Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 18 lipca 2024 napisz DONOS@

Część rodziców i opiekunów wciąż nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus

Wciąż są jeszcze osoby, które mimo tego, że nie pierwszy raz ubiegają się o świadczenie 800 plus, zapominały do tej pory dopełnić formalności i złożyć wniosek na nowy okres świadczeniowy, który już się rozpoczął.

- Rodzice i opiekunowie, którzy do tej pory nie przekazali jeszcze formularza o świadczenie wychowawcze na okres 2024/2025, mogą to zrobić do końca miesiąca. Nie stracą wówczas prawa do świadczenia za czerwiec, a wypłatę z wyrównaniem otrzymają do końca sierpnia— Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Rodzice, którzy pobierają świadczenie z programu „Rodzina 800 plus” i nie otrzymali przelewu za czerwiec, powinni sprawdzić, czy na pewno wniosek o kontynuację wypłaty został złożony.  -  Ostatni termin przekazania środków w tym miesiącu na konto klienta to 22 czerwca. Jest to dzień wolny od pracy, więc termin płatności został przesunięty na ostatni dzień roboczy przed wskazanym terminem. W takiej sytuacji  gdy uprawniony  nie otrzymał wypłata maksymalnie 21 czerwca, to oznacza, że nie złożył wniosku do końca kwietnia i powinien sprawdzić, czy na pewno zrobił to w terminie późniejszym. Na wykonanie tej czynności ma jeszcze kilka dni – wyjaśnia rzeczniczka.

Jak sprawdzić, czy wniosek został złożony

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres, powinien logując się na PUE ZUS. Można tam upewnić się, czy wniosek wpłynął - bez względu na to, jakim kanałem został przekazany, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS. W zakładce → Rodzina 800+ w oknie Szczegóły Twoich wniosków  jest widoczny, nie tylko przekazany wniosek,  ale także, jaki jest stan jego realizacji, np. czy jest w trakcje obsługi albo że świadczenie zostało przyznane.

Jeśli klient, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną lub za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało utworzone mu automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze klient otrzymał dane do logowania na to konto.

Jeśli rodzice złożą wniosek po terminie, czyli po 30 czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało im od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca.

Do tej pory rodzice i opiekunowie w całym kraju złożyli 4,4 mln wniosków dotyczących 6,9 mln dzieci. Świadczenie 800 plus przysługuje niezależnie od osiąganych dochodów na każde dziecko, które nie ukończyło 18 lat. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

 

źródło: ZUS


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę