Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 24 września 2023 napisz DONOS@

Co zrobić z wronami?

Ptaki niszczą odrestaurowane zabytki na cmentarzu łomżyńskim. – Nie byłoby szkód, gdyby nie drzewa – mówią internauci

Fot. Gabor Lorinczy
Fot. Gabor Lorinczy
Na zabytkowym cmentarzu w Łomży od lat prawdziwą plagę stanowią wrony. Mieszkają sobie na drzewach, a ich odchody niszczą odrestaurowane staraniem mieszkańców zabytkowe pomniki. Działacze Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którzy co roku organizują kwestę na rzecz cmentarza, bezradnie rozkładają ręce.
Problem utrzymania grobów nie jest administracyjnie uporządkowany – wyjaśnia Józef Babiel, wiceprezes Zarządu Głównego TPZŁ. – Z pieniędzy zebranych na renowację zabytków nie możemy finansować ich utrzymania. Raz w roku staramy się czyścić pomniki, ale to nie wystarcza. Liczyć możemy jedynie na ludzi dobrej woli.
Częścią zabytków opiekują się rodziny zmarłych. I tu nie ma problemu; pomniki są przykryte folią, która chroni przed ptasimi odchodami. Sporo jednak odrestaurowanych grobów nie ma żadnych opiekunów. I te, niestety, niszczeją.
– Coś z tym trzeba zrobić! – denerwuje się starsza pani. – Przecież te odnowione groby będą wkrótce znów wymagały renowacji.
Ostatnio na ten temat rozgorzała dyskusja wśród internautów (www.4lomza.pl). Wywołał ją Józef Babiel, pytając mieszkańców Łomży: Co zrobić z wronami na zabytkowym cmentarzu?
TZ radzi: – Prosta sprawa. Zapytajcie co zrobili gospodarze zza wysokiego muru na ul. Sienkiewicza. (...) wycięli czuby i rozgałęzienia drzew i teraz ulica jest zupełnie czysta.
– Trzeba po prostu częściej sprzątać – sugeruje inny internauta.
Od prawie 20 lat TPZŁ organizuje wśród mieszkańców Łomży kwestę na rzecz cmentarza. Z roku na rok ludzie są bardziej hojni. Dzięki temu odrestaurowano już ponad 80 zabytków, około 400 czeka na renowację. Kolejne już wkrótce będą odnawiane. Zadecyduje o tym specjalna komisja w najbliższy czwartek. – Zastanowimy się również jak rozwiązać problem na cmentarzu – dodaje Józef Babiel. (DAM)

„Kurier Poranny”, środa 2 kwietnia 2003 r.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę