Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Jak Chętnik na Wawel wracał

Ewa Chętnik-Donatowicz

W maju 1947 roku Adam Chętnik przebywał w grodzie Kraka, uczestnicząc w zjeździe kierowników muzeów i pracowników muzealnych. Spotkali się etnografowie, historycy kultury, by dyskutować o sprawach kultury ludowej i muzealnictwa. Profesor Frankowski zapoznał zebranych z formami sztuki w obrzędach ludowych. Profesor Seweryn natomiast wygłosił referat o stylu podhalańskim i rzeźbie sakralnej.
Adam Chętnik zabrał głos na temat tradycyjnego budownictwa kurpiowskiego oraz przedstawił problemy finansowe Skansenu Kurpiowskiego. Stwierdził m.in., że najważniejszym celem żywego skansenu jest zabezpieczenie polskości w sztuce i obyczaju.
Uczestnicy tego zjazdu, wśród nich Adam Chętnik, wzięli udział w wycieczce w Tatry, nad Morskie Oko.
W latach 20., 30., 40. Adam Chętnik zamieszczał swoje artykuły w krakowskich czasopismach. m.in. w roku 1924 w tygodniku „Orli lot” pisał „O Kurpsiu co ksiot paproci zgubziuł”, w 1931 r. w piśmie „Lud Słowiański” zamieścił artykuł „Żarna” (studium etnograficzne). W czasopiśmie „Chrońmy przyrodę ojczystą” z 1947 r. ukazały się dwa jego artykuły: „O stanie przyrody w okolicach Dorzecza Narwi Środkowej” oraz „Stan rezerwatów przyrody w pow. ostrołęckim i łomżyńskim”. „Kwartalnik Muzealny” z 1949 r. zamieścił artykuł A. Chętnika zatytułowany „Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży”.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę