Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Rowerem przez... Podlaskie

Główne zdjęcie
Trasa rowerowa w województwie podlaskim

Blisko 600 kilometrów jednej ścieki rowerowej przez województwo podlaskie ma powstać do końca 2015 roku. Trasa częściowo będzie miała nawierzchnię bitumiczną bądź z kostki, a częściowo żwirowo-szutrową. Na jej zbudowanie planuje się wydać niemal równe 59 mln zł. Zarząd Województwa Podlaskiego podpisał właśnie umowę na realizację projektu „Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – Województwo Podlaskie”. - Najwięcej rowerzystów mamy w największych miastach regionu tj. Białystok, Suwałki, Łomża i to przez te miasta przebiega szkielet całej trasy – wyjaśnił Jacek Piorunek członek zarządu województwa odpowiedzialny m.in. za turystykę.

Projekt „Trasy Rowerowe w Polsce Wschodniej” dotyczy przygotowania i uruchomienia trasy rowerowej w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, lubelskim, świętokrzyskim i podkarpackim. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013. Długość trasy rowerowej realizowanej w województwie podlaskim będzie wynosić 592,327 km. 
- Jeżeli chodzi o infrastrukturę tego przedsięwzięcia to poza tym, że zostanie wybudowany ciąg tras rowerowych, poprzez modernizację częściowo już istniejących dróg, a częściowo poprzez dobudowę, przebudowę chodników czy poboczy na jezdni, żeby utworzyć trasę rowerową, to dodatkowo będą modernizowane skrzyżowania  i obiekty inżynierskie, po to by sprawnie poprowadzić ścieżkę - wyjaśnił Wiesław Kamieński dyrektor Departamentu Polityki Regionalnej Urzędu Marszałkowskiego.  W ramach prowadzonej trasy rowerowej powstanie również 68 Miejsc Obsługi Rowerzystów w skrócie MOR. To miejsca przeznaczone do odpoczynku rowerzystów i wyposażone w różne elementy infrastruktury w postaci: ławek, stojaków rowerowych, wiat chroniących przed deszczem, i map turystycznych, a MOR o wyższym standardzie może także zawierać: WC, gastronomię, miejsca noclegowe, wypożyczalnie rowerów, sklepy. 
W ramach projektu zostanie wykonane także oznakowanie trasy, wraz z atrakcjami turystycznymi na trasie.
- Turystyka rowerowa w naszym kraju przeżywa swój renesans, warto więc poprawić atrakcyjność turystyczną naszego regionu inwestując właśnie w tą dziedzinę turystyki – ocenia marszałek Jarosław Dworzański.
Władze województwa liczą, że budowa trasy rowerowej wpłynie pozytywnie na rozwój województwa podlaskiego. Zakładany jest wzrost atrakcyjności turystycznej regionu, liczby turystów odwiedzających województwo, rozwój bazy turystycznej, rozwój przedsiębiorczości, a co za tym idzie nowych miejsc pracy oraz zmiana struktury zatrudnienia na obszarach wiejskich. 

Harmonogram realizacji projektu zakłada rozpoczęcie działań w III kwartale 2012 roku, a zakończenie projektu planowane jest do końca  2015 roku. Nim jednak budowa trasy ruszy trzeba  m.in. opracować dokumentację techniczną dla nowobudowanej trasy rowerowej oraz wykupić grunty niezbędne do realizacji przedsięwzięcia.

210407125521.jpg

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę