Kronika łomżyńska
WYŻSZA Szkoła Agrobiznesu zorganizowała studia doktoranckie z zakresu inżynierii rolniczej.
45 CZECZENÓW zamieszkało w Ośrodku Azylanckim w Czerwonym Borze pod Łomżą.
KILKADZIESIĄT własnych pozycji książkowych przekazał Zarząd Główny TPZŁ bibliotece powstającej przy Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II obok parafii p.w. Krzyża Świętego.
Z INICJATYWY proboszcza Jarosława Stefaniaka w rejonie Szczuczyna funkcjonuje Uniwersytet Ludowy.
85 ABSOLWENTÓW odebrało w tym roku dyplomy ukończenia Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży. Uczelnię ukończyło już 750 osób.
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi prowadzi rozmowy z rolnikami z okolic Wizny w sprawie rozszerzenia obszarów przyrody chronionej, na których znajdują się największe tokowiska batalionów.
W NOWOGRODZIE , w budynkach po dawnej SKR powstaje nowoczesny zakład przetwórczy surowców wtórnych.
BLISKO 2300 złotych przyniosła akcja charytatywna na rzecz łomżyńskiego hospicjum. „Kolejny raz potwierdziła się moja wiara w ludzką życzliwość” – dziękowała szefowa placówki, Teresa Steckiewicz.
Mszą św. w Katedrze uhonorowano ofiary stanu wojennego w 21. rocznicę jego wprowadzenia .
ZMARŁA red. Alicja Zagórska – dziennikarka „Trybuny” i szefowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”. Utalentowana, zasłużona mistrzyni pióra. Miała 50 lat. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.
KONSERWATORZY prowadzący prace w kościele Najświętszej Maryi Panny w Łomży, pod kilkoma warstwami farby, odkryli polichromie z przełomu XIX i XX wieku.
PONAD 75 tys. złotych przekazali mieszkańcy Łomży Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Pieniądze pomagała zbierać m.in. Hanka Bielicka.
WYŁUDZENIE ponad 800 tys. złotych zarzuca Prokuratura Okręgowa w Łomży siedmiu mieszkańcom Warszawy, Radomia, Józefowa i Wysokiego Mazowieckiego.
MYŚLIWI z łomżyńskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego znaleźli w sidłach i wnykach m.in. 2 łosie, 3 jelenie, 4 borsuki, 17 dzików, 22 bażanty, 77 lisów i bobrów, 85 saren, 177 kuropatw i prawie 200 zajęcy. W ich opinii drugie tyle kłusownicy zabrali do domów.
„MIŚ” – firma zabawkarska z Łomży wyprodukowała tysiąc pluszowych serduszek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiono je na aukcje w całym kraju.
AGNIESZKA Łukasiuk-Bućko z Łomży została powołana na dyrektora szpitala ogólnego w Kolnie.
„TORUŃ ma pierniki, Pizza wieżę krzywą, Wisła ma Małysza, Łomża swoje piwo” – to hasło Mariusza Nowika wygrało konkurs „Rarytas z Łomży”, organizowany przez Browar Łomża.
STOWARZYSZENIE Przyjaciół Starego Miasta powstało w Łomży.
PONAD 26 tys. złotych zebrali gimnazjaliści z Ciechanowca, Czyżewa, Grajewa, Łomży, Małego Płocka, Miastkowa, Piątnicy, Stawisk, Śniadowa, Wizny i Zambrowa podczas kwesty „Noworoczny dar serca”, której patronuje biskup Stanisław Stefanek. Pieniądze przekazane zostaną na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. Kwestę po raz trzeci zorganizowało Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży
DWANAŚCIE lat spędzą w więzieniu dwaj 20-letni mieszkańcy Ciechanowca, którzy we wrześniu 2001 zamordowali bez powodu młodego mężczyznę – zadecydował Sąd Okręgowy w Łomży.
PROKURATURA Rejonowa w Łomży prowadzi postępowanie przeciwko dwóm mieszkańcom gminy Jedwabne, którzy we wrześniu ub.r. w Biebrzy utopili... dwa młode łabędzie. Jeden ze sprawców uciekł za granicę, jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.
OBIEKTY byłego Zakładu Dziewiarskiego „Morena” w Kolnie mają szansę zamienić się w nowoczesny supermarket spółki Intermarche, która zamierza stworzyć tu 50 miejsc pracy.
BISKUP Stanisław Stefanek zadecydował o utworzeniu ósmej parafii w Łomży. Będzie ona obejmować część Łomży w rejonie Szosy Zambrowskiej oraz miejscowości: Stara Łomża, Podgórze, Siemień, Rowy. Patronem został św. Andrzej Bobola, a proboszczem – ks. Andrzej Popielski – dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
W STAWISKACH funkcjonuje jedyny na terenie powiatu kolneńskiego komisariat policji. Siedmiu policjantów sprawuje opiekę także nad gminami Mały Płock i Grabowo.
W SZCZUCZYNIE odbył się pogrzeb 81-letniego Stanisława Kina – człowieka, który był żywą historią miasteczka, aktywnym społecznikiem, nauczycielem.
PROKURATURA Okręgowa w Łomży wyjaśnia nieprawidłowości w Turoślańskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Rolnych.
WSPÓLNOTA Otwartych Serc im. św. Brata Alberta – organizacja pozarządowa pomagająca biednym i niepełnosprawnym – powstała przy stołówce Caritas w Łomży.
ZAKŁAD Ubezpieczeń Społecznych zajął konta Urzędu Miejskiego w Wysokiem Mazowieckiem.
STRAŻ Rybacka z Łomży zatrzymała w ubiegłym roku 43 kłusowników, zabierając im ponad 200 sieci, 177 drygawic, 25 wontorów, 15 żaków, 7 klomli.
ZGODĘ na odstrzał 600 bobrów w woj. podlaskim wydał minister Ochrony Środowiska. Jedna trzecia miała polec w okręgu łomżyńskim PZW. Ocalały wszystkie, bo myśliwi niechętnie do nich strzelają.
PIERWSZĄ rocznicę udanej działalności świętowało Diecezjalne Radio „Nadzieja”, kierowane przez ks. Krzysztofa Jurczaka w Łomżyńskim Centrum Katolickim.
W ŁOMŻY odbyła się pierwsza w nowej kadencji konferencja Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
INSTYTUT Pamięci Narodowej w Białymstoku poszukuje świadków zbrodni na ludności żydowskiej popełnionej 7 lipca 1940 r. w Radziłowie.
BYŁY Marszałek woj. podlaskiego, a wcześniej wojewoda łomżyński Sławomir Zgrzywa, powrócił do pracy w łomżyńskiej delegaturze Służby Ochrony Zabytków.
NACZELNA Rada Lekarska oczyściła ordynatora oddziału ginekologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dr. Leszka Poppe z zarzutu nieprawidłowego postępowania wobec kobiety, domagającej się skierowania jej na badania prenatalne.
W ŁOMŻY rozpoczął działalność Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ul. Nowa 2, tel. 216 45 13).
MARZENA Więckowska z Łomży została laureatką głównej nagrody w plebiscycie na najlepszego lekarza rodzinnego woj. podlaskiego.
„BILANS otwarcia IV kadencji Rady Miejskiej” ogłosił prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Wynika z niego, że miasto jest zadłużone na ponad 31 mln złotych.
OSIEM nowych radiowozów otrzymała Komenda Miejska Policji w Łomży od sponsorów.
DZIECI z Fatimy, błogosławieni Franciszek i Hiacynta są patronami nowo otwartej sali zabaw dla najmłodszych w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego w Łomży.
TOMASZ Gietek z podłomżyńskich Zawad, prezes Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych został nowym prezesem Podlaskiej Izby Rolniczej.
400 WYKONAWCÓW z 16 grup teatralnych i obrzędowych zgromadził V Przegląd Zespołów Obrzędowych w Kolnie.
samorząd Stawisk zadecydował o likwidacji siedmiu spośród dziewięciu szkół podstawowych na terenie gminy.
SZPITAL Wojewódzki w Łomży rozpoczął trwającą do końca roku akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku 50–59 lat.
APOLONIA i Antoni Chojnowski z Truszek Zalesia (gm. Kolno) obchodzili jubileusz 60-lecia małżeństwa.
W KATEDRZE Łomżyńskiej koncertował Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza.
BISKUP Stanisław Stefanek poświęcił pomieszczenia Hospicjum pod wezwaniem św. Ducha, po rozbudowie placówki. W nowej kaplicy hospicyjnej odprawił Mszę św. Fakt, że placówka istnieje, to zasługa jej kierowniczki, Teresy Steckiewicz. Opiekę będzie tu mogło znaleźć jednorazowo 15 nieuleczalnie chorych.
LAUREATAMI nagród Starosty Łomżyńskiego w dziedzinie upowszechniania kultury zostali: Witold Lisiecki (pośmiertnie), ks. Zbigniew Jacek Pyskło oraz zespoły kurpiowskie ze Zbójnej i Nowogrodu.
ZDZISŁAW Kalinko z Łomży chce wpisać nasze miasto do Księgi Rekordów Guinnesa, kolekcjonując długopisy. Ma ich już ponad 2 tys.
KRZYSZTOF Banach z Piątnicy sprzedał spółdzielni mleczarskiej w Piątnicy w ub. r. ponad 770 tys. litrów mleka. Prezes spółdzielni, Zbigniew Kalinowski wręczył najlepszym hodowcom puchary.
JACEK Skowroński został nowym kapitanem m/s „Łomża”. W lutym statek przewoził m.in. wytłoki buraczane do Hiszpanii.
„SYBIRACY – deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939 – 1941)” – wystawę pod takim właśnie tytułem otworzył w Łomży białostocki Instytut Pamięci Narodowej.
OKOŁO 8 tys. dziewcząt i chłopców rywalizowało w jubileuszowej, 20. edycji Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Tygodnika „Kontakty”.
POLICYJNA grupa antyterrorystyczna oraz policjanci z Łomży podczas spektakularnej akcji nocnej zatrzymali sześciu mieszkańców miasta, podejrzanych m.in. o wymuszanie haraczy od właścicieli łomżyńskich zakładów gastronomicznych.
NOWOCZESNA proszkownia mleka została oddana do użytku w spółdzielni mleczarskiej w Zambrowie.
25-LECIE istnienia świętowała sekcja taekwondo Młodzieżowego Klubu Sportowego „Medyk” w Łomży.
15 TYSIĘCY złotych zebrano na przystawkę sterotaktyczną do mammografu w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży podczas dorocznego balu Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym, z udziałem Hanki Bielickiej. Jeden z jej kapeluszy za 3 tys. złotych kupili Wanda i Tadeusz Wałkuscy z Łomży.
BROWAR Łomża sprzedał w 2002 roku 445 tys. hektolitrów piwa – o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.
W NOWOGRODZIE zmarł nagle Olgierd Juchnowicz – założyciel i prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Kurpiowskiej „Kierec”. Śmierć zastała go w chwili, gdy doglądał remontu budynku przeznaczonego na siedzibę oddziału Towarzystwa. Warszawianin z urodzenia, Puszczak z serca. „Od dawna byłem zauroczony pięknem i kulturą Kurpiowszczyzny, a od kiedy wybrałem na żonę nowogrodziankę, reszta była oczywista” – powiedział kiedyś tygodnikowi „Kontrakty”. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Nowogrodzie.
PROF. SIMONA Kossak z Białowieży i Joanna Wierzbicka z Warszawy – to laureatki tegorocznych nagród i medali im. Wiktora Godlewskiego, przyznawanych przez kapitułę powołaną przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach.
„DRAMAT i tragedię pozostaw teatrowi” – pod takim hasłem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyły się eliminacje regionalne do konkursu wojewódzkiego pod takim samym tytułem. 14 gimnazjalnych grup teatralnych zaprezentowało własne spektakle, poświęcone walce z uzależnieniami.
45 TOMÓW „Encyklopedii Britannica” w polskojęzycznym wydaniu wzbogaciło księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
PRZEZ ponad miesiąc rolnicy blokowali drogę nr 61 w Chojnach Młodych i w Kisielnicy, domagając się od rządu m.in. poprawy opłacalności produkcji.
25 LAT świętował Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”.
FUNDACJA „Sport w policji” uruchomiła w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży nowoczesny gabinet treningowy za 30 tys. złotych.
OKOŁO 200 Czeczenów manifestowało na łomżyńskim rynku przeciwko wojnie w swoim kraju, w 59 rocznicę masowych deportacji narodu czeczeńskiego do Kazachstanu. Manifestanci pochodzili z ośrodków azylanckich w Łomży i Czerwonym Borze.
PONAD 30 interesantów załatwili łomżyńscy prokuratorzy w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw.
465 POŻARÓW gasili w ub. r. łomżyńscy strażacy. Trzech zostało rannych w trakcie akcji ratowniczej.
KIEROWANY przez Jarosława Osickiego Teatr „Trzy Grosze” z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży zdobył III nagrodę na X Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich „Odeon” w Andrychowie. Nagrodę aktorską otrzymał Łukasz Juszczyk. Jedenastu młodych aktorów prezentowało znakomite przedstawienie „Co żołnierz miał z trzech groszy czyli krotochwila wielce starodawna” według scenariusza Jacka Stwory i Leszka Herdegena.
46-letni Marek K. – mieszkaniec kamienicy przy ul. Bernatowicza 5 w Łomży spowodował eksplozję gazu propan – butan. Sam zginął na miejscu. Obrażenia odniosło czterech interweniujących policjantów oraz dwoje mieszkańców kamienicy. Żonie Marka K. i jego dzieciom udało się w porę zbiec z mieszkania.
SPÓR o zaległe podatki prowadzą władze Łomży z Polskimi Kolejami Państwowymi. Ich zdaniem PKP zalega miastu kilkadziesiąt tysięcy złotych.
EPIDEMIA? Łomżyńskie szkoły i zakłady pracy spustoszone przez grypę: w niektórych klasach na zajęcia przychodzi 6–9 uczniów. Przychodnia przy ul. Wyszyńskiego tylko jednego dnia przyjmuje około 160 pacjentów.
KATOLICKI Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy (ul. Sadowa 3) poświęcił biskup Stanisław Stefanek.
ORDYNARIUSZ diecezji, bp Stanisław Stefanek poprowadził rekolekcje wielkopostne dla 1,5 tys. rolników z całej diecezji w kościele w Sokołach.
ŁOMŻYŃSKI Oddział „Solidarności” zorganizował seminarium poświęcone międzynarodowym standardom pracy oraz integracji z Unią Europejską. Wykład wygłosił dr Tomasz Wójcik z Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.
17 TYSIĘCY dolarów otrzyma Stowarzyszenie „Edukator” w Łomży z Ambasady USA w Warszawie na realizację projektu „Aktywność mieszkańców wsi drogą do społeczeństwa obywatelskiego”.
POD opieką nauczycielki, Alicji Zdankiewicz, w gimnazjum w Małym Płocku rozpoczął działalność Szkolny Klub Europejski.
WŁADZE powiatu zambrowskiego starają się przekonać mieszkańców i samorząd Zawad do przejścia z pow. białostockiego do zambrowskiego.
PONAD 7600 osób wzięło udział w plebiscycie „Bociany 2002”, zorganizowanym przez Radio Łomża.
PRZEDSIĘBIORSTWO Przemysłu Bawełnianego „Zamtex” w Zambrowie zdobyło złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za pościel z gofry tkackiej.
W BIBLIOTECE Pedagogicznej przy ul. Skłodowskiej Curie 1 odbyło się spotkanie literackie ks. Jana Żelaznego.
POZYTYWNIE tym razem dla łomżyńskiego schroniska i jego lokatorów wypadła kontrola NIK. Nieprawidłowości dotyczyły jedynie złego stanu technicznego budynku oraz braku w nim instalacji elektrycznych i wodnych. Zniknął problem masowego uśmiercania zatrzymanych w schronisku psów.
ZMARŁ prokurator Marian Latos. W oficjalnym komunikacie Prokuratury Okręgowej czytamy: Jego praca w organach prokuratury była zawsze nierozerwalnie związana z Łomżą. Tu przeszedł wszystkie szczeble swojej kariery zawodowej od aplikanta do zastępcy Prokuratora Wojewódzkiego. W naszych sercach pozostanie jako wspaniały prawnik, dobry kolega i prawy człowiek”.
PRZEMEK Skrodzki – tegoroczny maturzysta Liceum Ogólnokształcącego w Kolnie, dzięki udziałowi w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, zdobył indeksy do... kilkunastu uczelni wyższych w całym kraju.
KAROL Kołowski z Łomży został laureatem jednej z trzech głównych nagród w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polska Piastowska”.
26 MARCA Rada Miejska Łomży uchwaliła budżet na 2003 rok. Dochody mają wynieść 124 mln złotych, wydatki będą niższe o 6 mln., a nadwyżka zostanie przeznaczona na spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek.
807 PRZESTĘPSW zanotowali kolneńscy policjanci w ubiegłym roku; najwięcej – prawie pięćset to zdarzenia o charakterze kryminalnym.
PONAD 40 okazów zgłosili w tym roku łomżyńscy wędkarze do „Kontaktowego” konkursu „Wędkarski okaz roku”. Złote medale trafiły tym razem do: Danuty Świetlickiej za 2 kg karasia srebrzystego, Ryszarda Szymańskiego za 4,3 kg leszcza i Czesława Kozłowskiego za lina.
UDANY cykl wojaży artystycznych zapisał na swoim koncie łomżyński Teatr Lalki i Aktora. Artyści z kierowanej przez Jarosława Antoniuka placówki wystawiali swoje spektakle m.in. w Tatrze Lalki „Rabcio” w Rabce, Białostockim Teatrze Lalek oraz na scenie impresaryjnej Teatru Narodowego w Warszawie.
FUNKCJONARIUSZE Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łomży aresztowali prezesów łomżyńskiej spółki giełdowej PEPEES: A. M. i K. G., pod zarzutem działalności na niekorzyść spółki. Zdaniem prokuratury obaj panowie wyrządzili „wielką szkodę” w majątku
PEPEES-u.
PROGRAM 3 Telewizji Regionalnej wyemitował program poświęcony Helenie Czernek – jednaj z najbarwniejszych łomżyńskich postaci, założycielce m.in. Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
23-LETNI mieszkaniec Srebrowa (gm. Wizna) zamordował 80-letnią sąsiadkę.
DO KOŃCA czerwca potrwa przebudowa skrzyżowania dróg krajowych w Piątnicy.
SZPITAL Wojewódzki w Łomży jest najlepiej w regionie przygotowany do ewentualnego zagrożenia bioterroryzmem – powiedział zastępca dyrektora placówki, Jan Bajno.
AŻ JEDENAŚCIE grup teatralnych z Łomży wzięło udział w międzyszkolnym konkursie „Poznajemy teatr” na mini spektakl teatralny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez TLiA w Łomży.
I LICEUM im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zajęło
III miejsce w dorocznym Rankingu „Gazety Wyborczej” na najlepsze licea woj. podlaskiego.
45 CZECZENÓW zamieszkało w Ośrodku Azylanckim w Czerwonym Borze pod Łomżą.
KILKADZIESIĄT własnych pozycji książkowych przekazał Zarząd Główny TPZŁ bibliotece powstającej przy Centrum Katolickim im. Papieża Jana Pawła II obok parafii p.w. Krzyża Świętego.
Z INICJATYWY proboszcza Jarosława Stefaniaka w rejonie Szczuczyna funkcjonuje Uniwersytet Ludowy.
85 ABSOLWENTÓW odebrało w tym roku dyplomy ukończenia Wyższej Szkoły Zarządzania i Przedsiębiorczości im. B. Jańskiego w Łomży. Uczelnię ukończyło już 750 osób.
Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi prowadzi rozmowy z rolnikami z okolic Wizny w sprawie rozszerzenia obszarów przyrody chronionej, na których znajdują się największe tokowiska batalionów.
W NOWOGRODZIE , w budynkach po dawnej SKR powstaje nowoczesny zakład przetwórczy surowców wtórnych.
BLISKO 2300 złotych przyniosła akcja charytatywna na rzecz łomżyńskiego hospicjum. „Kolejny raz potwierdziła się moja wiara w ludzką życzliwość” – dziękowała szefowa placówki, Teresa Steckiewicz.
Mszą św. w Katedrze uhonorowano ofiary stanu wojennego w 21. rocznicę jego wprowadzenia .
ZMARŁA red. Alicja Zagórska – dziennikarka „Trybuny” i szefowa Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”. Utalentowana, zasłużona mistrzyni pióra. Miała 50 lat. Spoczęła na cmentarzu przy ul. Przykoszarowej.
KONSERWATORZY prowadzący prace w kościele Najświętszej Maryi Panny w Łomży, pod kilkoma warstwami farby, odkryli polichromie z przełomu XIX i XX wieku.
PONAD 75 tys. złotych przekazali mieszkańcy Łomży Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Pieniądze pomagała zbierać m.in. Hanka Bielicka.
WYŁUDZENIE ponad 800 tys. złotych zarzuca Prokuratura Okręgowa w Łomży siedmiu mieszkańcom Warszawy, Radomia, Józefowa i Wysokiego Mazowieckiego.
MYŚLIWI z łomżyńskiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego znaleźli w sidłach i wnykach m.in. 2 łosie, 3 jelenie, 4 borsuki, 17 dzików, 22 bażanty, 77 lisów i bobrów, 85 saren, 177 kuropatw i prawie 200 zajęcy. W ich opinii drugie tyle kłusownicy zabrali do domów.
„MIŚ” – firma zabawkarska z Łomży wyprodukowała tysiąc pluszowych serduszek dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wystawiono je na aukcje w całym kraju.
AGNIESZKA Łukasiuk-Bućko z Łomży została powołana na dyrektora szpitala ogólnego w Kolnie.
„TORUŃ ma pierniki, Pizza wieżę krzywą, Wisła ma Małysza, Łomża swoje piwo” – to hasło Mariusza Nowika wygrało konkurs „Rarytas z Łomży”, organizowany przez Browar Łomża.
STOWARZYSZENIE Przyjaciół Starego Miasta powstało w Łomży.
PONAD 26 tys. złotych zebrali gimnazjaliści z Ciechanowca, Czyżewa, Grajewa, Łomży, Małego Płocka, Miastkowa, Piątnicy, Stawisk, Śniadowa, Wizny i Zambrowa podczas kwesty „Noworoczny dar serca”, której patronuje biskup Stanisław Stefanek. Pieniądze przekazane zostaną na pomoc dzieciom chorym i niepełnosprawnym. Kwestę po raz trzeci zorganizowało Publiczne Gimnazjum nr 8 w Łomży
DWANAŚCIE lat spędzą w więzieniu dwaj 20-letni mieszkańcy Ciechanowca, którzy we wrześniu 2001 zamordowali bez powodu młodego mężczyznę – zadecydował Sąd Okręgowy w Łomży.
PROKURATURA Rejonowa w Łomży prowadzi postępowanie przeciwko dwóm mieszkańcom gminy Jedwabne, którzy we wrześniu ub.r. w Biebrzy utopili... dwa młode łabędzie. Jeden ze sprawców uciekł za granicę, jest poszukiwany międzynarodowym listem gończym.
OBIEKTY byłego Zakładu Dziewiarskiego „Morena” w Kolnie mają szansę zamienić się w nowoczesny supermarket spółki Intermarche, która zamierza stworzyć tu 50 miejsc pracy.
BISKUP Stanisław Stefanek zadecydował o utworzeniu ósmej parafii w Łomży. Będzie ona obejmować część Łomży w rejonie Szosy Zambrowskiej oraz miejscowości: Stara Łomża, Podgórze, Siemień, Rowy. Patronem został św. Andrzej Bobola, a proboszczem – ks. Andrzej Popielski – dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej.
W STAWISKACH funkcjonuje jedyny na terenie powiatu kolneńskiego komisariat policji. Siedmiu policjantów sprawuje opiekę także nad gminami Mały Płock i Grabowo.
W SZCZUCZYNIE odbył się pogrzeb 81-letniego Stanisława Kina – człowieka, który był żywą historią miasteczka, aktywnym społecznikiem, nauczycielem.
PROKURATURA Okręgowa w Łomży wyjaśnia nieprawidłowości w Turoślańskiej Fundacji na rzecz Rozwoju Prywatnych Gospodarstw Rolnych.
WSPÓLNOTA Otwartych Serc im. św. Brata Alberta – organizacja pozarządowa pomagająca biednym i niepełnosprawnym – powstała przy stołówce Caritas w Łomży.
ZAKŁAD Ubezpieczeń Społecznych zajął konta Urzędu Miejskiego w Wysokiem Mazowieckiem.
STRAŻ Rybacka z Łomży zatrzymała w ubiegłym roku 43 kłusowników, zabierając im ponad 200 sieci, 177 drygawic, 25 wontorów, 15 żaków, 7 klomli.
ZGODĘ na odstrzał 600 bobrów w woj. podlaskim wydał minister Ochrony Środowiska. Jedna trzecia miała polec w okręgu łomżyńskim PZW. Ocalały wszystkie, bo myśliwi niechętnie do nich strzelają.
PIERWSZĄ rocznicę udanej działalności świętowało Diecezjalne Radio „Nadzieja”, kierowane przez ks. Krzysztofa Jurczaka w Łomżyńskim Centrum Katolickim.
W ŁOMŻY odbyła się pierwsza w nowej kadencji konferencja Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego.
INSTYTUT Pamięci Narodowej w Białymstoku poszukuje świadków zbrodni na ludności żydowskiej popełnionej 7 lipca 1940 r. w Radziłowie.
BYŁY Marszałek woj. podlaskiego, a wcześniej wojewoda łomżyński Sławomir Zgrzywa, powrócił do pracy w łomżyńskiej delegaturze Służby Ochrony Zabytków.
NACZELNA Rada Lekarska oczyściła ordynatora oddziału ginekologicznego Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, dr. Leszka Poppe z zarzutu nieprawidłowego postępowania wobec kobiety, domagającej się skierowania jej na badania prenatalne.
W ŁOMŻY rozpoczął działalność Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ul. Nowa 2, tel. 216 45 13).
MARZENA Więckowska z Łomży została laureatką głównej nagrody w plebiscycie na najlepszego lekarza rodzinnego woj. podlaskiego.
„BILANS otwarcia IV kadencji Rady Miejskiej” ogłosił prezydent Łomży Jerzy Brzeziński. Wynika z niego, że miasto jest zadłużone na ponad 31 mln złotych.
OSIEM nowych radiowozów otrzymała Komenda Miejska Policji w Łomży od sponsorów.
DZIECI z Fatimy, błogosławieni Franciszek i Hiacynta są patronami nowo otwartej sali zabaw dla najmłodszych w Centrum Katolickim przy parafii Krzyża Świętego w Łomży.
TOMASZ Gietek z podłomżyńskich Zawad, prezes Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych został nowym prezesem Podlaskiej Izby Rolniczej.
400 WYKONAWCÓW z 16 grup teatralnych i obrzędowych zgromadził V Przegląd Zespołów Obrzędowych w Kolnie.
samorząd Stawisk zadecydował o likwidacji siedmiu spośród dziewięciu szkół podstawowych na terenie gminy.
SZPITAL Wojewódzki w Łomży rozpoczął trwającą do końca roku akcję bezpłatnych badań mammograficznych dla kobiet w wieku 50–59 lat.
APOLONIA i Antoni Chojnowski z Truszek Zalesia (gm. Kolno) obchodzili jubileusz 60-lecia małżeństwa.
W KATEDRZE Łomżyńskiej koncertował Chór Chłopięcy i Męski „Poznańskie Słowiki” pod dyrekcją prof. Stefana Stuligrosza.
BISKUP Stanisław Stefanek poświęcił pomieszczenia Hospicjum pod wezwaniem św. Ducha, po rozbudowie placówki. W nowej kaplicy hospicyjnej odprawił Mszę św. Fakt, że placówka istnieje, to zasługa jej kierowniczki, Teresy Steckiewicz. Opiekę będzie tu mogło znaleźć jednorazowo 15 nieuleczalnie chorych.
LAUREATAMI nagród Starosty Łomżyńskiego w dziedzinie upowszechniania kultury zostali: Witold Lisiecki (pośmiertnie), ks. Zbigniew Jacek Pyskło oraz zespoły kurpiowskie ze Zbójnej i Nowogrodu.
ZDZISŁAW Kalinko z Łomży chce wpisać nasze miasto do Księgi Rekordów Guinnesa, kolekcjonując długopisy. Ma ich już ponad 2 tys.
KRZYSZTOF Banach z Piątnicy sprzedał spółdzielni mleczarskiej w Piątnicy w ub. r. ponad 770 tys. litrów mleka. Prezes spółdzielni, Zbigniew Kalinowski wręczył najlepszym hodowcom puchary.
JACEK Skowroński został nowym kapitanem m/s „Łomża”. W lutym statek przewoził m.in. wytłoki buraczane do Hiszpanii.
„SYBIRACY – deportacje obywateli polskich w głąb ZSRR (1939 – 1941)” – wystawę pod takim właśnie tytułem otworzył w Łomży białostocki Instytut Pamięci Narodowej.
OKOŁO 8 tys. dziewcząt i chłopców rywalizowało w jubileuszowej, 20. edycji Turnieju Tenisa Stołowego o Puchar Tygodnika „Kontakty”.
POLICYJNA grupa antyterrorystyczna oraz policjanci z Łomży podczas spektakularnej akcji nocnej zatrzymali sześciu mieszkańców miasta, podejrzanych m.in. o wymuszanie haraczy od właścicieli łomżyńskich zakładów gastronomicznych.
NOWOCZESNA proszkownia mleka została oddana do użytku w spółdzielni mleczarskiej w Zambrowie.
25-LECIE istnienia świętowała sekcja taekwondo Młodzieżowego Klubu Sportowego „Medyk” w Łomży.
15 TYSIĘCY złotych zebrano na przystawkę sterotaktyczną do mammografu w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży podczas dorocznego balu Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym, z udziałem Hanki Bielickiej. Jeden z jej kapeluszy za 3 tys. złotych kupili Wanda i Tadeusz Wałkuscy z Łomży.
BROWAR Łomża sprzedał w 2002 roku 445 tys. hektolitrów piwa – o 21 proc. więcej niż rok wcześniej.
W NOWOGRODZIE zmarł nagle Olgierd Juchnowicz – założyciel i prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Kultury Kurpiowskiej „Kierec”. Śmierć zastała go w chwili, gdy doglądał remontu budynku przeznaczonego na siedzibę oddziału Towarzystwa. Warszawianin z urodzenia, Puszczak z serca. „Od dawna byłem zauroczony pięknem i kulturą Kurpiowszczyzny, a od kiedy wybrałem na żonę nowogrodziankę, reszta była oczywista” – powiedział kiedyś tygodnikowi „Kontrakty”. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Nowogrodzie.
PROF. SIMONA Kossak z Białowieży i Joanna Wierzbicka z Warszawy – to laureatki tegorocznych nagród i medali im. Wiktora Godlewskiego, przyznawanych przez kapitułę powołaną przez Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Bogutach.
„DRAMAT i tragedię pozostaw teatrowi” – pod takim hasłem w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży odbyły się eliminacje regionalne do konkursu wojewódzkiego pod takim samym tytułem. 14 gimnazjalnych grup teatralnych zaprezentowało własne spektakle, poświęcone walce z uzależnieniami.
45 TOMÓW „Encyklopedii Britannica” w polskojęzycznym wydaniu wzbogaciło księgozbiór Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łomży.
PRZEZ ponad miesiąc rolnicy blokowali drogę nr 61 w Chojnach Młodych i w Kisielnicy, domagając się od rządu m.in. poprawy opłacalności produkcji.
25 LAT świętował Zespół Pieśni i Tańca „Łomża”.
FUNDACJA „Sport w policji” uruchomiła w Komendzie Miejskiej Policji w Łomży nowoczesny gabinet treningowy za 30 tys. złotych.
OKOŁO 200 Czeczenów manifestowało na łomżyńskim rynku przeciwko wojnie w swoim kraju, w 59 rocznicę masowych deportacji narodu czeczeńskiego do Kazachstanu. Manifestanci pochodzili z ośrodków azylanckich w Łomży i Czerwonym Borze.
PONAD 30 interesantów załatwili łomżyńscy prokuratorzy w ramach Tygodnia Ofiar Przestępstw.
465 POŻARÓW gasili w ub. r. łomżyńscy strażacy. Trzech zostało rannych w trakcie akcji ratowniczej.
KIEROWANY przez Jarosława Osickiego Teatr „Trzy Grosze” z Miejskiego Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych w Łomży zdobył III nagrodę na X Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Amatorskich „Odeon” w Andrychowie. Nagrodę aktorską otrzymał Łukasz Juszczyk. Jedenastu młodych aktorów prezentowało znakomite przedstawienie „Co żołnierz miał z trzech groszy czyli krotochwila wielce starodawna” według scenariusza Jacka Stwory i Leszka Herdegena.
46-letni Marek K. – mieszkaniec kamienicy przy ul. Bernatowicza 5 w Łomży spowodował eksplozję gazu propan – butan. Sam zginął na miejscu. Obrażenia odniosło czterech interweniujących policjantów oraz dwoje mieszkańców kamienicy. Żonie Marka K. i jego dzieciom udało się w porę zbiec z mieszkania.
SPÓR o zaległe podatki prowadzą władze Łomży z Polskimi Kolejami Państwowymi. Ich zdaniem PKP zalega miastu kilkadziesiąt tysięcy złotych.
EPIDEMIA? Łomżyńskie szkoły i zakłady pracy spustoszone przez grypę: w niektórych klasach na zajęcia przychodzi 6–9 uczniów. Przychodnia przy ul. Wyszyńskiego tylko jednego dnia przyjmuje około 160 pacjentów.
KATOLICKI Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy (ul. Sadowa 3) poświęcił biskup Stanisław Stefanek.
ORDYNARIUSZ diecezji, bp Stanisław Stefanek poprowadził rekolekcje wielkopostne dla 1,5 tys. rolników z całej diecezji w kościele w Sokołach.
ŁOMŻYŃSKI Oddział „Solidarności” zorganizował seminarium poświęcone międzynarodowym standardom pracy oraz integracji z Unią Europejską. Wykład wygłosił dr Tomasz Wójcik z Międzynarodowej Organizacji Pracy w Genewie.
17 TYSIĘCY dolarów otrzyma Stowarzyszenie „Edukator” w Łomży z Ambasady USA w Warszawie na realizację projektu „Aktywność mieszkańców wsi drogą do społeczeństwa obywatelskiego”.
POD opieką nauczycielki, Alicji Zdankiewicz, w gimnazjum w Małym Płocku rozpoczął działalność Szkolny Klub Europejski.
WŁADZE powiatu zambrowskiego starają się przekonać mieszkańców i samorząd Zawad do przejścia z pow. białostockiego do zambrowskiego.
PONAD 7600 osób wzięło udział w plebiscycie „Bociany 2002”, zorganizowanym przez Radio Łomża.
PRZEDSIĘBIORSTWO Przemysłu Bawełnianego „Zamtex” w Zambrowie zdobyło złoty medal Międzynarodowych Targów Poznańskich za pościel z gofry tkackiej.
W BIBLIOTECE Pedagogicznej przy ul. Skłodowskiej Curie 1 odbyło się spotkanie literackie ks. Jana Żelaznego.
POZYTYWNIE tym razem dla łomżyńskiego schroniska i jego lokatorów wypadła kontrola NIK. Nieprawidłowości dotyczyły jedynie złego stanu technicznego budynku oraz braku w nim instalacji elektrycznych i wodnych. Zniknął problem masowego uśmiercania zatrzymanych w schronisku psów.
ZMARŁ prokurator Marian Latos. W oficjalnym komunikacie Prokuratury Okręgowej czytamy: Jego praca w organach prokuratury była zawsze nierozerwalnie związana z Łomżą. Tu przeszedł wszystkie szczeble swojej kariery zawodowej od aplikanta do zastępcy Prokuratora Wojewódzkiego. W naszych sercach pozostanie jako wspaniały prawnik, dobry kolega i prawy człowiek”.
PRZEMEK Skrodzki – tegoroczny maturzysta Liceum Ogólnokształcącego w Kolnie, dzięki udziałowi w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, zdobył indeksy do... kilkunastu uczelni wyższych w całym kraju.
KAROL Kołowski z Łomży został laureatem jednej z trzech głównych nagród w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Polska Piastowska”.
26 MARCA Rada Miejska Łomży uchwaliła budżet na 2003 rok. Dochody mają wynieść 124 mln złotych, wydatki będą niższe o 6 mln., a nadwyżka zostanie przeznaczona na spłatę wcześniejszych kredytów i pożyczek.
807 PRZESTĘPSW zanotowali kolneńscy policjanci w ubiegłym roku; najwięcej – prawie pięćset to zdarzenia o charakterze kryminalnym.
PONAD 40 okazów zgłosili w tym roku łomżyńscy wędkarze do „Kontaktowego” konkursu „Wędkarski okaz roku”. Złote medale trafiły tym razem do: Danuty Świetlickiej za 2 kg karasia srebrzystego, Ryszarda Szymańskiego za 4,3 kg leszcza i Czesława Kozłowskiego za lina.
UDANY cykl wojaży artystycznych zapisał na swoim koncie łomżyński Teatr Lalki i Aktora. Artyści z kierowanej przez Jarosława Antoniuka placówki wystawiali swoje spektakle m.in. w Tatrze Lalki „Rabcio” w Rabce, Białostockim Teatrze Lalek oraz na scenie impresaryjnej Teatru Narodowego w Warszawie.
FUNKCJONARIUSZE Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na wniosek Prokuratury Okręgowej w Łomży aresztowali prezesów łomżyńskiej spółki giełdowej PEPEES: A. M. i K. G., pod zarzutem działalności na niekorzyść spółki. Zdaniem prokuratury obaj panowie wyrządzili „wielką szkodę” w majątku
PEPEES-u.
PROGRAM 3 Telewizji Regionalnej wyemitował program poświęcony Helenie Czernek – jednaj z najbarwniejszych łomżyńskich postaci, założycielce m.in. Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów.
23-LETNI mieszkaniec Srebrowa (gm. Wizna) zamordował 80-letnią sąsiadkę.
DO KOŃCA czerwca potrwa przebudowa skrzyżowania dróg krajowych w Piątnicy.
SZPITAL Wojewódzki w Łomży jest najlepiej w regionie przygotowany do ewentualnego zagrożenia bioterroryzmem – powiedział zastępca dyrektora placówki, Jan Bajno.
AŻ JEDENAŚCIE grup teatralnych z Łomży wzięło udział w międzyszkolnym konkursie „Poznajemy teatr” na mini spektakl teatralny, zorganizowany z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przez TLiA w Łomży.
I LICEUM im. Tadeusza Kościuszki w Łomży zajęło
III miejsce w dorocznym Rankingu „Gazety Wyborczej” na najlepsze licea woj. podlaskiego.