Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Droga do remontu

Główne zdjęcie
Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Łomży. Od lewej: Maria Dziekońska, Lech Szabłowski, Marek Olbryś, Juliusz Jakimowicz, Zbigniew Piotrowski (fot. Powiat Łomżyński)

Droga Wizna – Męczki – Kotowo-Plac – Jedwabne (ul. Wojska Polskiego), to dziś droga powiatowa, która ma ponad 10 km długości i od lat wymaga pilnego remontu. Niestety Starostwo Powiatowe w Łomży, które ma na stanie ponad 500 km dróg, nie jest w stanie zapewnić finansowania tej inwestycji. Szansą na szybką poprawę zniszczonej nawierzchni drogi jest jej przejęcie przez bogatszy niż powiat samorząd województwa podlaskiego. - Obecnie jest procedowana w Urzędzie Marszałkowskim zmiana kategorii drogi powiatowej nr 1961B Wizna – Jedwabne na wojewódzką – poinformował wicemarszałek Marek Olbryś, zapowiadając, że w przyszłości droga ta zostanie w całości wyremontowana, a na obecnym skrzyżowaniu z drogą krajową nr DK64 w Wiźnie powstanie rondo.

O trudnej sytuacji na drogach w regionie rozmawiano podczas spotkania w Starostwie Powiatowym w Łomży, na które przyjechali odpowiedzialny za drogi wicemarszałek województwa Marek Olbryś, nowy dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego Zbigniew Piotrowski i zastępca dyrektora Gabinetu Marszałka Juliusz Jakimowicz. Cała trójka pochodzi z Łomży, a wicemarszałek Olbryś niedawno publicznie ogłosił: „jestem z Łomży i mam łomżyńskie obowiązki”.  

Jak czytamy w relacji z tego spotkania na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Łomży zostały omówione najbardziej problematyczne kwestie związane z podniesieniem bezpieczeństwa wszystkich użytkowników dróg, zarówno kierowców, rowerzystów, jak i pieszych. Starosta Lech Marek Szabłowski wskazał, jak ważne jest prawidłowe określenie kategorii drogi, co ma bezpośredni wpływ na jej utrzymanie, czego przykładem jest droga wojewódzka nr 677 Łomża – Śniadowo. Starosta wyraził nadzieję, iż planowana zmiana kategorii dróg, w związku z budową drogi Via Baltica, w tym DK61 biegnącej z Ostrołęki na Augustów, nie wstrzyma wprowadzenia w możliwie krótkim czasie zmian w organizacji ruchu drogowego w miejscowości Chojny Stare, gdzie przecinają się z drogą krajową drogi powiatowe 1912B i 1913B biegnące w kierunku Nowogrodu. W miejscu tym dochodziło do śmiertelnych wypadków, jednakże nadal brakuje tam przejścia dla pieszych, które jest nieodzowne. 
Wicestarosta Maria Dziekońska wróciła do tematu kłopotliwych połączeń dróg publicznych różnych kategorii, np. drogi wojewódzkiej nr 668 (Piątnica Poduchowna – Jedwabne) z drogą krajową nr DK64 (Łomża – Jeżewo Stare) w kierunku Białegostoku. Wyremontowana w latach 2010-2011 droga wojewódzka nie została dotychczas „połączona” nową nawierzchnią z drogą krajową, przez co skrzyżowanie tych dróg w Piątnicy wymaga pilnej interwencji. Brakuje również chodnika, którym mogliby bezpiecznie poruszać się mieszkańcy wzdłuż większości ulicy Jedwabieńskiej, co było przedmiotem interpelacji wielu radnych poprzednich kadencji.

Urzędnicy starostwa relacjonując to spotkanie podają, że wicemarszałek Marek Olbryś oraz dyrektorzy UMWP przedstawili konkretne rozwiązania większości zgłoszonych wcześniej przez władze Powiatu problemów. Poza zapowiedzią przejęcia przez Urząd Marszałkowski drogi powiatowej nr 1961B Wizna – Jedwabne i jej remontu, wraz budową ronda na skrzyżowaniu z drogą krajową nr DK64 w Wiźnie, budowę ronda zapowiedziano także na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 679 (Łomża – Mężenin) z drogą krajową DK63 (Łomża – Zambrów). Ta droga wojewódzka także ma być remontowana w najbliższej przyszłości. Dokumentacja jest już gotowa, potrzebne są tylko decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wprowadzenie do budżetu województwa środków na remont drogi do Mężenia. Koszty inwestycji szacowane są wstępnie na 225 milionów złotych.  
Wicemarszałek Olbryś podczas spotkania poinformował także o przeprowadzonych konsultacjach z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Białymstoku w celu wspólnego rozwiązania problemu skrzyżowania dróg w Piątnicy Poduchownej,  w efekcie czego – jak podano - planuje się remont tego odcinka jeszcze w bieżącym roku.
Za zasadne uznał także zmianę organizacji ruchu w Chojnach Starych na skrzyżowaniu DK61 z drogami powiatowymi prowadzącymi ze Śniadowa do Nowogrodu.

- Ogromnie nas cieszy, że sprawy ważne dla mieszkańców naszego Powiatu znajdują obecnie konstruktywne i szybkie rozwiązania w samorządzie województwa. Ścisła współpraca między naszymi samorządami to efektywne i wielowymiarowe działania, również w innych dziedzinach, na  które władze obydwu szczebli są otwarte, pragnąc prowadzić nasz region do wielopłaszczyznowego rozwoju - podsumowują spotkanie władze Powiatu Łomżyńskiego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę