Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Książki pana profesora

Pochodzący z Łomży prof. dr hab. Sylwester Jakubowski – twórca polskiej reumaortopedii przekazał swoją prywatną bibliotekę naukową Szpitalowi Wojewódzkiemu w Łomży. Swój zamiar 87-letni dziś pan profesor ogłosił podczas opłatkowego spotkania Oddziału Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Ponad 260 woluminów poświęconych ortopedii i reumatologii służy już łomżyńskim lekarzom.
Dyrektor szpitala, dr Marian Jaszewski:
– Profesor Sylwester Jakubowski całe swoje życie poświęcił pracy jako lekarz, jako naukowiec a także racjonalizator. Jest to osoba, która wniosła bardzo wiele do świata medycznego w Polsce a także za granicą, zasłużona dla polskiej medycyny. Pan profesor jest członkiem wszystkich ważnych instytucji i stowarzyszeń ortopedycznych i reumatologicznych – zarówno w Polsce jak i za granicą, m.in. Europejskiego Towarzystwa Reumatologicznego, a także towarzystw działających w Stanach Zjednoczonych.
Prezes Zarządu Głównego TPZŁ, Zygmunt Zdanowicz wręczył Dostojnemu Gościowi list . Oto jego fragmenty:
„Istota ludzka ma korzenie, jeśli rzeczywiście w sposób aktywny i naturalny uczestniczy w egzystencji wspólnoty, przechowującej jakieś skarby przeszłości i obdarzonej poczuciem jutra” – Simone Weil.
W imieniu prezydium Zarządu Głównego TPZŁ oraz dyrekcji Szpitala Wojewódzkiego w Łomży wyrażamy serdeczne podziękowanie za z serca płynący dar: własną bibliotekę specjalistyczną. Gromadzony pieczołowicie przez całe lata księgozbiór dobrze przysłużył się pokoleniom kadr lekarskich, a w konsekwencji pacjentom, którzy – w swoim nieszczęściu i zdrowotnych problemach – mieli szczęście spotkać Pana Profesora na swojej drodze. Cieszymy się bardzo, że teraz tak drogocenny księgozbiór służyć będzie nadal specjalistom, ale już na rodzinnej ziemi Pana Profesora – na Ziemi Łomżyńskiej.
Raduje również fakt, że pomimo spełniania się zawodowego Pana Profesora w innych ośrodkach kraju, zachował Pan tak żywe i serdeczne uczucia do miejsca swego urodzenia, do Ziemi Łomżyńskiej, która ciągle pozostaje Pana Małą Ojczyzną (...)
Profesor Sylwester Jakubowski z trudem krył wzruszenie:
– Czy ja zasługuję aż na takie honory? Nie wiem... Jestem tak wzruszony, że nie potrafię sklecić paru słów jakiejś odpowiedzi. Niezmiernie cieszę się z tego, że jestem dziś w Łomży, wśród wspaniałych ludzi. Oby w dalszym ciągu szpital w którym jesteśmy i koledzy którzy tu pracują, roznosili sławę łomżyńskich lekarzy gdzie tylko to jest możliwe.
Ordynator Oddziału Ortopedycznego, dr Wiesław Marczuk:
– Miałem szczęście poznać pana profesora wiele lat temu, kiedy rozpoczynałem swoją pracę w dziedzinie ortopedii. Byłem często uczestnikiem szkoleń u pana profesora w Instytucie Reumatologii. Pragnę zwrócić uwagę na ten element ludzki, który pan profesor zachowywał w sobie z pełną szczerością. Traktował tzw. lekarzy „z terenu” jak lekarzy z którymi naprawdę jest sens rozmawiać. Jest to szczególnie ważny księgozbiór dlatego, że stanowi osobisty dorobek pana profesora, a z drugiej strony pozwoli on rozszerzyć nasze wiadomości na temat problemów ortopedycznych i reumatologicznych. Serdecznie dziękuję za ten piękny dar. Będzie on wykorzystany w jak najlepszej formie.
Prezes ZG TPZŁ, Zygmunt Zdanowicz: – Miałem przyjemność być bardzo blisko p. prof. Sylwestra Jakubowskiego w trakcie tych uroczystości. Poddałem się atmosferze spotkania, dzieliłem Jego odczucia, radość i wzruszenie. Cieszył się, że to co bardzo cenił trafia w dobre ręce, że miał okazję to osobiście potwierdzić. Był rad, że odbiera kwiaty i w odruchu synowskiego serca natychmiast oznajmił, że złoży je na grobie rodziców. I tak się stało.
Byliśmy z Panem Profesorem na zasypanym śniegiem cmentarzu. Jak ciepło migotały płomyki lampek i jaśniały wiązanki róż... I z rozczulonego serca Pana Profesora dochodziły skrawki wspomnień i wdzięczność kierowane ku rodzicom i najbliższym.
Nigdy nie zapomnę atmosfery i uczuć towarzyszących spotkaniu syna z miejscem wiecznego spoczynku rodziców, Syna Ziemi Łomżyńskiej, z miastem swojej młodości. Pan Profesor wrócił również pamięcią do Gimnazjum Męskiego im. T. Kościuszki w Łomży, którego jest absolwentem. Jeszcze raz dziękujemy Ci, Profesorze.
Podczas pobytu w Łomży prof. Sylwester Jakubowski obiecał – po opracowaniu – przekazać szpitalowi jeszcze zbiór swoich prac naukowych, a Miejskiej Bibliotece Publicznej także całą swoją bibliotekę beletrystyczną.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę