Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

Obrazy - Mikołaj Malesza

luty - marzec 2004r.

MIKOŁAJ MALESZA urodził się w 1954r. w Krynkach. Studiował w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Architektury Wnętrz. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1979 r. Zajmuje się malarstwem, scenografią i wystawiennictwem.
Miał ponad 20 wystaw indywidualnych malarstwa m.in.1981, 1984, 1985
- Galeria Studio, Warszawa 1984
- Galeria Promocyjna, Warszawa 1984
- Galeria Test, Warszawa 1986, 1992
- BWA, Łomża 1986
- BWA, Wrocław 1987
- Galeria Dom Sztuki, Warszawa 1989, 1998
- Galeria Dijkstra, Amsterdam 1990
- Galeria Brama, Warszawa 1991
- Galeria Bonar, Łomża 1998
- Puławska Galeria Sztuki, 2002
- Galeria w Starym Domu, Legionowo 2002
- Białostocki Ośrodek Kultury, Białystok 2003
- Galeria Test, Warszawa 2003
- Dom Pracy Twórczej, Wigry 2003
Uczestniczył w kilkudziesięciu wystawach malarstwa polskiego w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech,Francji, Belgii, Holandii, Anglii, Czechosłowacji, Włoszech, Austrii, USA, Japonii. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, m.in. otrzymał:
- II nagrodę na XXXVIII Ogólnopolskim Salonie Zimowym Plastyki w Radomiu w 1984 r.
- III nagrodę na XII Ogólnopolskim Konkursie Malarskim na Obraz im. J. Spychalskiego w Poznaniu w 1987 r.
Jest autorem około 40 scenografii, m.in. do większości spektakli teatru „Towarzystwa Wierszalin”, wraz z którym jest trzykrotnym laureatem nagrody Finge Fierst na największym europejskim Festiwalu Teatralnym w Edynburgu. Otrzymał wiele nagród indywidualnych m.in.:
- I nagrodę za scenografię do „Turlajgroszka” P. Tomaszuka i T. Słobodzianka oraz „Jana Tajemnika” B. Leśmiana na XV Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 1991 r.
- II nagroda za scenografię do „Olbrzyma” P. Dorina na XVII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 1995 r.
- I nagroda za scenografię do „Medyka” P. Tomaszuka oraz „Głupa” P. Tomaszuka na III Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek – 1996r.
- I nagrodę za scenografię do „Medyka” P. Tomaszuka na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu w 1997 r.
- I nagroda za kreację plastyczną spektaklu „Opowieści z Królestwa Lailonii dla dużych i małych” L. Kołakowskiego w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawie Polskiej Sztuki Współczesnej – 1998 r.
- wyróżnienie honorowe za scenografię do przedstawienia „Ofiara Wilgefortis” P. Tomaszuka „Towarzystwa Wierszalin” na Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatrów Lalek – 2002 r.
- nagroda w dziedzinie scenografii na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Wizualnej ANIMACJE – Bielsko-Biała – 2002 r.
- nagroda za scenografię do przedstawienia „O rybaku i złotej rybce” Cz. Sieńko na XVI Międzynarodowym Festiwalu Teatru w Walizce – Łomża 2003 r.

„Malowanie jest rozmową ze sobą, poznawaniem tego, co we mnie i tego, co wokół mnie. Malarstwo daje możliwość intymnej wypowiedzi czy może spowiedzi....
Zależy mi na osobistym, aktywnym przeżywaniu i rozumieniu obrazu przez tych, którzy się z nim zetkną. Jeśli ktoś zadaje mi pytanie: co autor chciał przez to powiedzieć?, odpowiadam, że to, co widać. Uważam, że jeśli ktoś nie rozumie obrazu, nie umie go przeżyć, to znaczy, że obraz jest dla niego martwy, moje objaśnienia go nie ożywią...”

M. Malesza.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę