w porozumieniu z władzami województwa podlaskiego. Jeśli województwo drogi nie przejmie to nadal będzie zajmował się nią Powiat Łomżyński i w jego imieniu Zarząd Dróg Powiatowy w Łomży.

Zobacz: „Wewnętrzny spór” o drogę Wizna – Jedwabne


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę