Dni Łomży 2004
Z udziałem ordynariusza diecezji, bpa Stanisława Stefanka, wojewody podlaskiego Marka Strzalińskiego, starosty Wojciecha Kubraka w auli Ratusza 15 czerwca odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej na 586 rocznicę nadania Łomży praw miejskich.
Słowo od prezesa
Kończymy trzyletnią kadencję władz Towarzystwa. Dziś zastanawiać się będziemy nad programem działalności na następną. Czas na podsumowania i podziękowania.
I po kadencji
Zakończyła się kolejna kadencja władz oddziałów i Zarządu Głównego TPZŁ. Na jej szczegółowe podsumowanie przyjdzie pora na 25. Walnym Zebraniu Delegatów. W telegraficznym skrócie chcemy zatem tylko zaprezentować to, co miało miejsce w naszych oddziałach w ostatnich kilku miesiącach.
Nowogrodzka, jaką pamiętam
W „Zeszytach Łomżyńskich” 1/21 przeczytałam o postulacie do Rady Miasta Łomży o przywrócenie ulicy Nowogrodzkiej nazwy z okresu międzywojennego.
Szkolnictwo pedagogiczne w Łomży po I wojnie światowej
Daty założenia Męskiego Seminarium Nauczycielskiego w Łomży nie znam. Wiem jedynie, że w roku 1918 pan Chalamoński już tam pracował, podobnie jak p. Auguściak i p. Malinowska, w latach dwudziestych.
UWAGA KONKURS
Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej ogłasza trzecią edycję konkursu na prace magisterskie oraz dyplomowe, poświęcone Łomży i regionowi łomżyńskiemu.
Kronika łomżyńska
EDYTA Górniak – znana polska wokalistka urodziła swoje pierwsze dziecko w łomżyńskim szpitalu. Ojcem małego Alana jest łomżyniak, Dariusz Krupa.
Kochać ludzi na kolanach
Z Przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupem Józefem Michalikiem rozmawia Wawrzyniec Kłosiński
Ta łza niech nie wraca
Od początku 1942 roku zaczęły dziać się rzeczy, które były następstwem umowy Sikorski – Majski. Zaczęły dochodzić wiadomości o organizującej się w Buzułuku, Tatiszczewie i Tockoje, Armii Polskiej. Odnajdowały się rodziny.
Obrazki nieuporządkowane
Z czasów szkoły podstawowej pamiętam jakieś nieuporządkowane obrazki. Chaos, wrzask, ścisk, tupot... Sympatyczne półkolonie w pałacu biskupim, paczki z UNRRA (wspaniałe!). Pierwsza Komunia w butach przefarbowanych z czarnych na białe. Sympatyczny obóz harcerski w Koźle nad Pisą, gdzie nauczyłam się pływać, poznałam uroki i romantyzm (teraz to widzę) życia obozowego.
Czy matura, czy chęć szczera?
Jesienią 1944 roku mieszkańcy Łomży zostali wysiedleni do okolicznych wsi i miasteczek. Łomża leżała wówczas na linii stojącego na Narwi frontu. Część z nich trafiła do Zambrowa i okolic. W Zambrowie znalazła się także p. prof. Stanisława Osiecka i już 16 listopada 1944 roku uruchomiła kilka klas państwowego Gimnazjum Koedukacyjnego w Łomży z tymczasową siedzibą w Zambrowie.
Tajemnica domu: Nowogrodzka 5
W więziennej piwnicy panował półmrok i zaduch. Na pryczy zbitej z nie struganych desek, przykrytej śmierdzącym kocem, od wielu godzin Janusz siedział milczący i osowiały. W ciasnej celi było ich sześciu.
Wieści z oddziałów
19 marca przedstawiciele Oddziału Krakowskiego uczestniczyli w spotkaniu autorskim Jerzego Surwiło z Wilna, połączonym z promocją jego książki zatytułowanej „Spacerkiem z Marszałkiem po Żmudzi, Wilnie i Wileńszczyźnie”.
Pisać, byle pisać?
Ukazanie się nowej pozycji zazwyczaj wywołuje radość, gdyż dostarcza ona nowych materiałów dla zajmujących się badaniem przeszłości naukowców. Dzieje się tak, gdyż są one bogatym zbiorem materiałów źródłowych lub przedstawiają nowe założenia i dowody.
Do Europarlamentu
Jan Jarota (1255 głosów) zdobył największe poparcie łomżan w wyborach europejskich. Kandydat Ligi Polskich Rodzin wygrywał w 16 z 33 usytuowanych w Łomży obwodów do głosowania.
Pozdrowienia z Atlantyku
Takich zdjęć naszego flagowego statku, m/v ŁOMŻA jeszcze nie widział nikt. No, może z wyjątkiem Matki Chrzestnej, p. Teresy Schramm, która z mężem Stanisławem miała przyjemność spędzić na „Łomży” dwa tygodnie w rejsie na trasie Szczecin – Finlandia – Kłajpeda – Nantes – Gdańsk.